Sign in to follow this  
Followers 0
mihai845

nu imi mai functioneaza electrica la usi dr.

12 posts in this topic

Salutare!

Dupa cum spuneam in titlu am probleme cu electrica la usile din partea dreapta.

Nu-mi mai functioneaza inchiderea centralizata, geamurile electrice si nici becurile de pe butoane nu se mai aprind. Nu am curent in usi...

E vreo siguranta?

Are cineva vreo idee?

Multumesc!

Masina: S40 2006 1.6 i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am sigurante sarite iar sistemul de inchidere si motorasele sunt in regula in momentul in care am curent pe usi. Dar din cand in cand, destul de des, nu merge nimic pe usile din dreapta. Nici nu stiu ce sa desfac. As cauta modulul pt partea dreapta sa-i curatz mufa cu un contact cleaner. Nu cred ca e nimic mai grav decat asta. Am patit ceva similar cu termometrul care o lua razna cu diferentze de zeci de grade dar l-am rezolvat prin curatarea mufei de la usa. In cazul de fatza trebuie sa fie undeva o mufa care e la comun pentru cele doua usi.

Daca stie cineva unde se afla mufa aceea cred ca mi-as rezolva problema. Multumesc pentru pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Dupa cum spuneam in titlu am probleme cu electrica la usile din partea dreapta.

Nu-mi mai functioneaza inchiderea centralizata, geamurile electrice si nici becurile de pe butoane nu se mai aprind. Nu am curent in usi...

E vreo siguranta?

Are cineva vreo idee?

Multumesc!

Masina: S40 2006 1.6 i

Aceeasi problema mi-a aparut si mie ieri la usile din stanga, nu mai am curent deloc in ele, nici din cheie nu le pot deschide, a trebuit sa intru prin dreapta! Ai rezolvat problema, ce a avut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablul din usa este taiat, trebuie desfacuta macaraua geamului si se vede clar cum manunchiul de cabluri care intra in modulul DDM/PDM este frecat si mai multe fire sunt dezizolate si unul din ele sau mai multe sunt taiate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablul din usa este taiat, trebuie desfacuta macaraua geamului si se vede clar cum manunchiul de cabluri care intra in modulul DDM/PDM este frecat si mai multe fire sunt dezizolate si unul din ele sau mai multe sunt taiate .

Azi cand am deschis masina, nu s-a deschis usa stanga fata doar, dupa 2-3 incercari s-a deschis si aia, acum merge bine dar nu stiu pentru cat timp! Probabil motorasul e pe duca! ideea ca am scos blocarea automata a usilor la plecare sa nu se mai frece asa des si o sa vad ce se mai intampla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e doar inceputul, sa vezi ce frumos e cand cobori geamul si afara ninge si nu se mai inchide nici sa-l muti.Am verificat instalatie, mufe, motorase, sigurante, tot.Din ce m-am documentat eu, problema este de la bord, e un integrat acolo care nu are radiator, se incalzeste prea tare si se dezlipeste de pe placa, si uite asa, cand face contact merge, cand nu, nu. Eu voi verifica la mine, si a mea face figuri.

PS momentan masina mea zace la primus in asteptarea despagubirii de la ASTRA, de 3 luni de zile. Deh, ASTRA, firma mare, care isi respecta clientii, sik tir!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e doar inceputul, sa vezi ce frumos e cand cobori geamul si afara ninge si nu se mai inchide nici sa-l muti.Am verificat instalatie, mufe, motorase, sigurante, tot.Din ce m-am documentat eu, problema este de la bord, e un integrat acolo care nu are radiator, se incalzeste prea tare si se dezlipeste de pe placa, si uite asa, cand face contact merge, cand nu, nu. Eu voi verifica la mine, si a mea face figuri.

PS momentan masina mea zace la primus in asteptarea despagubirii de la ASTRA, de 3 luni de zile. Deh, ASTRA, firma mare, care isi respecta clientii, sik tir!

Pai daca au intirziat 3 luni nu au de gind sa plateasca

Fa reclamatie la CSA cu numar de inregistrare si da-i in judecata

Astepti degeaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

surpriza!!!

m-au sunat sa-mi spuna ca accepta dosarul, dar nu vor sa plateasca tot. zic ca daca bara era zgariata putin inainte de accident, nu se despagubeste decat bara, vopsirea deloc, farul zgariat cica se poliseaza!? Oricine stie ca prin polisare se matuieste suprafata si apoi se lustruieste cu pasta care rezista la cateva spalari si apoi vezi farul alb. Astia sunt atat de chitrosi ca ar fi in stare sa te trimita cu aibagul la croitorie sa-i pui un petic....

ramane de vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o spoiala sa scape de tine. Mie la o reparatie de 6700 ron imi propusesera vreo 1300 ron dupa parerea lor atit facea...

Fa-ti masina prin service autorizat, ia facturi, fa achizitia de piese prin programele acreditate de asigurari (audatex) si mergi la proces

Eu am cistigat cu carpatica, altfel cu ce imi dadeau ei nici cu piese la second nu o faceam

Dar discuta cu un prietene asigurator si fa totul ca a carte, altfel...

Edited by costinell_mc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Cristi ce te plangi, acum ai S60 nou, poate a aflat si asiguratorul asta si de aia te tot plimba :D

Tre sa faci o plangere la CSA si se rezolva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi cand am deschis masina, nu s-a deschis usa stanga fata doar, dupa 2-3 incercari s-a deschis si aia, acum merge bine dar nu stiu pentru cat timp! Probabil motorasul e pe duca! ideea ca am scos blocarea automata a usilor la plecare sa nu se mai frece asa des si o sa vad ce se mai intampla!

salut, citeste documentul atasat, poate te ajuta.

V50 door wiring fix.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Cristi ce te plangi, acum ai S60 nou, poate a aflat si asiguratorul asta si de aia te tot plimba :D

Tre sa faci o plangere la CSA si se rezolva .

cred ca s-ar putea sa ai dreptate. Dar sa stii ca in continuare imi place S40-ul si o voi face ca noua, vad eu cum recuperez banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0