ovidiua

cod radio

35 posts in this topic

Sal, as vrea sa schimb bateria la masina si ma interesa daca are vreun cod radioul sau nu? am un volvo s80 radioul e cu cd fara caseta, stie careva daca este parolat sau nu ? va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde .Poate sa aiba sau nu.

Daca ne spui si ce model ai.

Undeva ar trebui sa ai cod ul ,in carte daca e si original.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s60/80 v70 si astea mai noi nu cere cod ca sunt pe CAN si vad seria de sasiu,deci nu ar trebui sa ceara cod.Daca totusi cere codul,cu copie dupa cartea de id. la Primus si trebuie sa-ti dea codul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codul inscris pe fata aparatului, dragule si se rezolva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, dar atunci cand am deconectat bateria, ca sa o schimb, am primit codul de la Primus, doar comunicand tipul masinii si al unitatii centrale. De aceea, banuiesc ( dar nu sunt sigur 100 % ) ca e acelasi cod pentru fiecare model de radiocasetofon. De pilda, la mine, la HU-655 e un anumit cod... aaah... l-am scris in cartea tehnica a masinii, sau in cea de service, ma rog. Crezi ca e un mod mai complicat de alocare a codurilor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat bateria fara sa dau mare importanta la acest amanunt,dar nu am avut probleme,S 80 2002.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa vedem daca merge... cine are HU-801 ... hai sus, hai sus, hai sus...:D

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cerut codul la telefon si cei de la Primus,( o voce suava), mi l-au dat, no problem biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt obligati sa dea codul si sunt obligati sa ceara info din cartea de id.Si S40-ul vechi nu este acelasi lucru cu s60/80 s.a.m.d la care hu-ul este pe CAN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am HU 803 (practic, identic). Am deconectat bateria, nu mi-a cerut niciun cod, la reconectare.

post-820-0-98035100-1308138076_thumb.jpg

post-820-0-41894300-1308138081_thumb.jpg

Această discuţie este, oricum, retorică, din moment ce Dotonatoru' a spus că nu va cere codul.

1.- Daca tie nu ti-a cerut codul, nu inseamna ca la altii nu-l cere !

2.- Detonator nu a afirmat pe acest topic ca nu va cere codul !

3.- 801 nu este egal cu 803, nici in matematica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, a zis, dar se referea la masinile mai noi, iar omul are S 80 din 2002. Si a mea din 2004 cere codul, la nevoie. Hai, pace :) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonator a spus clar acest lucru chiar în al acestui subiect.

Despre cât sunt de similare cele două modele poţi să citeşti în diverse şi multiple surse, dacă eşti interesat de subiect.

Nu e cazul să mă iei la mişto.

Respect! Keep up the good work!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista cod la HU de pe platforma P2 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ! Volvo S40 model an 2004. HU-655. Codul l-am primit de la Primus, atunci cand am avut nevoie prima data ( deconectare baterie ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima data, BogdanG asa mi-a zis, ca eu am P2. Daca am inteles eu gresit, imi cer scuze. Hai sa nu facem un caz din atata lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha... deci a mea nu e P2, de altfel pe acolo nici nu apare S40, probabil ca masina mea nu are nici in clin nici in maneca cu Ford, ci cu Mitshubishi ! Sa ma bucur... sa fiu trist...

Mai bine ca nu e cu "F" !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel la s/v 40 cere codul.Acest model a inceput sa se fabrice in 1997 si pe data de 10/2004 a luat sfarsit.

daca vrei sa schimbi bateria se resetaza tot(radio,ceasuri ,km parcursi).Iar daca te misti mai repede ca. 2 - 5 min ramai cu km afisati,ceasul ramane si el,dar codul de la radio tot se pierde.

Probabil se poate recupera.Dar ce faci atunci cand radioul/cd ul provine de la alta masina?

ps: nu uita sa scoti cheia din contact,nu de alta dar mai stai si pe langa masina :D

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

am HU-801 m-am uitat inca nu am schimbat bateria dar va multumesc pentru raspunsuri o seara placuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum v-au oferit voua cei de la primus codurile, pentru ca eu am intampinat numai dificultati...am sunat la ei, in prima faza m-au chemat cu masina la service. le-am explicat ca locuiesc la peste 300 km de ei, mi-au cerut poze cu cartea, cu talonul cu buletinul, datele radio-cd-ului. am trimis tot ce am cerut, dupa care mi-au furnizat un cod. care din pacate nu a fost bun. am sunat din nou, si mi s-a spus ca au vrut sa faca o fapta buna, sa ma ajute, ca de fapt serviciul asta nu e gratuit, se plateste, etc. le-am spus ca ii platesc, doar sa imi dea posibilitatea de a efectua plata on-line sau prin transfer bancar sau oricum, dar sa nu fiu nevoit sa fac deplasarea la bucuresti...pana la urma a ramas ca-n pom...mi s-a spus: o sa incerc sa va trimit un cod pe mail...si astept, astept, astept...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina a fost cumparata de la Primus atunci primesti codul fara probleme, daca masina e din alta parte nu au nici o obligatie fata de tine .

Daca tu ai primit 2 coduri si nu au fost bune mai mult ca sigur nu ai HU original al masinii .

Decat sa te tot chinui mai bine mergi la cineva care se ocupa cu casetofoane si iti rezolva problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-au comunicat si al doilea cod...nici asta nu a fost bun...

O problema identica cu a ta am avut, dar la alta masina! La reprezentante mi-au dat acelasi cod, dar casetofonul fusese schimbat! Un baiat mai deschis la minte a bagat seria de identificare (cum au facut si ceilalti) dar si seria casetofonului si mi-a dat codul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu G...al doilea cod pe care mi l-au dat a fost generat dupa seria casetofonului, dar nici asa nu a mers. o sa incerc pe la astia cu decodari de telefoane, poate reusesc ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now