str3su

lipire oglinzii retrovizoare

14 posts in this topic

Salutare.Astazi am spalat masina iar cand am ajuns la partea de stergere a oglinzi retrovizoare din stanga masini am ramas cu sticla in mana. as vrea sa stiu si eu cu ce o pot lipi sau ce trebuie sa ai fac? astept o sugestie ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, vezi poate te ajuta topicul de mai jos !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Astazi am spalat masina iar cand am ajuns la partea de stergere a oglinzi retrovizoare din stanga masini am ramas cu sticla in mana. as vrea sa stiu si eu cu ce o pot lipi sau ce trebuie sa ai fac? astept o sugestie ms

Ce model de s40 ai?Din ce an?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 19D 2004 model vechi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit asa ceva acum doua saptamani.

Ca urmare, pentru a rezolva problema, am luat putin spirt pentru degresare, rasina A+B (parca Bison) am facut amestecul, dupa care am dat pe oglinda intr-un strat cat mai uniform si am aplicat-o pe partea neagra care ramasese. Apoi am tinut-o ceva timp presata si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca trebuie avut grija cu ce adeziv lipim, pentru a nu dauna vopselei de pe spatele oglinzii,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grija mea cea mai mare n-ar fi asta, ci ca lipiciul să fie termorezistent... asta, dacă oglinda e încălzită şi rezistenţa nu e arsă, desigur...

Str-trei-su, ce-ar fi să încerci cu nişte mucus de melc? ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata am rezolvat oricum ms mult pt sfaturi.foarte simplu si usor si nu afecteaza incalzirea oglinzi.Am lipit cu banda dublu adeziva cumparata din germania o aveam eu acasa am folosit-o la niste panouri solare. este transparenta si permite trecerea calduri prin ea.puterea de lipire este 3 cm banda sustine 3kg.asa ca cine are nevoie poate apela cu incredere.ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata am rezolvat oricum ms mult pt sfaturi.foarte simplu si usor si nu afecteaza incalzirea oglinzi.Am lipit cu banda dublu adeziva cumparata din germania o aveam eu acasa am folosit-o la niste panouri solare. este transparenta si permite trecerea calduri prin ea.puterea de lipire este 3 cm banda sustine 3kg.asa ca cine are nevoie poate apela cu incredere.ms. am incercat cu mucus de melc dar nu merge:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata am rezolvat oricum ms mult pt sfaturi.foarte simplu si usor si nu afecteaza incalzirea oglinzi.Am lipit cu banda dublu adeziva cumparata din germania o aveam eu acasa am folosit-o la niste panouri solare. este transparenta si permite trecerea calduri prin ea.puterea de lipire este 3 cm banda sustine 3kg.asa ca cine are nevoie poate apela cu incredere.ms. am incercat cu mucus de melc dar nu merge:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata la mine nu sunt probleme cu incalzirea ei, am pus mana pe ea, sa incalzeste, acum om vedea ce va fi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci? inafara de banda aia miraculoasa din ,,Jermania'', nu a mai lipit nimeni oglinda? Poxipol , superglue, silicon mamum etc etc......????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lipit eu la v50 cu picatura , si a fost super , se dezaburea mai repede si pe o suprafata mai mare ca cealalta cu lipitura oem. 

 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lipit una cu silicon pentru lipit oglinzi si a tinut vreo 3 ani, inca mai tine.

Vezi sa incerci sa dai pe toata suprafata ca altfel nu se incalzeste egal sau se incalzeste mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now