AND

Comparativ Volvo S60 vs. BMW seria 3 vs. Audi A4

81 posts in this topic

Un test tipic, 3 masini din care doar 2 (cele germane) conteaza pe ansamblu. Adica facut cu... bagare de seama sa nu se supere vreun importator bine plasat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AND, tu ai o obsesie cu testarea Volvo-urilor. Ai deja un subiect unde se testează un Volvo. Postează acolo, te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ras de m-am prapadit! Adica: "Cat despre confort, S60 si A4 stau aproape umar la umar". Am stat in ambele. Probabil omului ii place sa seada pe stanci sau beton, altfel nu-mi explic cum poate zice ca-s aproape egale la confort. Sau poate are 2.30m inaltime si nu o incaput in masina?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confortul il simti la un drum lung nu la un test de 10-20 Km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De, ce sa ceri la presa auto din Romania, stiu una si buna ,BMW, Audi, Mercedes si restu' la gramada. Aceleasi "caracterizari" le citeam probabil si daca era la test un Hyundai Sonata intre cele 2 marete teutone care nu trebuie suparate. Adica cine-i Volvo sa se puna cu 2.0 tedeiu' si cu Bimmeru' cu tractiune spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confortul il simti la un drum lung nu la un test de 10-20 Km.

Perfect de acord si e adevarat ca in Audi am facut doar vreo 150-200km. Dar scaunul din V-ul meu e mai confortabil. E adevarat ca nu are aer conditionat automat, sau hands-free incorporat si poate comenzile sunt mai ergonomic puse in Audi. Dar confortul scaunului ...

Iar articolul pune pe primul loc: limuzina media sportiva "nicio berlina de pe planeta nu poate egala un BMW Seria 3 in materie de sportivitate". Ori, Volvo e limuzina medie confortabila: alta clientela, alte criterii. Aceasta sportivitate poate fi negativa pentru alte persoane. My 0.02$

@mirinb de acord cu tine, omul stia dinainte cum trebuie sa iasa: "BMW 320d s-a dovedit a fi cel mai dinamic model dintre cele trei testate (de parca nu stiam asta deja)". Alt exemplu: "motoarele nemtilor au fost totusi superioare per total, deoarece cuplul era repartizat mai larg si-ti permiteai sa exploatezi mai bine puterea maxima, acolo sus in ture; unde BMW-ul a fost din nou cel mai bun" desi cuplul maxim este mai mic si repartizat pe o plaja mai mica (daca nu m-a lasat de tot matematica): 400Nm@1400-2850rpm fata de 380Nm@1900-2750rpm, extrase tot din articol. Asadar, cu toate ca matematica zice altfel, el trebuie sa aiba dreptate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audi nu se compara cu Volvo,cel putin la interior.Pot sa spun ca acesta marca nu va fi niciodata in top pe locul 1 la vanzari si toate astea pentru ca nu este o masina de fuga (ex bmw) si de (sa zicem fite,moda) Audi.

La bemeweu : spatiul insuficient pentu pasagerii din spate + acelasi bord/interior din 94 pana in 2004 ..

Daca nu gresec,2.0 tdi ul de la audi este cel mai mare betiv de ulei din gama vw:lol:

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audi nu se compara cu Volvo,cel putin la interior.Pot sa spun ca acesta marca nu va fi niciodata in top pe locul 1 la vanzari si toate astea pentru ca nu este o masina de fuga (ex bmw) si de (sa zicem fite,moda) Audi.

La bemeweu : spatiul insuficient pentu pasagerii din spate + acelasi bord/interior din 94 pana in 2004 ..

Daca nu gresec,2.0 tdi ul de la audi este cel mai mare betiv de ulei din gama vw:lol:

20 tdi ul mai are cam 5 defecte(pd nu common-rail)

axa cu came+injectoare+ambreaj+dpf+contragreutatile de pe lantul de la pompa de ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testul este foarte corect, noul A4 B8 este altceva decat vechiul B7, vad ca multa lume le confunda iar 2.0 tdi CR este o bijuterie de motor care nu se aude in ture in comparatie cu motoarele de Volvo, D3 fiind un tractoras in comparatie cu 2.0TDI .

Poate comparatia asta este mai pe placul vostru laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

testele vs masini nemtesti nu vor fi niciodata obiective din motive lesne de inteles : n-o sa te pui rau cu cel care iti baga in buzunar o groza de bani....

volvo ofera altceva , un compromis fericit intre confort, dinamica si pret. nemtii s-au axat pe masini "clare" ori confort, ori dinamica. idea calauzitoare este asta : fara compromis din faza de proiectare.

a lauda o masina care contrazice aceasta idee este ca si cum ai fluiera in biserica.....(mai ales in europa)

io personal, n-as schimba s60-ul meu (nu altul) pe nici o nemteasca echivalenta la pret.

iar faptul ca iese , si va iesi mereu, sub masinile nemtesti nu poate decit sa ma bucure. mai ales pe strada , in trafic, cind ajung de la ploiesti la arad cu 1 ora inaintea lor , mai odihnit si mult mai satisfacut de "dezavantajul" ca am cuplu mai mare , dar pe o plaja mai mica. chestia interesanta e ca io n-apuc niciodata sa vad cit de mare plaja au ei ca dispar in oglida....si ca , la depasiri , lor le mai trebuie inca 10-15 secunde in plus, timp in care eu mai trec de inca 2 tiruri si am timp suficient sa le dau dreptate celor de la autoexpress... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testul este foarte corect, noul A4 B8 este altceva decat vechiul B7, vad ca multa lume le confunda iar 2.0 tdi CR este o bijuterie de motor care nu se aude in ture in comparatie cu motoarele de Volvo, D3 fiind un tractoras in comparatie cu 2.0TDI .

Poate comparatia asta este mai pe placul vostru :lol:

Domnu Bogdan G ,Volvo tot timpul a fost mai zgomotos in ture ca orice alta marca.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu Bogdan G ,Volvo tot timpul a fost mai zgomotos in ture ca orice alta marca.:lol:

pana ii zgomotos ii bine :rolleyes:

inseamna ca merge:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei masina sport iei BMW. Daca vrei o masina pe care o vezi la orce colt iei Audi sau Mercedes. Daca vrei ceva mai deosebit si cu aer mai sobru iei VOLVO ( fara suparare mi se pare o masina mai eleganta fata de restul )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cat Volvo o sa aiba mai mult succes in tara asta cu atat o sa ramanem noi mai des fara oglinzi, embleme si ce se mai poate demonta. Mie-mi convine cum e scris articolul, noi stim ce masini avem, nu vad unde-i problema :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca eu unul m-am cam saturat sa le demonstrez pustanilor cu E36 ca daca scrie "Beamveu" pe porcbagaj nu inseamna neaparat ca e si cea mai tare masina de pe strada. Se pun amaratii si citesc review-uri de-astea, urca nivelul testosteronului in ei si se cred Schumacher. Si toti "review-erii" astia romani au urmatoarea gandire: "termin repede cu astea suedeze/italiene/japoneze, bag ceva de interiorul sobru si elegant de la Audi si de sportivitatea de la BMW, dup-aia ma uit in numarul precedent sa vad pe cine am scos pe primul loc si schimb ordinea luna asta".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este mai Dexter, masinile nemtesti sunt de rahat, au numai probleme si sunt urate ca porcu iar suedezele sunt frumoase si devreme acasa laugh.gif

BMW E90 LCI si AUDI B8 sunt peste noul S60 la multe capitole dar ma rog eu sunt roman si sunt fan TeDeIu . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, matale de ce n-ai Tedeii? Sau ai si esti spion infiltrat? :lol: Si recunosc, imi place Seria 1 de la BMW. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o cumpara VAG pe Volvo si o sa puna 2.0 TDI pe S60 iti promit ca-mi iau un TeDeI

BMW face niste masini bestiale, mie unu imi place E61 de mor iar sloganul BMW spune tot, "Placerea de a conduce" si cu adevarat este o masina pt sofer, nu este nici pt pasager care saracu nu-si gaseste locul pe scaun pt ca este dat ba de geam, ba de bord laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca s-ar auzi si motorul de bmw cu se-aude d5-ul meu le-ar place si s-ar lauda cu asta, da' daca nu s-aude asa, e zgomotos....

masinile nemtesti sint pentru nemti. sint excelente, insa sint altceva : nu ce-mi place mie....si in nici un caz nu-s mai bune ca volvo la aceeiasi bani.

pe vremea cind am luat s60-ul am mers si testat toate masinile nemtesti. si aveam de ales intre volvo si jaguar....si am ales volvo si ford cu motor de volvo.

singura care seamana e mercedes, insa e scumpa rau la ce ofera.

ps. pai nu muream daca dadeam peste 100.000 eurasi pe un bmw tare (un 335 sau m3) si ma facea fii-miu in suc propriu cu fordul de 40.000 euro ? noroc c-am avut capul cu mine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recordul de viteza cu un diesel este detinut culmea tot de BMW laugh.gif

PS> 335D suna mai bine ca D5ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestie de gusturi.....asta cu sound-ul motorului....mie-mi place mai mult d5-ul....

iar recordul de viteza e obtinut de un 335d care costa ...apropos : cam cit costa ?

sper sa nu comparam masini de 50k cu masini de 100k, nu ? ca era vorba de masini apropiate la PRET....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o cumpara VAG pe Volvo si o sa puna 2.0 TDI pe S60 iti promit ca-mi iau un TeDeI

BMW face niste masini bestiale, mie unu imi place E61 de mor iar sloganul BMW spune tot, "Placerea de a conduce" si cu adevarat este o masina pt sofer, nu este nici pt pasager care saracu nu-si gaseste locul pe scaun pt ca este dat ba de geam, ba de bord laugh.gif

Esti sigur ca vrei 2.0TDi? Eu sunt sigur ca nu vrei .. si nu numai eu ci si toti posesorii de 2.0TDi

sau: Link

Edited by MareanBoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai dati cu recordul de viteza pt ca ele sunt stabilite in anumite conditii pe care noi in romania nu le indeplinim. ce conteaza ca o calc la 260 Km/h si nu mai ajung. Ajunge si 160 km/h pt drumurile noastre. Inca ii prea mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariane corect era sa spui "multi din prietenii tai" si era de ajuns pt ca majoritatea prietenilor mei au VAG dar am 2 care au CR si ala este alta mancare de peste, este super rafinat pt un diesel .

Ai dreptate Cristiann la noi recordul de viteza(inregistrat de aparatul radar deci OFICIAL) este 247km/h masina fiind limitata electronic (AUDI A8) laugh.gif

@Iulirx seria 3 este seria 3 si nu costa cat doua S60uri deci stai linistit ca nu compar mere cu pere, ca idee un S60 T6 AWD costa 65.295E iar un 335i xDrive costa 70.646E (preturi din Olanda) iar cel mai ieftin S60 T3 costa 34.595E iar 316i costa 33.100E deci BMW este mai ieftin si in RO Volvo S60 este mai scump decat BMW seria 3 cu ~200E .

Volvo nu este cu mult mai ieftin decat concurenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now