zack

Fum de la placutele de frana fata

8 posts in this topic

Noaptea trecuta a trebuit sa ajung la 15 km de bucuresti urgent. Am mers foarte tare si inainte de a ajunge la destinatie, la ultima franare puternica a iesit fum din placutele de frana si mirosea foarte urat. Tin sa va zic ca franarea a inceput de la 100km/h si pedala a coborat treptat aproape de podea...dar masina s-a oprit. Intradevar...fara sa mai intre abs-ul, franarea fiind destul de lenta spre sfarsit. Trebuie sa imi fac griji pentru ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-ai incins rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate Roberto, data viitoare sa le schimbi cu unele originale sau unele after dar de calitate :) - era un proverb "te zgarcesti la tarate si dai la malai" - sa nu o iei in nume de rau :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, domnu' , dar pana sa ajungi la destinatie ai abuzat de frana? In general placutele se incing si scot fum cand folosesti frana foarte des, gen treapta 1, 2 si frana, 1, 2 si frana sau cobararea unor serpentine, discurile si placutele nemaiavand timp sa se raceasca !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau

In cazul in care ramane blocata o roata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placutele de frana sunt din cate imi aduc aminte textar. Nu ma zgarcesc cand vine vorba de siguranta mea, luand textar care din cate stiu sunt bune. Am mers intr-un regim alert...80-150 km/h cu frane excesive. Va dati seama ca erau si alte masini participante la trafic si doar nu treceam peste ei. :rolleyes: Mi-am facut griji de fumul iesit din placute. Cand am pus mana pe janta, frigea de abia tineam mana pe ea. Bine ca am ajuns unde trebuia cu bine, ca nu s-a intamplat nenorocirea care urma sa se intample la destinatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alta data, grabeste-te...mai incet !

Poate nu ar strica un control de rampa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now