Sign in to follow this  
Followers 0
muadDib

Putem arunca detectoarele radar...

11 posts in this topic

... Politia.rom are de curand o noua jucarie la indemana, si anume radare in banda Ka. Sau cum zicea unul, "laser, frate"! :)

Desi sunt destule detectoare care prind laserul, recte banda Ka, cand a bip-uit deja e tarziu, ca astea prind instantaneu... :(

Si, ca sa fie dracul si mai ... rosu, au inceput sa aiba in dotare si modelul portabil, de aceea sa nu va speriati cand o sa vedeti agentul sarind din cucuruz cu ochii pe voi si cu pistolul ala de apa (ca cam asa arata :P )... Si cel mai probabil nu o sa va speriati, ca or sa iasa la iveala dupa ce treceti ca vantul...

Sa va mai zic? Va mai zic... Portabilul ca portabilul, dar sa le vedeti pe alea din masini... Acelasi pistol cu apa, insa in bord un monitor maret, pe care se vede traficul, si fiecare masinuta are o eticheta pe ea cu viteza de deplasare... Adica multiple target...

Ce credeti, se bucura "baetzii" de la circulatie? Eu unul nu, si sper ca implementarea sa dureze muuuult... pana le zic eu eventual. Dar mai dureaza pana comand elicopterul... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu elicopter ... ca nu este cu motor Volvo, avion frate ... avion  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zic...pana acuma am tot facut upgrade de motor, o sa ma duc sa fac downgrade si mai vand si doua pistoane ca poate asa nu ma mai mananca talpa....Eventual dau jos si sigla cu Volvo si pun cu Volga sa nu zica baietii astia simpatici in trafic ca aveam viteza cu Volvo.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

faza cu saritul organului din cucuruz se lasa cu cearta, eu trebuie sa vad masina cu radarul de departe - la loc vizibil - cum scrie la carte - daca nu inseamna ca sint la spaga nu la potolirea vitezei soferilor. M-am certat rau de vreo citeva ori cu ei, da` rau  (odata am sunat la un avocat de fata cu ei - la misto - cert e ca au dat inapoi). Nu am mai luat (sau primit acasa) o amenda radar de 2 ani - de cind am detectorul meu destul de amarit (un whistler).Cu banda asta (desi o am si eu - si m-a alarmat de multe ori) e groasa insa...sa vedem ce va urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un amic caruia i-au sarit din papusoi (2 x jeaca reflectorizanta, plus inca unul ) in spate si au pus laserul pe el, era si destul de inserat, astfel incat a vazut chiar bine in retrovizoare laserul, si - pentru ca ala nu avea steady hand, normal :P - ii juca luminita in toata masina.

Bine ca nu eram eu, ca intra reflexu' de Counter Strike automat, de credeam ca's luat la ochi de un sniper si incepeam manevre evazive ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare isi are naÅŸul. Pt. orice este cate o metoda care sa o contracareze.Deja ma documentez pt. un aparat ce blocheaza laserul pistolului radar sau de spraiuri ce fac numarul imposibil de fotografiat. Iar daca nici astea nu dau roade iau ciocanul si ii dau o forma la masina gen stealth nedetectabila de radar.    ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spray-uri de acest gen există de mult, chiar a început lumea să le folosească de când cu monitorizarea traficului pe DN1, însă problema e preÅ£ul de vreo 300 ron/doză, care nu e foarte mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai bine va calmati si mergeti un pic mai incet? si asa la traficul si soselele de acolo este de-a dreptul o aventura sa depasesti viteza cu f mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 zile a fost la Discovery un episod Mythbusters care arata cum toate smecheriile astea (spray, folie, capac, etc.) nu au nici o valoare practica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparati-va cu 12 benzi.

Cobra recomand.

Includ si aceast banda.

;);D;);D8)

... Politia.rom are de curand o noua jucarie la indemana, si anume radare in banda Ka. Sau cum zicea unul, "laser, frate"! :)

Desi sunt destule detectoare care prind laserul, recte banda Ka, cand a bip-uit deja e tarziu, ca astea prind instantaneu... :(

Si, ca sa fie dracul si mai ... rosu, au inceput sa aiba in dotare si modelul portabil, de aceea sa nu va speriati cand o sa vedeti agentul sarind din cucuruz cu ochii pe voi si cu pistolul ala de apa (ca cam asa arata :P )... Si cel mai probabil nu o sa va speriati, ca or sa iasa la iveala dupa ce treceti ca vantul...

Sa va mai zic? Va mai zic... Portabilul ca portabilul, dar sa le vedeti pe alea din masini... Acelasi pistol cu apa, insa in bord un monitor maret, pe care se vede traficul, si fiecare masinuta are o eticheta pe ea cu viteza de deplasare... Adica multiple target...

Ce credeti, se bucura "baetzii" de la circulatie? Eu unul nu, si sper ca implementarea sa dureze muuuult... pana le zic eu eventual. Dar mai dureaza pana comand elicopterul... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema nu este ca detectorul sa aiba banda asta, ca multe o au... Ideea e ca in momentul in care urla deja e tarziu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0