monica

Schimbarea vitezelor, 1.6 benzina, C30

7 posts in this topic

Buna ziua, am nevoie de un sfat. Sunt incepatoare si conduc un C30 de 1.6 benzina. Imi puteti spune la ce turatie ar trebui sa schimb treapta de viteza, pentru un consum optim si pentru a nu uza prematur masina?

Mentionez ca nu am manualul masinii.

Va multmesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari monica si bine ai venit pe Volvo-Club.

Schimbatul vitezelor depinde de felul in care vrei sa conduci. Daca vrei performanta schimbi vitezele la turatii mari, daca vrei un condus linistit si un consum redus, schimbi la turatii mici.

Nu recomand sa te uiti la turometru(eu nici macar nu am d'ala :) ). Invata sa simti motorul si masina si schimba treapta de viteza atunci cand simti ca motorul cere acest lucru.

Schimbatul la turatii extrem de mari(zona rosie de pe turometru) dauneaza motorului, rezervorului si buzunarului.

Schimbatul la turatii extrem de mici(<2000 rpm) dauneaza motorului si transmisiei si.... buzunarului.

Vei stii ca ai schimbat prea devreme daca iti tremura masina si ai o acceleratie slaba.

Daca masinuta e noua, fi blanda cu ea pana ii faci rodajul, apoi macar odata treci prin toate vitezele schimband cand atingi rosu. Pe autostrada desigur :)

Senzatie unica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bun venit ! Cat despre intrebarea ta, Adrian a raspuns cat se putea de bine ;D;D;D

ps: sa nu folosesti forumul doar pentru a gasi raspunsuri si rezolvari la probleme ! ! !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine-ai venit printre noi, Monica... Recomand sa asculti sfatul lui @iulirx, Din pacate nu te astepta la un consum foarte mic, probabil in Bucuresti in jur de un 11-12%, pentru ca masina este destul de grea pentru motorul cu care este echipata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monica, bucura-te de masina asa cum este. Consumul "optim" n-ai sa-l obtii pentru ca nu exista. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monica, bucura-te de masina asa cum este. Consumul "optim" n-ai sa-l obtii pentru ca nu exista. :)

[continuare]

pentru motorul de 1,6 benzina...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now