Sign in to follow this  
Followers 0
alin89

Volvo Beats Mercedes In J.D. Power Quality Ratings

3 posts in this topic

The 2011 Germany Vehicle Ownership Satisfaction Survey, which polled over 17,000 car owners, was conducted between January and March of 2011. The study ranked two-year old vehicles based on vehicle quality and reliability, vehicle appeal, cost of ownership and service satisfaction. Volvo scored 841 points out of a possible 1000, edging out Mercedes' score of 839.

http://www.motorauthority.com/news/1061931_volvo-beats-mercedes-in-j-d-power-quality-ratings--on-home-turf

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceste statistici sint facute pe masini in perioada de garantie. ("The study ranked two-year old vehicles").

tare interesant ar fi sa vedem o statistica a masinilor care se afla la sfirsitul perioadei de utilizare , undeva la 8-10 ani. asta ar arata ADEVARATA fiabilitate a marcilor.

sa vada si ochiul consumatorului citi bani cheltui pentru intretinerea pe perioada de viata cu o anumita marca. n-o sa vedem asa ceva niciodata, din pacate !

si tot din pacate, chiar daca am vedea o asemenea statistica, vom vedea cum s-au comportat masinile produse acum 8-10 ani SI NU CUM SE COMPORTA CELE PRODUSE ACUM....

cumparatul unei masini noi e ORICUM o loterie !

ca un sfat : cumparati masini care sint la sfirsitul perioadei de productie: acestea au fost deja studiate de producator si li s-au remediat evetualele defecte majore...

deci : mai bine iei o masina care se afla in productie de 6-7-8 ani decit sa iei una care se produce de doar 1-2 ani. parerea mea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca un sfat : cumparati masini care sint la sfirsitul perioadei de productie: acestea au fost deja studiate de producator si li s-au remediat evetualele defecte majore...

deci : mai bine iei o masina care se afla in productie de 6-7-8 ani decit sa iei una care se produce de doar 1-2 ani. parerea mea....

Cred ca ai dreptate in aceasta privinta. S40-ul meu a fost produs cu cateva luni inainte de a fi scos din fabricatie.

Nu am avut nicio problema majora pana acum ( aproape 8 ani ). Mecanicii de la Primus mi-au spus acelasi lucru. Ca e o masina fabricata la sfarsitul ciclului de productie si ca au fost rezolvate majoritatea problemelor semnalate de clienti pana atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0