Guest Lau

Am comis-o!

14 posts in this topic

Am tot evitat sa-mi prezint masina pe forumul asta, dat fiind faptul ca nu este un Volvo. La cererea unora si din respect pentru toti userii care intra aici, am zis sa incerc sa deschid topicul asta in care sa-mi prezint "bolidul".

M-am hotarat sa-mi cumpar masina dupa vreo 3 luni de cand ma mutasem in Bucuresti. Poate unii isi mai amintesc o intalnire de la Polivalenta de acum mai bine de un an cand a venit un pusti pe jos pentru ca a vrut sa va vada pe voi si masinile voastre. Si a plecat tot pe jos. ::) Treaba cu Beetle-ul sta cam asa. Eu si sora mea aveam niste bani stransi si ne-am hotarat ca ar fi bine sa cumparam o masina pentru ca chiar aveam nevoie. Dispuneam de 7000 de euro, intr-un caz extrem de 8000, insa nu vroiam sa se ajunga pana acolo. Evident eu am vrut Volvo S40 sau SAAB 9-3 (datorita devalorizarii sh). Dupa multe cautari am gasit un S40 din 2002 1.8 benzina, 135000 km care arata bine, mergea bine, avea mule dotari... ce mai, am crezut ca mi-am gasit masina vietii. Sora mea nu a fost de acord pentru ca avea 7-8 ani, avea ceva kilometri parcursi, proprietarul a raspuns cu "nu stiu" la multe intrebari legate de maina... Dar eu pe aia o vroiam, au urmat cateva zile de cearta... in fine. Ideea e ca trebuia sa cadem amandoi la o intelegere.

Pana cand seful meu mi-a recomandat un prieten care se ocupa cu masini sh recuperate de la cei care nu au putut sa mai plateasca ratele. Am luat legatura cu el si mi-a zis ca cea mai buna oferta pe care mi-o poate face este... un Beetle. Eu radeam, el vorbea serios. Din respect pentru sefu' am zis totusi sa o vad. Masina arata impecabil, mergea perfect, nu avea nici o zgaraietura, carte service la zi, 25000 de km, 3 ani... pur si simplu nu am avut ce sa-i reprosez. De fapt se comporta ca o masina noua. Mi-a lasat-o la 6500 de euro. Totusi aveam o retinere... urma sa conduc un Beetle.

Dezamagirea mea a fost motorul de 1.4 benzina, 75 CP care consuma ceva mai mult (si masina e destul de grea, are cam 1100 kg), undeva in jur de 7l/100. Ca dotari ar fi inchidere centralizata cu telecomanda, 4 airbag-uri, ESP, alarma din fabrica, senzor de ploaie, jante de aliaj 16', radio CD cu MP3 si mufa AUX, trapa electrica... alte nu-mi mai vin in minte.

Desi noua nu a fost o masina ieftina (intre 17000 si 18000 de euro), lucrul asta se cunoaste. Comparatia cu Polo sau Fabia nu isi are rostul. Caliatea interiorului este net superioara, tinuta de drum, confortul, felul cum se aseaza pe asfalt, cum sunt absorbite denivelarile, stabilitatea, senzatia de siguranta este precum intr-un Golf (platforma tehnica provine de la Golf).

Intre timp am avut si un accident. M-a lovit in lateral unu' cu un Sandero... nu a vazut ca avea Cedeaza trecerea. Ei bine eu am avut usa putin indoita, aripa si spoilerul, el a avut spoiler, faruri, capota si ceva pe la directie ca a plecat de acolo pe platforma.

Intre timp am ajuns la 35000 de km. La revizia de 30000 i-am schimbat uleiul, filtrele si placutele de frana. Nici dupa 10000 de km de cand o am, gropile deloc putine luate la greu si "forja" facuta de un fost incepator (sora mea), masina merge perfect. Nici greieri nu am.

Daca aveti intrebari sau pareri va rog sa le postati, indiferent de care ar fi. :)

Daca moderatorii considera ca locul aceste prezentari nu e pe acest forum,topicul se poate sterge.

Atasez si niste poze:

post-107-0-58602200-1300831415_thumb.jpg

post-107-0-86121000-1300831427_thumb.jpg

post-107-0-55330200-1300831436_thumb.jpg

post-107-0-50909100-1300831442_thumb.jpg

Edited by Lau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe, este frumoasa masina chiar si dupa atatia ani de la lansare, totusi foarte mic motorul dar de afara nu se vede . :)

Eu am cochetat cu ideea broasca 1.8T sau Smart Brabus si m-am ales cu inca un Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Motorul intr-adevar si eu mi-as fi dorit unul mai puternic. Dar tinand cont ca 90% merg in Bucuresti si ca am avut doar doua iesi mai lungi, pana acasa in Severin...adica aprox. 1500 de km nu ma plang prea tare. In plus nu ma consider vitezoman. Masina merge cu max. 160 km/h. Cu orice masina merg cu cel putin 30 km/h mai incet decat viteza maxima constructiva, motivul fiind o rezerva de putere. Asa ca pe autostrada merg cu 120-130 km/h, pe drumuri nationale cu 90-100 km/h si in oras cu 50-60. Mie imi este suficient. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place mult senzatia de spatiu cand stai la volan, parbrizul este departeeeeee si nu are nici o legatura cu Golful, este o masina care aproape ca are suflet .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sa sti. Adevarul e ca in primele luni o uram. Evitam sa merg cu ea. Nu-mi venea sa cred ca la cat de mult mi-am dorit un Volvo am ajuns sa conduc la Beetle. :slap:

Ah, mi-am amintit ca are si faruri cu xenon. Si o vaza, la fel ca VW Kafer :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, foarte tare :D, si eu sunt fan Beetle. Sa o stapanesti sanatos si poate treci pe la polivalenta cu ea.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Femeile astea....

Cu cei 1500 de euro ramasi poti sa conduci si un Volvo, si sa-l conduci numai tu. wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum o ora am avut o intalnire prin aviatiei, la firma Turck, la centrul comercial nord, nr. 6-8, exact in fata blocului tau daca nu ma insel. Ti-am admirat masina timp de cateva secunde. Este frumoasa si bine intretinuta. Sa ai parte de calatorii fara evenimente cu ea.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Daca treceai asta seara nu o vedeai si plina de jeg :D . Cand mai treci pe la blocul meu da-mi un semn. :)

Cat despre Polivalenta, cand voi avea timp am sa trec. Am un program la munca destul de aiurea. Desi stiu ca joi seara se vad acolo si cei de la VW, am sa vin.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin minte ca acum cativa ani am vazut in Germania un beetle negru,cu trapa,piele si niste jante late(nu stiu exact ce fel erau),vreau sa spun ca masina arata bestial si in momentul ala cu siguranta mi-as fi dorit-o!E clar ca nu e o masina comuna,are personalitate si pentru mine cel putin nu trece neremarcata in trafic.Sa fi mandru de ea,este masina ta,este fiabila,nu cere bani prea multi si isi face treaba.In plus trebuia sa ajungi la un compromis cu sora ta:).Si compromisul nu arata deloc rau.Multi kilometri fara incidente,s-o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc de aprecieri si ca nu m-ati pus la zid ca intru pe forumul Volvo dar eu conduc un VW. Sincer din cauza asta in ultimele luni am lasat-o mai moale cu forumul, dar nu am putut sa nu mai intru aici. :)

Nu pot sa ma plang prea tare de masina. Adica isi face treaba pentru care a fost construita, iar daca uiti motivul pentru care a fost construita si de ce a fost construita incepi sa o urasti. Trebuie sa o ierti daca vrei sa cari ceva mai multe bagaje si trebuie sa rabatezi bancheta, eventual sa le pui si pe bancheta din spate sau daca nu poti sa parchezi oriunde, pentru ca e cam joasa. Mi-a luat ceva timp pana sa ma impac cu astea (la inceput mi s-a parut inacceptabil), mai ales atunci cand nu mi-a fost tocmai usor sa car 4 cauciucuri. Dar m-am descurcat. :D

Cat despre personalitatea masinii, este un lucru care a contat (foarte mult) atunci cand am ales masina. In primul rand pentru ca jobul Mihaelei cere lucrul asta si am inteles asta... de-asta din start am renuntat la ceva gen Logan sau Albea noi sau aproape noi. Poate parea un moft, insa chiar era nevoie de o masina deosebita si adevarul e ca un Mini echivalent Beetle-ului era peste 10000 de euro... prea mult totusi. Ca sa nu mai amintesc de Volvo C30, pentru ca puseseram ochii si pe el dar si el era prea scump. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos! Am cochetat si eu cu New Beetle, daca era tractiune spate era o mare smecherie, dar e ok si asa. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ma insel ai venit prin 2009 la intalnire :P Foarte frumoasa masinuta , ai grija in continuare de ea si pe cat de curand posibil te asteptam cu un Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Da, cred ca prin 2009 am venit. Iar in privinta schimbului nu cred ca se pune problema deocamdata. Altele sunt prioritatile. Cel putin acum. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now