Sign in to follow this  
Followers 0
pedala

Reparatie bord

2 posts in this topic

Bordul de la masina mea incepuse sa miste, scartaie, trosneasca din toate incheieturile asa ca am purces la repararea acestuia.

Suportul superior stanga era rupt complet, ceilalti trei... doar crapati. Buzele din partea inferioara in care se prind capacele de sub bord rupte.

Pentru demontare am folosit informatiile de aici.

! Atentie: Nu uitati sa deconectati bateria. O sa umblati la airbag-uri si exista pericol de declasare + eroare pe bord

! Verificati inainte sa va apucati ce fire mai sunt pe sub bord: alarma, sistem audio aftermarket, etc...

Daca trebuie sa desfaceti si partea superioara a bordului (pentru repararea kilometrajului, inlocuire becuri iluminat ceasuri, etc.) este necesar sa:

  • Desfaceti gurile de dezaburire laterale
  • Desfaceti suruburile din spatele gurilor de dezaburire laterale
  • Extrageti cele trei guri de ventilatie superioare din partea stanga
  • Demontati cutia torpedoului
  • Decuplati alimentarea airbag-ului
  • Desfaceti suruburile care fixeaza airbag-ul pasagerului
  • Pentru a separa partea superioara trageti usor in sus si spre scaune de acesta. Partea dinspre airbag va opune ceva rezistenta

Pentru reparatia suportilor superiori am folosit ca indrumare informatiile gasite aici.

Tabla folosita a fost Aluminiu de 1mm. Se poate folosi si tabla zincata dar este mai greu de modelat.

Ca adeziv am folosit bizon bicomponent pentru suprafete plastice.

Recomand sa pregauriti plasticul inainte de a prinde suporti cu suruburi. Plasticul e vechi si a devenit destul de casant.

Pentru reparatia buzelor de prindere a capacelor inferioare am folosit tot fasii din tabla de aluminiu modelata dupa forma acestora. Intre tabla si buze am pus un strat de adeziv si le-am fixat cu ajutorul unor nituri. Pentru precizie va recomand sa da-ti gaurile pentru nituri folosind gaurile de pe buze.

Gaurile pentru tijele de gidare ale capacelor va recomand sa le dati dupa fixarea si intarirea adezivului

post-15-0-86532800-1303571357_thumb.jpg

post-15-0-66574800-1303571370_thumb.jpg

post-15-0-37322500-1303571377_thumb.jpg

post-15-0-55990400-1303571384_thumb.jpg

post-15-0-76396000-1303571396_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari Pedala .. bordul tau scartaie la gropi ? :D

Paste Fericit :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0