gapa

probleme clima

86 posts in this topic

Ba stie, dar la benzinare si la d5. Aseara am aflat si eu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si d3

Dar am vb de1.6 si 2.0 

D care e pe placul tuturor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu info, aparent lipseau vreo 300 gr de freon, in schimb nu au gasit nici o fisura compartiment motor, deci suspecteaza partea de sub bord. Mi'au propus sa injecteze un produs care sa blocheze( colmateze) o eventuala fisura, ( vreo 60 de euro produsul, ).

1 Este o solutie comuna? sigura?  Nu risca sa blocheze si altceva?

2 Daca merg la reprezentanta volvo au alte variante sa faca un diagnostic? ( aici e un garaj Citroen, au foosit un test de presiune, substanta de contrast si ceva aparat ce bipaie cand simte gazul respectiv)

3 Daca dau eu jos bordul mai mult decat ultima ora :)  am sanse sa gasesc eu garnitura/piesa/tubul cu probleme si sa repar ? 

4 Alte sugestii ?  

Orice sugestie e binevenita. multumesc.

P.S. masina e la ei si asteapta un raspun in seara asta sau maine .

Edited by Terrapeutic
completare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari. Am cumparat un Volvo s40 2d 136 de cai. Este prima mea masina am scimbat distributia, filtre si toate ce trebuie. Acum am o problema la clima imi bagat aer fierbinte in partea soferului si aier rece pe partea pasagerului. Si as dori sa stiu cam ce as trebui sa schimb. Si mai am o mica problema s-a stricat electromotorul si a fost reparat. Dar s-a are siguranta de pe borna cu pozitiva si e pusa pe direct. Exista o problema daca merge cu masina asa? Sau se poate  intampla ceva serios. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pentru clima, ar trebui sa verifici cantitate de freon din instalatie.

In legatura cu electromotorul, sfatul meu este sa-ti cumperi cat mai urgent altul. Cel de pe masina probabil are un scurt circuit si ia mult curent, acum cum nu mai ai protectie pe circuitul de alimentare, fie va iesi fum din electromotor, fie va lua foc cablul de alimentare sau electromotorul, este o chestiune de timp.

O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pentru clima, ar trebui sa verifici cantitatea de freon din instalatie.

In legatura cu electromotorul, sfatul meu este sa-ti cumperi cat mai urgent altul. Cel de pe masina probabil are un scurt circuit si ia mult curent, acum cum nu mai ai protectie pe circuitul de alimentare, fie va iesi fum din electromotor, fie va lua foc cablul de alimentare sau electromotorul, este o chestiune de timp.

O zi buna.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 6/20/2017 at 6:33 PM, Terrapeutic a spus:

Revin cu info, aparent lipseau vreo 300 gr de freon, in schimb nu au gasit nici o fisura compartiment motor, deci suspecteaza partea de sub bord. Mi'au propus sa injecteze un produs care sa blocheze( colmateze) o eventuala fisura, ( vreo 60 de euro produsul, ).

1 Este o solutie comuna? sigura?  Nu risca sa blocheze si altceva?

2 Daca merg la reprezentanta volvo au alte variante sa faca un diagnostic? ( aici e un garaj Citroen, au foosit un test de presiune, substanta de contrast si ceva aparat ce bipaie cand simte gazul respectiv)

3 Daca dau eu jos bordul mai mult decat ultima ora :)  am sanse sa gasesc eu garnitura/piesa/tubul cu probleme si sa repar ? 

4 Alte sugestii ?  

Orice sugestie e binevenita. multumesc.

P.S. masina e la ei si asteapta un raspun in seara asta sau maine .

Este plin de gauri condensorul fix in spatele intercooler-ului, de aia nu gasesc aia pierderea . 

Nu te apuca sa dai jos bordul pt ca muncesti degeaba, da ICul jos si ai sa vezi plin de gauri . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa fac rost de cablu si cand am auzit ce pret are m-a luat cu palpitatii cablu + siguranta 750 lei electromotorul am gasit unu la vreo 350 nu original ca nu am bani de asa ceva. Iar la dezmembrari mi-au cerut 450 pe cablu as vrea sa sti ce fel de siguranta e sa o pot schimba. Ce amperaj are ?? 

Edited by Omuverde
Am uitam ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare insa cind cumperi un autoturism de 12 ani  apoi fiind prima masina din ce am inteles si nu prea ai cunostiinte tehnice, costuri ce ai vrea sa se intimple?Nu trebuia sa iti cumperi Volvo-Ford.

La subiect vorbind  este o siguranta de valoare 150A. este comuna si cu alternatorul ca si functiune ,se numeste PF1. Cealalta PF2  alaturata iti tine restul de consumatori avind intermediar cutiile de sigurante urmatoare.In fine ,mura in gura .Ca si pret nu ar trebui sa fie ,zic eu, mai mult de vreo 50-70ron. Sint magazine destule unde poti intreba inclusiv de Ford.

 

Offtopic

Ce am observat eu ,este ca numarul  Volvo de pina in 1500,hai 2000E s-a inmultit precum ciupercile si mai toti sint pe linga tehnic vorbind si apoi nu au bani de intretinere . Nu conteaza de cind este masina (2005 sau 2013) fiindca piesele uzuale de schimb ,in linii mari au preturi aproximativ egale. Deci costuri ce nu se pot neglija.

Fara suparare

Pina si Logan ,masina romaneasca ,se repara numai la service acum(80-90%).:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G Mulțumesc pentru sugestie. Am folosit produsul propus de ei și din iunie ( data postării) pana acum clima funcționează cum trebuie. Nu știu pe termen lung ce va fi, eventual voi arunca o privire și la condensor. Numai bine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult..dar cand am luat aceasta masina am mers cu ea inainte  si la un mecanic. Si mi-a zis sa stau linistit ca e facuta din ford si motor de peugeot. Si la tester cand am dus-o la volvo au zis ca nu am nici o problema si ca masina e super 4000 de Euro. Acestea au fost motivele de am cumparato. :)

Mai am probleme cu ea cand sunt in trafic imi mai ramane anturajul jos si la accelerație scârtaie. Mi-am zis pana nu strâng 5000 de lei nu mai schimb asa una câte una. Va multumesc si o seara buna. :D   

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now