feraru3333

BUJII

59 posts in this topic

Si la masina mea au fost schimbate de fostul proprietar in 2009 sunt beru le-am verificat in martie si merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa dezgrop mortul dar nu ma pot abtine. Ce bujii sunt alea cu 500 lei? Au filetul din aur? Eu acum o luna mi-am schimbat bujiile si au costat 26€ toate 4. Bosch costa 32€ 4 buc. si Beru de care am luat eu 24€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa dezgrop mortul dar nu ma pot abtine. Ce bujii sunt alea cu 500 lei? Au filetul din aur? Eu acum o luna mi-am schimbat bujiile si au costat 26€ toate 4. Bosch costa 32€ 4 buc. si Beru de care am luat eu 24€.

Tu ai bujii clasice pentru benzina, iar acestea sunt bujii incandescente, pentru motoare diesel, care sunt altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa dezgrop mortul dar nu ma pot abtine. Ce bujii sunt alea cu 500 lei? Au filetul din aur? Eu acum o luna mi-am schimbat bujiile si au costat 26€ toate 4. Bosch costa 32€ 4 buc. si Beru de care am luat eu 24€.

Uitate mai atent la postul #51.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut Chiar nu intelegeam de ce ar costa atat de mult 5 bujii. Stiam ca la diesel sunt altfel bujiile dar la pret nu ma gandeam sa fie asa mare diferenta. Intradevar "Scump domne scump".

@mariusb Din moment ce mi-a deschis Midnight topic "cum se schimba bujiile" ... iti dai seama ce mecanic sunt. M-am uitat la #51 dar tot nu-mi dadeam seama de ce sunt atat de scumpe. In fine, cert e ca am invatat ... bujii la diesel scumpe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80-ul are BERU din fabrica si inca mai merg!! La xc90 sunt toate Bosch (originale mai mult ca sigur) si deja una este arsa. De NGK ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sunt mai mult ca SIGUR. Au la mine 104k. In primii 3 ani ai masinii nu cred ca s-a ars vre-o bujie...fiind masina "noua". (si 96k)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr...tot ce am schimbat la s80 au fost piese originale. Ambreiajul+ volanta are 199k, Crezi ce vrei. Sunt ferm convins ca atatia km are masina.

Xc90-ul are in momentul de fata 125k. Se aude foarte putin volanta (cum se auzea si la s80). Mi-a sarit si mie prima oara tija la swirl acum 3-4 zile...si am observat ca a inceput sa umezeasca cu ulei la tija care intra in motor. Sunt ferm convins de km. + ca pana acum nu am gasit piese aftermarket pe ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now