Matrixxx

Cadastru-Intabulare: putin ajutor, sfaturi...

7 posts in this topic

Caz concret: Apartamentul este pe numele socrului, care a murit acum 1 an...La acea data s-a facut succesiunea pentru copii si nevasta. Acest apartament se vrea trecut pe numele sotiei/al meu. Toti "pretendentii" nu au nici o pretentie. Mi s-a spus insa ca imi trebuie act de cadastru/intabulare, pentru aceasta trecere a apartamentului pe alt nume.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o...relatie, ceva ? Eu habar nu am cu ce se maninca chestiile astea - eu credeam ca iti trebuie cadastru/intabulare doar daca-ti faci o casa noua...Plus ca trebuie sa si coste ceva operatiunea asta, nu ?

:evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx,

- pe lung:

Cadastru: http://www.carte-fun...-este-cadastru/

Intabulare: http://www.klmconsul.../carte-funciara

- pe scurt:

Cadastru: se certifica existenta si "continutul" imobilului: are atatia mp, atatea camere, vestibul, camara, debara, baie, balcon (schita tehnica)

Intabulare: se inscrie dreptul de proprietate

Cu un search pe gugal gasesti tone de PFA-uri care presteaza astfel de servicii si in 2 saptamani esti rezolvat

Best,

H

Edited by Godfather

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratii trebuie sa renunte si scriptic la partea lor(se pot suci ei sau copii lor cindva)

este o varianta mai ieftina si anume hotarire judecatoresca(lucru pe care o sa-l fac si eu)

am facut si eu sondaje ca ma intereseaza personal

incepi cu cadastru,si termini cu carte funciara sau titlul de proprietate

p.s:documenteaza-te despre varianta cu sentinta judecatoreasca(este la fel de buna,egala sau chiar mai buna decit alte acte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten care lucreaza in domeniu.Ma interesez despre cum trebuie procedat si apoi va comunic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Vita-fresh, mai astept, nu e graba mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut toate astea prin notariat. Servicii all inclusive. Te duci doar la un notariat, spui ce vrei si umbla ei pentru tot. La sfarsit, platesti taxele de intabulare si cadastru, plus "manopera". Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Florin, eu lucrez la unchiul meu, care este PFA si cu asta ne ocupam (cadastru, intabulare, ridicari topo, etc ) ! Daca succesiunea este pe copii (fratii sau surorile sotiei ? ) si sotia ta, cadastru si intabularea se face pe numele lor ! Dupa ce iese cadastru, copii (fratii sau surorile sotiei ? ) or sa va vanda voua ( Florin si sotia ) partea lor !

Ps: Marius, notarii te jupoaie pt, astfel de servicii ! Exemplu : un extras de carte funciara depus personal la oficiul de cadastru costa 20 lei si iese in 3 zile, iar depus de notar costa 100 lei :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now