cata

lipsa frana

16 posts in this topic

Venind spre casa am ramas fara frana iar la bord s-a aprins becul cu semnul exclamarii.

ce ar putea fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat nivelul lichidului de frana?Ambreajul nu are probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat nivelul lichidului de frana?Ambreajul nu are probleme?

ambreiajul nu are probleme,iar lichidul de frana l-am completat iar dupa 10 minute s-a golit paharul.cs sa fie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, se poate sa ai un furtun sau rezervorul lichidului de frana crapat ! Sau, daca ai ambreiaj hidraulic si foloseste acelasi lichid cu cel al franei, este posibil sa se fi dus o garnitura si sa-ti bage lichid pe placa de peresiune si discul de ambreiaj !

Share this post


Link to post
Share on other sites

CAuta un mecanic si rezolva problema,inainte sa fie prea tarziu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

CAuta un mecanic si rezolva problema,inainte sa fie prea tarziu!

multumesc pentru raspunsuri,luni o sa merg la mecanic,dar totusi mai astept raspunsuri la posibilele cauze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti curge lichidul de frana ar trebui sa se vada pe undeva , pe jos, pete. Daca iti curge pe la pistonasul de la ambreaj si ai scut s-ar putea sa mai dureze pana ajunge josdar totusi ar trebui sa se vada daca ridici capota si te uiti in jurul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi e greu sa cred ca la o masina care incearca tot timpul sa fie in top ca standarde de siguranta sa avem acelasi rezervor de lichid atat pentru frana, cat si pentru ambreiaj.

Poate e acelasi rezervor insa, inauntru, nu sunt doua camere separate?

Pana si skoda lui Tata din 1970 avea acelasi rezervor dar cu camere separate.

Mi se pare absurd ca ei sa nu se fi gandit ca poti ramane fara frane daca ti se strica ambreiajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat, dar eu stiam ca lichidul este acelasi cu cel de la cutia de viteze ( sau e acelasi lucru cu cel de ambreiaj ? ) ...

Tocmai ca aceasta este o masura de siguranta, Vali. Astfel, daca se pierde o parte din lichidul de frana, nu mai poti schimba vitezele, ceea ce face sa observi ca este o problema si sa te opresti la timp, cat se mai poate. Mai rau este daca ti se intampla pe autostrada, acolo unde schimbi vitezele mult mai rar decat la sosea obisnuita, ca sa nu mai vorbim de oras. Masina mea a avut un astfel de defect, pe serpentine spre Cheia, exact la cateva zile dupa ce au fost schimbate placutele de frana la Primus ( sa fie o legatura :unsure: ). Am dus-o pe platforma pana la service si acolo au gasit un furtun desprins ( cel putin asa au motivat ). Interesant ca nu au cerut nimic pentru reparatie... s-or fi simtit cu musca pe caciula... sau pur si simplu au fost generosi. Cine poate sti ?

Asa ca, nu risca nimic. Ai putea sa faci accident daca mergi cu masina fara suficient lichid de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar, pe de alta parte, ma gandeam ca pana si la banalul rezervor pentru lichid de parbriz este un senzor specializat ( sau la pompa, ma rog ), m-ar mira sa nu fie asa ceva si la lichidul de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Admisia spre pompa de ambreaj este mai sus si primele semne ca lipseste lichidul sunt ,cred eu,probleme la intrarea in viteza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Asa mai are o logica.

Pana acum chiar nu intelesasem.

Pai daca coboara pana la frana inseamna ca pe sistemul de franare ai probleme cu pierderile.

Ingenios mod de protectie. Bravo Volvo inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Asa mai are o logica.

Pana acum chiar nu intelesasem.

Pai daca coboara pana la frana inseamna ca pe sistemul de franare ai probleme cu pierderile.

Ingenios mod de protectie. Bravo Volvo inca o data.

Multumesc pentru raspunsuri /Problema era un furtun spart de la conducta de frana la etrier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat ! Majoritatea celor care cauta raspunsuri la diferite probleme ce apar uita sa mai posteze unde era buba sau cum au rezolvat ! Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now