Blondutza

probleme cu directia?

16 posts in this topic

Mai am si eu o intrebare. De cateva luni atunci cand iau viraj stanga sau dreapta face un zgomot urat, e ca un huruit sau ca un scartait, nu face foarte tare zgomotu. o fi din cauza directiei?astept raspunsuri, multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate fi vreun telescop.De obicei se uzeaza un rulment care este pozitionat in partea de sus..Se aude o "pocnitura",atunci cand faci stg / dr si trage putin directia.

sau

Poate fi de la discurile de frana,dar nu prea cred.Pentru ca ar trebui sa faca acel zbomot cam tot timpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate fi vreun telescop.De obicei se uzeaza un rulment care este pozitionat in partea de sus..Se aude o "pocnitura",atunci cand faci stg / dr si trage putin directia.

sau

Poate fi de la discurile de frana,dar nu prea cred.Pentru ca ar trebui sa faca acel zbomot cam tot timpul.

Da exact se aud ca niste pocnituri. Dar nu una, mai multe pocnituri slabe. si cam cat m-ar costa reparatia? sau trebuie facuta neeaparat sau mai pot merge cu ea asa? afecteaza si altceva daca o mai las?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt capetele de la amortizoarele fata sunt in jur de 60-80 de lei bucata,deci nu o avere.Daca le lasi asa se va agrava si va fi mai rau.

Eu nu am inteles ce model de S40 ai,e cel pana in 2004 sau dupa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-2205-054287200 1296090176_thumb.jpgpost-2205-054287200 1296090176_thumb.jpg

Daca sunt capetele de la amortizoarele fata sunt in jur de 60-80 de lei bucata,deci nu o avere.Daca le lasi asa se va agrava si va fi mai rau.

Eu nu am inteles ce model de S40 ai,e cel pana in 2004 sau dupa?

Dupa. Este fabricat in 2004 dar nu este modelu ala vechi. uite tiam atasat o poza cu el, e spost-2205-054287200 1296090176_thumb.jpgingura care o am sa nu depaseasa 2MB asa k fa abstractie de minebiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai k am pus-o de 100 de oribiggrin.gif ma cam

bate deocamdata pana ma obisnuiesc care e treaba pe aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoase amandoua(de ce sa fac abstractie de tinebiggrin.gif) E posibil ca de la acei rulmenti care se afla in capatul amortizoarelor sa vina zgomotul(sunt niste panarame facute de fordmad.gif)e o problema comuna la S40-uri.

Daca ai gresit in momentul in care ai postat ceva exista butonul editare care iti permite sa editezi mesajul un scurt timp.Daca deja mai postezi unul,cel anterior nu mai poate fi modificat.Din greseli invatamtongue.gif

Si most important:Lipseste-te de scrisul de mess,daca nu va intra Danyxu' in actiune si nu te vad binesmile.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoase amandoua(de ce sa fac abstractie de tinebiggrin.gif) E posibil ca de la acei rulmenti care se afla in capatul amortizoarelor sa vina zgomotul(sunt niste panarame facute de fordmad.gif)e o problema comuna la S40-uri.

Daca ai gresit in momentul in care ai postat ceva exista butonul editare care iti permite sa editezi mesajul un scurt timp.Daca deja mai postezi unul,cel anterior nu mai poate fi modificat.Din greseli invatamtongue.gif

Ok. mersi pentru raspuns. volvoul tau e cel din poza care o ai la avatar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru putin!Da,a mea e cea din poza!wink.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,a mea e cea din poza!wink.gif

Si a mea tot 2.0 D este. Eu sunt foare multumita de ea, imi place foarte mult masina si cum merge si ca design si tot. sincer dintre s40, 60 si 80 asta mi se pare cel mai frumos si reusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa te contrazic aici,de la S60 in sus vorbim de un adevarat VOLVO,dar bineinteles gusturile nu se discuta.lipsrsealed.gifLa cat mai multi km fara probleme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa te contrazic aici,de la S60 in sus vorbim de un adevarat VOLVO,dar bineinteles gusturile nu se discuta.lipsrsealed.gifLa cat mai multi km fara probleme!

Eu sunt si fata si probabil deaia imi place mai mult S40-u mai micut si mai frumusel ca design. Eu pentru mine sunt foarte multumita si incantata de masina mea, n-as dao pe nimic.smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai io zic ca daca merge oglinda si radio s-ati dai cu ruj nai de ce sa te plangi! :wub: sa no da-i!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa te contrazic aici,de la S60 in sus vorbim de un adevarat VOLVO,dar bineinteles gusturile nu se discuta.lipsrsealed.gifLa cat mai multi km fara probleme!

Sincer si mie imi place ca si design interior/exterior mai mult S40 decat S60 (exclus ultimul model) sau S80, arata mai sportiv parerea mea,hai ca s80-ul mai merge dar s60 m-i se pare chiar uratica.Repet, ma refer doar la aspect dar cum zici si tu gusturile nu se discuta in schimb parerile se pot imparti :)

Referitor la zgomot,daca acesta se aude si cand virezi pe loc (adica stationand) cu siguranta sunt acei rulmenti de presiune,doar ca trebuie sa constati care din ei ca mai rar sa se strice amandoi o data.Cum verifici?-ridici masina pe cric cu cricul in partea dreapta si virezi pe loc,daca se aude zgomotul inseamna ca ai probleme cu cel de pe partea stanga (pt ca forta de apasare este exercitata doar pe partea stanga), si invers.Eu am patit chestia asta dar nu la Volvo ci la un Fiat Linea si asa am constatat care din rulmenti era cu pricina.

Nu sunt mecanic, e doar un sfat...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-o si imaginez pe @blondutza ridicand masina pe cric si virand sa auda zgomotu'laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
:):):) Poi masina frumoasa are, frumoasa e, gaseste ea pe cineva sa o serveasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now