Arendashu

un sfat.

7 posts in this topic

Vin si eu cu o intrebare.In aceasta primavara as vrea sa fac un detailing exterior la masina,acesta incluzand(dupa degresare,spalare.etc.)si polish-ul.Si sunt in dubii privind acest polish,pentru ca am auzit tot felul de pareri despre el(cum ca nu ar fi bine sa-i fac,ca apoi se vor cunoaste zgarieturile si mai tare dupa ce acest efect al poilsh-ului trece),si nu mai stiu ce sa fac acum.Astept si de la voi...in special cei care si-au facut sau dus masina pentru aceasta "operatie" numita polish.Multumesc

P.S - daca aveti sfaturi mai bune decat polish-ul..le astept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai atat de multe zgarieturi de ai nevoie de polish?pt cele fine gen panza paianjen care apar deobicei datorita frecarii cu carpa/burete pe masina se duc ff usor cu polish din asta din comert.cele mai profunde care au trecut de lac si apar ca zgarieturi alea nu se duc cu polishu din comert.posibil ca la cel profesional sa le duca in mare parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca dai cu unghia peste zgarietura si simti ca se agata alea nu ies cu polis. Prin polisare se ia o pelicula foarte subtire de lac. Nu-ti inchipui ca nu mai ramai cu lac pe vopsea. Parerea mea ca poti sa dai un polis dar nu exagerat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut polish la vreo doua din masinile pe care le-am avut de-a lungul timpului si pot spune, din aceste experiente, ca are mare relevanta cine face operatiunea (cat e de priceput respectivul). Nu am facut insa niciodata pe toata masina.

Intr-un caz, erau "gazate" cateva elemente de caroserie, in urma unei vopsiri partiale, neglijente. In alt caz, aveam niste zgarieturi inestetice de la o pisica (fugarita de caini, s-a refugiat pe masina mea).

Cand am polishat eu, nu se vedea mare diferenta, desi aveam "scula vibratoare" pentru polish si cremele erau de buna calitate. Daca am apelat la un profesionist, s-a vazut diferenta, zonele respective aratau ca si cum erau noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa fac reclama,nu am nici un interes, vreau doar sa ajut.Poti vizioana

filmulet si altele din lista lor sa te convingi care e treaba cu detailingul.Daca vrei mai multe informatii poti sa-i dai un e-mail persoanei care te poate indruma in acest sens, la adresa de mail cristian.pop@expertdetailing.ro.Eu inca nu am reusit sa imi fac un detailing la ei dar mi-au trimis unele produse pentru curatarea interiorului masinii si mi-au fost de mare ajutor plus ca omul a stat si mi-a explicat in detaliu cum sa le folosesc.

Parerea mea e ca sun profesionisti.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am destul de multe zgarieturi,de la pisici,de la carpele astora de la spalatorie,si se vad destul de tare.Cand bate soarele direct in tabla se vede nasol,acea panza de paianjen de care se vorbeste e peste tot.Incepe sa se matuiasca foarte evident.Acum cateva luni i-am afumat geamurile(folie),si baietii care au aranjat-o mi-au spus de cum au vazut-o ca si-a cam pierdut din luciu si ca-i trebuie polish pana in vara.Ei mi-au spus ca polish-ul costa 300 sau 350 lei(nu mai stiu exact) si dureaza in jur de 6 luni daca este spalata dupa polish la spalatorii cu uscare fara atingere,sunt cateva prin Bucuresti.Daca-i fac o degresare si apoi ceara,isi mai recapata cat de cat stralucirea,sau polish-ul e solutia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lacul e matuit si zgariat superficial, polish-ul e solutia, dar facut la cineva care se pricepe. Sunt cateva oferte pe forum. Ceara peste zgarieturi nu are nici un efect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now