zack

Upgrade- hu 650----> hu 850

17 posts in this topic

Buna seara. Pe viitor as vrea sa fac un upgrade la sistemul audio. As vrea sa stiu ce-mi trebuie pentru a monta hu850. In prezent am hu650 cu boxe pe usile din fata(fara tweetere), in usile din spate si pe "panoul" lunetei.

De exemplu daca maine mi-as cumpara doar hu850 va merge pe ce este in momentul de fata pe masina? Am nevoie si de amplificatorul sistemului hu850? Credeti ca sunt diferente intre boxe? (inafara de cele 2 tweetere pe usile din fata) si de difuzorul central pe care nu le am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blu_deniz Ai dreptate, magazia de 6 cd-uri este foarte proasta si se strica atunci cand vrea ea nu cand vrei tu .

@Zack primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa cumperi un S60 sau V70/XC70 dupa 2004 daca vrei HU-850

Ma gandesc totusi ca vrei un HU-801 laugh.gif

Ai nevoie de amplificator + cabluri +ceva munca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine iti iei un transmitator/emitator FM cu iesire USB si un stick, ti-l conecteaza Bogdan in bord, si ... auditie placuta! Si daca vrei putere, Zack, schimbi/adaugi doar amplificatorul. E mai simplu si mai ieftin! Ideea mi-a dat-o Adriann!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, in cartea online pentru s80 2005 este trecut hu650 si 850. Am impresia ca diferenta intre 801 si 850 e doar de numarul de cod. E valabil si pentru hu 601/650. Uitati aici o dovada: http://forums.swedespeed.com/showthread.php?149406-2005-volvo-s80-6-cd-changer-hu-850

Ma gandesc...daca as pune o magazie de cd-uri nu m-ar deranja foarte tare daca nu o sa mai "inghita" cd-urile hu801/850.

Am inteles ca este o diferenta mare de sunet intre cele doua unitati. Bogdan...astept o parere ::)

Ma omoara psihic ca nu am boxa in bord. Vreau sa rezolv si acest neajuns. Ceva idei?

Eu nu vreau sa conectez un ipod sau sa imi citeasca mp3. Vreau doar muzica ceva mai tare si sa astup toate gaurile unde nu am boxe :)

Daca imi iau amplificatorul...la el voi conecta toate boxele? Imi rezista boxele de pe masina sau trebuie si ele schimbate?

As dori o schita a celor doua sisteme...raman dator.

post-621-090312300 1300448767_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui amplificator fara boxele aferente nu faci nimic.Iti trebuie amplif+toate boxele+cablu.

Acum ai boxe de 4*25W,la nivelul 2 de echipare ampliful are 200W(4*50W) si boxele trebuie sa fie pentru 200W,iar nivelul trei are 300W(4*75W) si trebuie alte boxe.

Si sunt foarte sigur pe ce spun ca am plecat de la nivelul 1 de echipare(6 difuzoare) si am trecut prin 2 si am ajuns la 3,adica 13 difuzoare cu tot cu inalte si boxa centrala.

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unde se pun cele 13 boxe? Adica...ar fi asa : 2 tweetere, 2 boxe fata, 1 boxa centrala, 2 boxe in usile din spate, 2 la luneta = 9 boxe. Am inteles ca ar fi si un subwoofer in protbagaj...deci 10. Celelalte 3 unde se mai pot monta? :blink:

Sa inteleg ca pentru a trece si la novelul 2 imi trebuie toate boxele + amplificatorul pentru ele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unde se pun cele 13 boxe? Adica...ar fi asa : 2 tweetere, 2 boxe fata, 1 boxa centrala, 2 boxe in usile din spate, 2 la luneta = 9 boxe. Am inteles ca ar fi si un subwoofer in protbagaj...deci 10. Celelalte 3 unde se mai pot monta? :blink:

Sa inteleg ca pentru a trece si la novelul 2 imi trebuie toate boxele + amplificatorul pentru ele...

Sunt cate 2 boxe in usi (asta inseamna alte fete de usi), deci rezulta: 4 boxe fata, 4 spate, 2 tweetere, 2 luneta, 1 in bord =13 boxe :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cate 2 boxe in usi (asta inseamna alte fete de usi), deci rezulta: 4 boxe fata, 4 spate, 2 tweetere, 2 luneta, 1 in bord =13 boxe :D

Complicat... Cand se incalzeste o sa desfac fata de usa sa studiez putin problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usa fata stg+dr bass+medie+tweeter=6,1 centrala,2 usi spate,bass+tweeter luneta=4 total=13,subwoofer numai la v70/xc70/90 nivel 3

La nivelul 2 pe fata lipsesc mediile si la luneta tweeterele si raman numai 9

Trebuie amplif si la 2 si la 3.

Cu scuzele de rigoare nu am vazut ca ai S80 eu vb de S60,la S80 maxim de boxe 9

Volvo Cars Accessories Web.pdf

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu face nimic. Deci se simplifica putin treaba. Acum ramane sa desfac fetele de usi si sa vad cati watti scrie pe boxe. Poate le tin pe ale mele, iau un amplificator (cred ca cel de 200 watti e suficient), cele 2 tweetere si boxa de pe centru si scap mai ieftin.

ps: la hu650 pot conecta center-ul? Daca nu...se poate face un "artificiu" fara sa iasa fum ? :rolleyes:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 sunt "capsate" cu niste nituri tari rau.

Daca este stock fara amplif are sigur 4*25W,vb cu baietii cu demontarile poate gasesc ceva de S80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci o sa ma interesez cat costa un sistem cu totul...si eventual poate ma inteleg cu cel care mi le da sa le dau pe ale mele la schimb. Din cate imi aduc aminte,(ca am desfacut usile de pe fata sa le ung macaralele) aveti dreptate. Sunt capsate si la mine dar cele de pe spate se vad. O sa ma uit la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonator are dreptate far sa schimbi difuzoarele nu faci mare branza .

@Zack HU 850 este denumirea lui HU 801 pt anul 2005-2006, asta inseamna ca ia dreptate DAR HU-850 al tau are cod 8103255 iar HU 850 de pe S60/V70/XC70 au alte coduri pt ca sunt alte modele, codul 8103255 este numai pt S80 2005-2006, deci este o denumire de marketing .

Iti spun asta pt ca tu o sa-ti comanzi HU-850 si o sa primesti modelul de S60, o sa te uiti la el la fel cum s-a uitat si URSU si nu o sa poti sa-l montezi pt ca are alta forma . Deci mare atentie la ce-ti doresti laugh.gif

Uite si poze cu cele doua .

S60 HU-850

f_560396_4.jpg

S80 HU-850

2006_volvo_s80_1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

firele pentru boga centrala sunt trase?, eu am desfacut fratarul la a mea, inuntru are un suport de boxa iar pe suportul de boxa o mufa cu firele trase, acum intrebarea:sunt firele de la boxa sau de la altceva?, din pacate nu am o boxa sa probez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare...la hu-603 se poate monta boxa aceea centrala? are fire trase? ce model de dif este (dimensiuni ....inch) eu am 2 boxe fata fara tweetere , 2 usi spate ...si 2 luneta nam desfacut sa vad ce e pe acolo dar la usile fata se vad 2 locuri de boxe pe fiecare usa + loc tweetere...ms anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now