Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest S40

Piese originale si aftermarket

33 posts in this topic

Recomand cu incredere https://www.partsforvolvosonline.com/ 

Preturile la consumabilele originale ajung cu tot cu TVA si transport (UK) multmai ieftine decat la volvo romania. Baieti amabili, gata sa-ti raspunda la orice request.

Te costa un card in care sa pui bani doar cand ai nevoie.

Mai exista ceva: www.gcp.se , care vine de la Genuine Classic Parts. Nu l-am incercat insa acolo poti sa gasesti piese reconditionate de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow ! Se vede ca intram un UE, deja se cumpara din afara pe CC-uri ;)

Cand se vor aduna mai multe voi crea un topic separat aici numai cu magazine on(sau off)line de piese

Pana atunci, mai adaugam si http://www.eurocarparts.com . Foarte laudat de cei "din afara".

Pentru cei mai neincrezatori in transportul cu Posta Romana, exista un magazinas vai steaua lui in apropiere de avionul din rondul de la Doamna Ghica.

REMCO PROD EXIM

Str. Silvia nr.14 B, sect.2

+40-21-2430689

Mie mi-au gasit un senzor de clapeta de acceleratie compatibil la mai putin de jumatate de pretz (la Volvo era 340RON, la Renault era 500RON!!!!!, si nici in alta parte n-am gasit mai ieftin). E vorba de un potentiometru Magneti Marelli, la care tipu' a gasit un potentiometru facut de FACET Italia, compatibil si pe care am dat 140RON. Sa nu mai zic ca nici unul din Volvo, Renault, etc, nu mi-ar fi dat garantie la piesa daca nu o montau ei, tipu' asta mi-a dat 1.5 ani garantie.

Alt exemplu e catalizatorul, la Volvo e 5000RON, la tipu' asta ACEEASI PIESA originala de la Volvo mi-o dadea cu 3100RON.

Etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta-le si la partsforvolvosonline, probabil de acolo le iau si cei de la REMCO.....

Faza cu Posta Romana poate e adevarata, insa tineti cont ca e vorba de transportul de la aeroport la oficiul postal de unde ai adresa.....Englezii folosesc Royal Mail, serviciul lor national este "quite good" dupa cum spun ei.....o livrare dureaza cam 10 zile....cam cat dureaza si la volvo.....eu mi-am luat consumabile originale de acolo la pret de aftermarket aici.....

Europarts o fi bun, dar am senzatia ca-i in State....deci transportul si timpul sunt factori decisivi in acest caz.

For tuning, recomand www.heicosportiv.de  dupa cum spune si adresa, baietii sunt buni si aproape de Ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze, baietii sunt din Germania (ceea ce poate insemna si buni)....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista vre-un importator Scandicar in Romania?... pentru ca preturile lor sunt modice pe langa ce gasim la piesele de origine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat si "importator scandicar" si "distribuitor scandicar" pe Google. Din pacate nici un rezultat...

O noua surpriza - ECU(ECM) nou la Volvo - 4500RON, iar la REMCO PRODEXIM e 2500RON (ACEEASI PIESA).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut azi o comanda de pulverizatoare de apa pentru parbriz si de filtru de benzina pe http://www.partsforvolvosonline.com

Filtrul ma costa cu livrare in jur de 800.000 ROL iar stropitoarele cam 600.000 cu tot cu livrare. Sa vedem acum si cat de seriosi sunt si in cat timp vin. Preturile sunt bunicele, ce pot spune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vor veni...nicio grija.... ;)

oarecum off-topic:

- pana la 31.12.2006 scapam de tva-ul din UK (17.5%).....in mod normal ar trebui adaugat tva-ul romanesc.

- cica (asa am aflat de la posta) comenzile pana-n 45 euro sunt fara taxe vamale (30% aplicat la valoarea facturii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Pai sa nu le f... muma ? Pana acum doi ani, limita de bani pt. o factura NEvamuibila era 200Eur, apoi a scazut la 180, 100, si acum sa aud ca e 45Eur. Bine ca am facut 3 comenzi separate, am platit mai mult la servicii postale dar pun pariu ca ies mai ieftin decat daca m-ar vamui astia...

    "Traiasca" Romania, ce pot spune... stiti toti cum e, romanii beau whisky si shampanie prin reprezentantzii lor  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 comenzi?!

ce ti-ai mai luat pe langa pulverizatoare si filtru de benzina?

sau e secret?... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O umbrela  ;D Din aceea ultra-thin-small-light-etc  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Order status : Dispatched (la TOATE) ! S-au miscat bine baietii, in nici 24h le-au trimis !

Share this post


Link to post
Share on other sites

      Dragilor,la partsforvolvoonline,"treaba" e cam "gingasa":un plastic de semnal pentru Volvo 240 e 16,5$ fara trasport sau alte acareturi;deci singura"sansa"e de gasit pe aici,pe la dezmembrari sau la firme de piese de schimb.

  Va dau si eu un "pont":ADF ITALY de la care am luat setul de pivoti pe fata cu 100 roni si setul de discuri de frana(fata ventilate si spate normale)cu 550 roni,toate pt. un Volno 240,an '84.

  1.ADF I Bd. C-tin Brancoveanu nr.11 tel.30184/85 sau 0724797574/0744487142;

  2.-"- II Sos.Viilor nr.51 tel.3160753/48 sau 0720048441/0745373029;

  3.-"- III Sos.Pantelimon nr.311 tel2550548/49 sau 0720010431.

Incercati-va"norocul"si aici poate cine stie....

                                                              Al vostru coleg de "suferinta"

                                                                        Volvo 240

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesanta chestie! As vrea sa-mi spuneti cei care au comandat asemenea piese de pe net daca sunt de calitate si daca sunteti multumiti de ele! Si cam la cat din pretul de la reprezentatele Volvo ajung ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Eu am luat de la www.partsforvolvosonline.com un filtru de benzina, o umbrela si 2 stropitoare pt. parbriz si sincer toate par de calitate. Cel putin stropitoarele au venit sigilate in punga cu Volvo. Ah, si mi-au pus si o bomboana in pachet ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Incercati la BOSCH. Au piese si daca nu pot face comanda la majoritatea. In plus au manopera de instalare a pieselor cumparate de la ei gratuita gratuita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt Alex: Deci a ajuns pana la urma comanda cu tot cu bomboana volvo.....ma bucur.... ;)

Mi se pare mie sau REMCO, ADF ITALY si AUTOCESNA sunt toti dealeri METEOR?

Nu o fi mai convenabil sa ajungi direct la METEOR?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat, METEOR nu vinde decat prin dealeri :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat sa iau legatura cu astia insa nu mi-au raspuns niciodata la email....

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Pacat ca nu zic si cine le fabrica.

    Part Number-ele le am si eu, dar din pacate nu se specifica fabricantul. Am reusit sa aflu de ex. ca rola si intinzatorul de la distributie sunt marca INA sau KOYO, ca cureaua e ContiTech, filtrele sunt MANN sau MAHLE iar termostatul e facut de VERNAT.

    Mai multe nu stiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu astia le fac? Eu asa aveam impresia..... ???

Uite ce scrie la unele piese pe partsforvolvosonline:

"All PFS Swedish supplied aftermarket parts are provided by Scan-Tech, the leading aftermarket part supplier worldwide for Volvo and Saab cars. To ensure excellent quality all Scan-Tech supplied parts are designed to meet or exceed OE (original Volvo equipment) design standards, furthermore each of these parts is subject to rigorous testing on and off vehicle prior to being released to the marketplace."

e drept ca supplier inseamna furnizor nu producator....

Share this post


Link to post
Share on other sites