valsens

despre filtre aer

5 posts in this topic

rog pe cei care au folosit sau stiu mai multe despre filtrele acestea sport gen k&n ,daca este un,castig financiar ,de putere si o scadere a consumului cum se lauda producatorii. si daca este asa pe dieselu meu de 116 cp cam care ar fi castigurile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castigurile sunt pentru cei care le fabrica:rolleyes: si pentru cei care le comercializeaza:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un motor de putere normala, fara imbunatatiri de performante un astfel de filtru este EGAL CU 0 ! Atunci o sa o simti diferenta cand pui un

astfel de filtru in locul unuia normal dar imbacsit la refuz laugh.giflaugh.gif

Cand umblii la motor si filltrul de fabrica nu mai face fata atunci da, merita sa pui un astfel de filtru, in rest, nu merita ! Nu are nici un beneficiu !

Astea cu consum redus cu n% sunt baliverne de copii de 2 ani ! Eentual iti scade consumul daca filtrul pe care il ai acum e imbacsit la refuz laugh.giflaugh.gif atunci da intradevar laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre filtre mai poti gasi si aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu filtrul sport tip panel nu castigi nimic, doar faptul ca nu-l mai schimbi ci il speli dar partea cu spalatul este putin discutabila, filtrul se spala cu o solutie uleioasa, partea proasta este ca acea solutie ajunge la MAF si nu prea este bine pt acesta .

Adevaratele filtre sport (cele conice) fac diferenta, in primul rand motorul suna altfel iar la motoarele aspirate ajuta putin pt ca turbioneaza aerul, eu am masurat la masina mea si am cu 4% mai mult aer cu filtru sport decat cu cel de hartie, partea proasta este ca trebuie facut un cold intake pt ca altfel tragi aer cald de la motor si pierzi cai nu castigi cai .

La motoarele turbo nu prea ai ce castiga, cel putin nu la un motor stock cu putini cp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now