crocus

Componenta "flotanta" in zona motorului S60 D5 2006

15 posts in this topic

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru.

1. Suport din plastic, flotant

Astazi am constatat ca in zona din stanga a compartimentului motor (stand cu fata la masina), in apropierea amortizorului, imi atarna / spanzura o componenta din plastic, cam de 20 cm lungime, in interiorul careia se afla un cablu electric, infipt intr-o mufa.

Am facut cateva fotografii, in speranta ca veti recunoaste componenta cu probleme.

post-2393-026605000 1299507391_thumb.jpg

post-2393-018440500 1299507396_thumb.jpg

post-2393-085501200 1299507400_thumb.jpg

Nu reusesc sa-mi dau seama de unde s-a desprins si unde trebuie acum s-o fixez. Nu am identificat niciun suport pe care ar fi trebuit sa fie prinsa. In ultima fotografie am marcat si cablul electric ce trece (este fixat) prin interiorul suportului respectiv, pentru o localizare mai usoara.

Va rog, stie cineva de unde e piesa respectiva si cum ar trebui fixata la locul ei? Acum sta doar in greutatea proprie, tinuta doar de cablul electric, si balanseaza prin compartimentul motor.

Daca nu cer prea mult, poate postati o fotografie de la masina proprie, sa inteleg cum trebuie prinsa si de unde ar trebui sa o fixez.

2. Prindere capitonaj capota

Tot azi am constatat ca imi lipseste un suport de fixare a capitonajului de la capota. As vrea sa aflu, de la cei care inca-l mai au pe masina, daca este identic cu ceilalti suporti ai capitonajului pentru insonorizare, sa stiu macar ce sa caut.

Atasez doua fotografii cu impricinatul.

post-2393-058347900 1299507782_thumb.jpg

post-2393-094640900 1299507808_thumb.jpg

Prioritara este prima componenta, cea care se balangane pe sub capota. Va multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportul din plastic respectiv atarna cam la 15 cm de nivelul la care este fotografiat. Pentru poza, l-am ridicat "la lumina", intrucat nu se vedea mare lucru in zona unde se balangane.

Este din plastic, cam 20 cm lungime, curbat spre dreapta, fata de pozitia in care l-am fotografiat. Pare sa aiba o clema de prindere, in partea superioara, dar nu am identificat nicio zona de care trebuie sa-l fixez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clema respectiva se cupleaza pe suportul de aluminiu cum am indicat in desen(ca si cum metaforic spus ar musca din suport)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si este vorba de firul de la senzorul de ABS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a doua problema ai capitonajul rupt,deoarece nu exista nici o clema in zona respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos, pentru promptitudine si acuratete.

Am dat o fuga la masina si am concluzionat ca:

1. Clema aia nu mai "musca" din suport, pentru ca nu mai are dinti. Piciorusele din plastic cu care se fixa pe suport sunt duse, o sa adopt maine o varianta de compromis pentru fixare. Totusi, in afara de partea de sus, cu care musca din suportul de aluminiu, clema aia nu se mai fixeaza si in alt punct? Pentru ca tot se balangane, chiar si dupa ce o prind de suport...

2. Capitonajul nu e rupt, ci e mancat de un soarece (sta-i-ar in gat). Doar asa imi explic si prezenta celorlalte urme (cacareze specifice) pe care le-am gasit pe capacul din plastic al motorului, in zona "rupturii" respective, acum doua zile. Urmeaza sa-i spun asta si nevestei mele, ca sa ma asigur ca voi merge singur cu masina, cel putin cateva saptamani de-acum incolo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mare grija, de obicei combinatia soarece+S60 inseamna ABS nefunctional, nu stiu ce este asa atractiv la ABS pt soareci dar am recablat 3 S60uri pana acum cu aceiasi problema, acelasi fir ros DAR, soareci diferiti, masini diferite, tari diferite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, Bogdane, cu toata jena cauzata de patania mea, presupun ca vom face cunostinta in curand.

Am eu o banuiala ca nu e deloc o coincidenta faptul ca, de cand am gasit urmele de rozatoare in compartimentul motor, masina ma intampina cu noul ei mesaj de salut "ANTISKID SERVICE REQUIRED".

Spune-mi, te rog, cam in ce perioade ale zilei esti disponibil, sa stiu cum imi fac de un drum la Bucuresti.

E prea tarziu sa te sun acum, asa ca, te rog, lasa-mi un mesaj pe privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continuam discutia pe privat, oricum este clar, rozatoarele au pasiune la Volvo si mai ales la ABS, dar de ce naiba doar la ABS eu nu inteleg si pace . Poate capturam un soarece si il ducem la politie sa dea declaratie laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi mai ''dulci'' firele alea de ABS.rolleyes.gifAi naibii sa baga astia pe unde nici nu iti trece prin cap.Ma gandeam ca s-au limitat si ei la Dacii,dar ei nu,evolueaza odata cu piatalaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho, atata plastic la Volvo incat Dacia este neinteresanta pt mr Mouse laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Clema "plimbatoare" prin compartimentul motor a fost fixata de Bogdan cu un arici, de una din conducte. Presupun ca a fost desfacuta in service, atunci cand s-a inlocuit caseta de directie, si mecanicul nu a mai pus-o la loc.

2. Gaura facuta de soareci in capitonajul capotei impune desfacerea capitonajului si completare cu material fonoabsorbant, pe ici, pe colo, prin partile esentiale. Rozatoarele isi facusera acolo un adevarat cuibusor de nebunii, a carui activitate trebuie curmata drastic. Trebuie sa astept insa zile mai calde, intrucat imi ingheata urechile, daca incerc sa lucrez ceva la masina pe vantul de afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai fac un topic nou, postez aici. M-au `vizitat` si pe mine rozatoarele pe sub capota. Au facut dezastru. Capitonajul de la capota are o gaura cam de 30-40 cm, materialul rezulat era aranjat frumos intr-un cuib, pe galeria de admisie. Acuma nu am erori, am verificat vizual toate firele, am facut curat cu aer comprimat, si am sters mizeria cu o carpa muiata in motorina, apoi am uscat suprafetele. Ar trebui sa ma uit cu atentie la ceva, pe undeva ? Nu as vrea nici sa iau foc de la ceva scurt, sau sa raman fara vreo curea. Mentionez ca s-a intamplat in garaj, in decursul a 3-4 zile. Acuma am declarat razboi rasei lor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rasei?! ;D

Încearcă spray-uri repelente, pentru început.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now