xrated

harti noi RTI - 2010.1 (31310193 )

84 posts in this topic

Salutare,

sunt posesorul unui Volvo XC60 D5 din ian 2011(consola noua).

sunt foarte multumit de acest forum si bineinteles si de masina !

as dori sa stiu daca cineva a facut update la harti ca sa stiu sigur procedura.

am downloadat de curand volvo_rti_31310193 (are si camere si ) si din ce am citit prin alte parti ar trebui scris cu ImgBurn pe un Verbatim DVD+R DL si instalat (140 minutes !)

a incercat cineva asta pana acum ?

mentionez ca am trimis mail la navteq si am primit raspunsul standard (Thank you for your registration with the Volvo MapCare™ programme. Your next map update will be sent to the following address once the update is available).

si a doua intrebare ar fi in legatura cu rulatul filmelor.de la 5 sau 10 km/h softul nu mai permite redarea filmului (motive de securitate).Totusi ... e posibil ??

Va multumesc anticipat si apreciez orice informatii referitoare la aceste subiecte !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ai ultimul update de harta si oricum la masina noua ai 2 ani update gratuit .

La nici o masina nu merge partea de video cand masina este in mers .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E acelasi sistem cu al meu jupane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix acelasi "dle cutare, cutare" laugh.gif

In 2012 se schimba sistemul la XC70, o sa se faca updateul pe USB, sa vezi atunci probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xrated, scrie DVD+R DL (double layer; 8.5 GB) Verbatim cu viteza minimă posibilă (în general, 4x). Esenţial e să SET BOOK TYPE to DVD-ROM (nu DVD+R !!!).

Poţi scrie cu Nero, ImgBrn sau altul, nu are importanţă. Important e să ai book type DVD-ROM.

Pentru Nero:

All Programs -> Nero -> Tools -> Nero CD-DVD Speed

apoi:

Extra -> BitSetting

şi, aici:

la "DVD+R DL" selectează "DVD-ROM" + click pe "Set" -> pop-up: "Byte Setting succesfully changed". De aici, scrii imaginea cu Nero, ca orice altă imagine.

Product Datasheet

PS: Descărcarea hărţilor din alte surse decât cele agreate de producător este ilegală! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru raspunsuri !

Bogdan : cred ca totusi asta este un update deoarece contine si camere (eu nu am vazut asa ceva in POI's la mine)

HEIMÐALLR : merci .. era de asteptat sa nu fie legal downloadul.as putea astepta sa vina Cd-ul original desi dupa toate detaliile obtinute cred ca as putea face unul destul de similar ;)

Sa ne auzim cu bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xrated tu ce versiune ai acum? Versiunea 2010 este una singura, nu-mi dau seama cum intr-o masina MY11 poti avea harta de 2009 . Acesta este ultimul update pt masina ta.

PS> nu te obosii sa scrii DVDul, ai tras oricum o harta gresita, sistemul tau este MMM2 nu MMM+ laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este acelasi sistem cu al meu iti dai seama repejor ce versiune ai, versiunea veche era 2D pe asta noua merge si 3D.

Upgrade-ul se face in 15 minute sau mai putin, automat cand bagi DVD-ul nou.

E ceva mai dificil cu scrisul DVD-DL-urilor si merg doar cele scrise cu scule bune pe DVD bune. Eu am stricat vreo 2 modele pana am gasit unul OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si a doua intrebare ar fi in legatura cu rulatul filmelor.de la 5 sau 10 km/h softul nu mai permite redarea filmului (motive de securitate).Totusi ... e posibil ??

Va multumesc anticipat si apreciez orice informatii referitoare la aceste subiecte !

Hopaaa...care-i treaba cu rulatul filmelor?

Doar de pe cd? Ce tip de filme? Merge default sau mai trebuie facut ceva?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ai optiune de TV poti vedea si filme, nu-i asa ? laugh.gif

@xrated de curiozitate unde ai tu unitatea DVD pt navigatie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum am zis si eu si preciza asta si HEIMÐALLR (vezi Product Datasheet) si chiar si tu Bogdan (vezi link : ultimul update) este vorba de niste speed cams, pe care le gasesc destul de interesante de avut, dar care se pare ca nu le am momentan , ceea ce ma face sa cred ca nu am acel update ! (poate ma insel)

oricum ma gandesc sa scriu si la dealer in curand si o sa va vin cu un update si de acolo !

unitatea DVD este sub ecran > ventilatie.

soft version: 09320

map version: v30.10.51

Map market : Europe

numa' bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este atat de simplu, scoate discul DVD afara (daca poti) si vezi ce PN are scris pe el.

Sunt deacord cu tine ca nu ai acele camere ca POIuri dar asta nu inseamna ca tragand de pe net un DVD pt alta masina o sa te ajute cu ceva.

PS> daca unitatea DVD este sub ecran atunci CDul audio unde il introduci ? laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti dai seama ca nu o sa instalez DVD ala .am aflat asta si va multumesc.

ideea era sa aflu daca este vorba intr-adevar de un update sau nu si care este ala (sau cum sa activez POI pt camere) .

cat despre PS ... habar nu am unde este unitatea DVD pentru navigatie :unsure: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xrated dupa ce gasesti (daca o sa gasesti) unitatea DVD abia atunci vei putea vorbii de upgrade POI .laugh.gif

PS> daca nu o gasesti o sa-ti spun si de ce nu o gasesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xrated dupa ce gasesti (daca o sa gasesti) unitatea DVD abia atunci vei putea vorbii de upgrade POI .laugh.gif

PS> daca nu o gasesti o sa-ti spun si de ce nu o gasesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt foarte utile comentariile tale.o sa aflu pe alta cale .. nu te deranja !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai citeste manualul prima data .

XC60 MY11 nu are DVD de navigatie, updateul se face cu ajutorul stickului USB direct la dealer .

Spor la cautat unitatea DVD de NAVI laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Desi de-abia m-am inscris in club, intervin si spun ca aveti dreptate dar fiecare pe rand.

Cred ca raspunsul este: in functie de nivelul de echipare al sonorizarii, poti avea DVD, nu are treaba cu magazia care se instaleaza in portbagaj.

Evident ca DVD este unul singur si accesul este cel din consola centrala (daca tin bine minte este vorba de echiparea audio de top) si ar trebui sa ruleze filme dar in format standard.

Sper sa nu fi deranjat, cu intrarea mea...

Pentru ca nu am dat amanunte, eu il astept pe al meu xc undeva de Paste. Sper sa fie o alegere buna!

P.S. ce stiti de Heico? Accepta Romania pe "harta" lor de tunning?

In rest numai de bine,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heico nu are acord cu Volvo Romania, adica poti avea surpriza putin placuta ca dealer-ul sa-ti taie garantia.

Eu am cochetat cu ideea si m-au sfatuit sa mai astept pana masina iese din garantie iar inconvenientul mare (spus chiar de ei) era faptul ca trebuie sa merg in Germnia sa-mi tuneze masina iar in tara nu are cine sa-mi acorde asistenta in caz de probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest topic se discuta despre update harti nu de tuning auto .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai citeste manualul prima data .

XC60 MY11 nu are DVD de navigatie, updateul se face cu ajutorul stickului USB direct la dealer .

Spor la cautat unitatea DVD de NAVI laugh.gif

Poate nu e locul meu sa ma bag in discutie, dar cred ca va inselati. Si cu cautatul si cu gasitul.

Raspunsul e mai simplu: ai gasit unitatea DVD pentru navigatie, care e aceeasi cu cea pentru filme/muzica.

Doar ca navigatia o foloseste doar cand faci update. Altfel, hartile stau pe memoria interna (harddisk, cum mi s-a zis, dar nu stiu de ce m-as gandi mai degraba la un ssd), aceeasi pe care este si baza de date Gracenote. Ai observat, cand bagi un cd audio, in 99% din cazuri recunoaste albumul/melodiile. Si nu, nu e pentru ca am eu cd-text pe cd-uri, face la orice cd cumparat. N-am incercat cu Guta&Co.

Unde scrie de stick USB in manualul lui XC60 MY2011?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Cousin! Am scris si eu cate ceva...

Bogdan B esti de pe la VOLVO? Poti sa ne spui pe urma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie in Vida 2011, adica biblia Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie in Vida 2011, adica biblia Volvo .

Pai bine, domnule, spui ca scrie in manual si caut ca chioru' (nu dl. presedinte) in manual si nu gasesc...

De unde naiba sa aiba cine a intrebat mai sus cum se face updateul Vida 2011? Intreb si eu asa, ca sa nu mor prost. Ma plictisesc de moarte asteptand sa-mi traga curent si aer la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now