xgabriel

Vreau sa-mi schimb parbrizul

12 posts in this topic

Salutare!

Trebuie sa-mi schimb parbrizul insa am o dilema : pot pune SH sau e musai nou?

Cat costa unul nou? Masina mea e din 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Trebuie sa-mi schimb parbrizul insa am o dilema : pot pune SH sau e musai nou?

Cat costa unul nou? Masina mea e din 2003.

Vreo 500 ron.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iei unul sh, il iei cu tot cu zgarieturi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu gasisem la Bucuresti la o firma Marctec 305 lei cu montaj cu tot dar pentru V40.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde ati luat voi preturi de felul asta? Eu am schimbat acum mai bine de un an un parbriz si a ajuns peste 3000 lei. A platit CASCO, nu eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde ati luat voi preturi de felul asta? Eu am schimbat acum mai bine de un an un parbriz si a ajuns peste 3000 lei. A platit CASCO, nu eu.

Sunt preturi pentru parbrize after market. Probabil al tau a fost original "VOLVO" si a fost inlocuit si la reprezentanta. Doar asa se explica pretul - 3000 RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde ati luat voi preturi de felul asta? Eu am schimbat acum mai bine de un an un parbriz si a ajuns peste 3000 lei. A platit CASCO, nu eu.

Eu am cerut oferta la ei la Marctec Bucuresti si mi-au trimis raspuns 305 ron cu tot cu montaj.Bineinteles parbrizul nu este original si am inteles ca e mai subtire un pic.Pretul sigur acesta este deoarece a schimbat un prieten de-al meu anul trecut la un Nissan Primera P12 si la costat 450ron cu tot cu montaj.Cereti si voi o oferta de pret in functie de tipul de masina pe care-l detineti.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu as putea sa iti spun un pret acum, dar in februarie 2009 am schimbat eu la Ager Service si a costat 705 ron cu tot cu montaj, din care parbrizul cam 550. Cel mai bine e sa iei nou. Eu pe masina aveam Saint-Gobain cu sigla volvo pe el. Am pus tot saint-gobain identic cu cel original, doar ca nu are sigla volvo. Cel mai bine suni la ager service si iti spun ei pretul pe loc daca il au pe stoc

Edited by wam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat SH cu 300 sau 350 de lei, nu mai stiu sigur, plus 150 la niste baieti care l-au dat jos pe cel spart si l-au montat pe celalalt, iar parbrizul SH este de pe o masina din 2007 si arata impecabil (sau cel putin arata inainte sa-l gasesc si pe asta spart :D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inlocuit parbrizul (Pilkington) tot cu unul pe care scrie Volvo (Splintex) cu 2200RON. Aveam optiunea sa montez tot Pilkington, dar pe care sa nu scrie Volvo, cu 1000RON. Pe casco fiind cheltuiala, am ales varianta cu Volvo.

Mie-mi pare de mai proasta calitate noul parbriz, judecandu-l doar dupa ce pot vedea cu ochiul liber:

- stampila cu marca este parca intinata sau miscata

- banda colorata pe post de parasolar desenat in partea de sus este mult mai ingusta decat la parbrizul original si este verde deschis in loc de albastru inchis, lucruri care o fac practic inutila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inlocuit parbrizul (Pilkington) tot cu unul pe care scrie Volvo (Splintex) cu 2200RON. Aveam optiunea sa montez tot Pilkington, dar pe care sa nu scrie Volvo, cu 1000RON. Pe casco fiind cheltuiala, am ales varianta cu Volvo.

Mie-mi pare de mai proasta calitate noul parbriz, judecandu-l doar dupa ce pot vedea cu ochiul liber:

- stampila cu marca este parca intinata sau miscata

- banda colorata pe post de parasolar desenat in partea de sus este mult mai ingusta decat la parbrizul original si este verde deschis in loc de albastru inchis, lucruri care o fac practic inutila

Salut Saint-Gobain 800lei bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

La Merctec l-am schimbat eu anul trecut, 440 lei cu tot cu montaj. Arata identic cu cel original, desigur ca nu scrie Volvo pe el, insa pana acum nu are nicio ciobitura, desi am luat cateva pietricele...

La Pilkington era cam 8-900 lei, daca tin bine minte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now