alinhyw

se poate spala motorul?

41 posts in this topic

L-am spalat acum 2 saptamani. Motorul rece, am dat cu o solutie de degresat diluata, l-am lasat la inmuiat vreo 15 minute, apoi cu furtunul cu presiune scazuta. N-am dat cu apa in regiunea bobinelor sau in jurul cutiei cu sigurante. Pana acum n-am nici o eroare. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa spalare puteti da cu spray pentru intretinerea cauciucului. Eu am dat...si totul arata ca nou. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre ce spray este vorba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am spalat acum 2 saptamani. Motorul rece, am dat cu o solutie de degresat diluata, l-am lasat la inmuiat vreo 15 minute, apoi cu furtunul cu presiune scazuta. N-am dat cu apa in regiunea bobinelor sau in jurul cutiei cu sigurante. Pana acum n-am nici o eroare. ;D

Asa este super .

Dar atunci cand dau astia cu presiune,nu stiu daca exista vreun loc unde sa nu fie apa :))))

Cea mai buna metoda : un spray pentru curatat motorul + o carpa + o sticla de cola / bere = cel mai bun rezultat posibil.Poate fi si ecologic :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este super .

Dar atunci cand dau astia cu presiune,nu stiu daca exista vreun loc unde sa nu fie apa :))))

Cea mai buna metoda : un spray pentru curatat motorul + o carpa + o sticla de cola / bere = cel mai bun rezultat posibil.Poate fi si ecologic :))

Nici eu n-as fi dat cu apa, dar la ultimul schimb de ulei baietii au procedat romaneste, au intors bidonul de 4 litri invers si bineinteles ca s-a umplut rapid rampa si a dat pe dinafara. Asa ca trebuia sa scap cumva de uleiul de pe bloc, inainte sa se amestece cu praf si sa se transforme in caramida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Diesel-urile suporta mult mai bine spalarea exterioara a motorului. Eu unul m-am dus la spalatorie si mi l-au spalat baietii fara pic de mila, cu inalta presiune (am un V40 diesel).

Nu l-am spalat nici o data in vreo 6 ani de utilizare si parca merita si el o baitza! grin.gif

Singura conditie absolut obligatorie este sa se foloseasca apa fierbinte. Altfel poti sa ai surprize gen bloc motor sau chiulasa fisurata, etc.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Petre, in general daca vrei sa speli motorul o lasi sa se raceasca bine de tot , si chiar daca o spala cu apa fierbinte, pot aparea probleme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am intrebat mecanicul meu si mi-a spus ca n-are nimic daca motorul este incins si este spalat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu apa rece pe motor fierbinte, sa ne spui si noua cum este . grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu apa rece pe motor fierbinte, sa ne spui si noua cum este . grin.gif

Am facut la kalos asta. Nimic mai mult...decat abur ;D Motorul merge foarte bine, nu papa ulei, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, sa nu mai faci asa ceva ca tu vei fi singurul care va avea de pierdut !

Am facut la kalos asta. Nimic mai mult...decat abur ;D Motorul merge foarte bine, nu papa ulei, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daewoo nu face motoare din aluminiu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu mi-am spalat motorul la masina de 2 ori si nu mi-au aparut probleme... asa ca poti sa-l speli doar sa nu dea cu presiune mare pe el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now