andy.ro

Pro si contra pentru service-ul Forum Auto

48 posts in this topic

Acum citeva luni, nu mai stiu exact cind, a existat o tentativa de serviciu la Volvo, un fel de 'satisfactia consumatorului'.

Aveai masina in service, iar dupa ce iesea masina din service te suna o duduie si te intreba daca totul a fost ok, daca au fost probleme, daca s-au rezolvat toate problemele...

M-a sunat de citeva ori si pe mine si din lipsa de timp, am spus ca totul a fost ok.Pina m-a prins intr-o zi...m-a intrebat daca sint multumit de serviciile volvo?....am intrebat-o daca are un pix sa isi noteze tot ce am de zis daca tot a sunat si are grija de clienti.I-am spus toate problemele mele, si i-am zis ca astept un semnal de la ei, mai ales in problema cu cutia de viteze...sa verifice la ei in evidente si sa vada ca am dreptate.Indiferent de raspuns astept un telefon de la ei.

Bineinteles ca nu am mai primt nici untelefon de atunci...si serviciul se pare ca s-a desfintat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum citeva luni, nu mai stiu exact cind, a existat o tentativa de serviciu la Volvo, un fel de 'satisfactia consumatorului'.

Aveai masina in service, iar dupa ce iesea masina din service te suna o duduie si te intreba daca totul a fost ok, daca au fost probleme, daca s-au rezolvat toate problemele...

M-a sunat de citeva ori si pe mine si din lipsa de timp, am spus ca totul a fost ok.Pina m-a prins intr-o zi...m-a intrebat daca sint multumit de serviciile volvo?....am intrebat-o daca are un pix sa isi noteze tot ce am de zis daca tot a sunat si are grija de clienti.I-am spus toate problemele mele, si i-am zis ca astept un semnal de la ei, mai ales in problema cu cutia de viteze...sa verifice la ei in evidente si sa vada ca am dreptate.Indiferent de raspuns astept un telefon de la ei.

Bineinteles ca nu am mai primt nici untelefon de atunci...si serviciul se pare ca s-a desfintat.

Si-au dat demisia cei care intrau in contact cu clientii.  ;D

Am trimis si eu un mail celor de la Volvo Suedia, unul destul de explicit, dar in zadar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de directie... Ai facut vreodata o geometrie? Spuneai ca simti ca vireaza masina ciudat cand este virata spre maxim... Simti ca se usureaza efortul depus sau chiar iti trage singura de volan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de directie... Ai facut vreodata o geometrie? Spuneai ca simti ca vireaza masina ciudat cand este virata spre maxim... Simti ca se usureaza efortul depus sau chiar iti trage singura de volan?

Baga si tu un citat cine a spus asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca Pedala se referea la asta:

O alta problema cu XC-ul care a ramas nerezolvata este legata de directie!

Am observat ca pe serpentine unde sint curbe foarte strinse si trebuie sa iei de volan la maxim roata atinge pe interior undeva in aripa.Lucru care mi se pare total aiurea la o masina noua.Am fost cu ea la service am reusit sa le dovedesc ca atinge(ei parca sint contra mereu...ca masina nu are nimic, desi eu am simtit ceva ciudat la directie de cind am luat masina, lucru pe care nu am cum sa-l explic....dar parca masina vireaza ciudat cind iau de volan maxim)...in fine au vazut ca atinge au zis OK stim de unde este.Se schimba iar niste piese pe acolo un fel de niste opritoare care spun ei ca ar fi uzate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geometria este la ordinea zilei avind in vedere drumurile noastre.

La fel recomand si echilibrarea rotilor mai des decit este cazul.

Eu ma refeream la altceva acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Shpeedy : In Brasov reprezentanti (sau delegati) de astia de la Volvo din Bucuresti e Delcar-ul (Skoda). Vreau sa spun ca baieti de acolo lucreaza impecabil! Si sunt si prompti (nu te freaca cu masina ca astia din Bucuresti). Daca intentioneaza cineva sa-si schimbe ceva acolo ii pun eu o pila (il stiu pe directorul de acolo!) Iar de astia de aici de la Bucuresti -  >:( cuvintele sunt de prisos !

Sunt SATUL !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu Forum Auto nu vreau sa spun decit ca am fost bucuros ca mi-a iesit masina din garantie si nu mai trebuie sa ma duc la ei. Am postat mult pe tema asta pe forumul de la masini.ro

In legatura cu frecatul rotilor si eu am problema asta la S60. Raspunsul este simplu. Exista niste limitatoare de bracaj care sint facute din plastic. Ale mele au cedat prima oara la 7.000 de km. Mi le-au schimbat pe garantie iar dupa inca vreo 6.000 de km s-au dus din nou. De data asta s-au trezit ca sint consumabile si nu le mai acopera garantia si mi-au cerut vreo 6mil pe ele. Evident o aberatie, doar nu era sa cheltuiesc 6 mil la fiecare 6-7 mii de km. Ca atare le-am dat jos de tot. Acum sint atent sa nu iau maxim stinga ca frec aparatoarea de plastic din interios. Cam greu, mai ales ca masina are un diametru de bracaj cam cit un camion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda tipic, numai ca la mine s-au schimbat aceste limitatoare de bracaj si am facut probe imediat si tot atingea.

Raspunsul a fost ca da atinge, dar nu asa de mult ca inainte si ca e normal sa atinga!!!.Le am spus ca eu nu platesc o astfel de operatie, defapt le-am atras atentia de la inceput(eu fiind patit de foarte multe ori cind schimbau piesa aiurea doar pt. ca ei credeau ca acolo e defectul, bineinteles ca eu plateam).

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D pai aia nu stiu sa repare. Ei stiu doar sa schimbe pina cind la urma nimeresc piesa defecta. Cind e pe garantie nu e decit deranjul (la mine si asta era destul de mare) da' cind o fac pe banii tai iti vine sa le spargi capul. Oricum, uitindu-ma mai atent la poza postata de tine vad ca freaca in acelasi loc ca si la mine, iar la mine e sigur din nenorocitele alea de plastice. Apropo, la mine freaca mai mult in dreapta decit in stinga si vad ca poza ta tot din dreapta e. Am vb cu cineva sa mi le faca din teflon. Sper sa reziste mai mult. Daca nu, le fac dracu din metal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca problema cu limitatoare de bracaj  aduce atingere sigurantei circulatiei. Daca as fi in locul vostru as face o vizita la RAR si as incerca sa fac o reclamatie. Mi-ar place ca RAR-ul sa faca o vizita la Forum auto si sa-l inchida! Cred ca au autoritatea.

Nu mi se pare normal sa te lase sa pleci si sa zica "da atinge, dar nu asa de mult ca inainte si ca e normal sa atinga!!"

Daca aveti timp voi cei cu problema asta intrebati un pic la RAR daca e normal. Normal ar fi sa le inchida service-ul ala de ...(cenzurat).

La mine dupa ce am iesit din service-ul Volvo Bucuresti, la nici 1000 de KM am descoperit ca am placutele si discurile de frana duse. Nu se poate, ca dupa ce lucrezi la roata, (cu alte probleme e drept, dar nici astea rezolvate perfect!), au dat-o jos, sa nu atragi atentia "prostului" de proprietar ca are placutele duse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca problema cu limitatoare de bracaj  aduce atingere sigurantei circulatiei. Daca as fi in locul vostru as face o vizita la RAR si as incerca sa fac o reclamatie. Mi-ar place ca RAR-ul sa faca o vizita la Forum auto si sa-l inchida! Cred ca au autoritatea.

Nu mi se pare normal sa te lase sa pleci si sa zica "da atinge, dar nu asa de mult ca inainte si ca e normal sa atinga!!"

Daca aveti timp voi cei cu problema asta intrebati un pic la RAR daca e normal. Normal ar fi sa le inchida service-ul ala de ...(cenzurat).

La mine dupa ce am iesit din service-ul Volvo Bucuresti, la nici 1000 de KM am descoperit ca am placutele si discurile de frana duse. Nu se poate, ca dupa ce lucrezi la roata, (cu alte probleme e drept, dar nici astea rezolvate perfect!), au dat-o jos, sa nu atragi atentia "prostului" de proprietar ca are placutele duse.

Exista probleme. De aceea trebuie infiintata o Asociatie, pentru o mai mare forta in fata autoritatilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lisa, ai dreptate, fara un club autorizat legal, juridic nu exista nimic ce sa facem.

Aaa..ba da.Trebuie sa mergem cu masinile in fata la service-ul lor, ne suim pe capote cu niste tortze aprinse si-i injuram pina vine politia sau presa.Asa se va duce vestea pina in Suedia, ca vad ca la scrisori expediate frumos nu se raspunde, mama lor de.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am fost la revizie la 20 000km la Forum Auto.in afara de faptul ca am stat toata ziua pe acolo,am mai platit si 2208 ron cand ,la telefon ,mi-au spus ca face 1200 ron! schimbat ulei,filtre etc.cel mai tare a fost faptul ca mi-au schimbat si placutele de frana(fata-spate) fara sa gandeasca.placute pe care am dat 700 ron.nu e normal sa ma oblige sa cumpar de la ei.puteam sa le schimb in alta parte.iar manopera pentru filtre si placute si sch ulei=650ron!? mi se pare foarte mult avind in vedere ca in alte parti,pentru aceeasi manopera ,pretul este pe jumatate! nu cred ca este normal sa fi conditionat,in garantie,sa faci reviziile la reprezentanta.cum au mai scris si altii,sunt service-uri care au oameni ce se pricep mai bine la masini decit cei de la reprezentante!.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Primus Auto strikes again ;D Manopera mi se pare enorma, pentru ca la placutele originale sa stii ca chiar cam ala e pretul. La mine ar fi fost 684RON setul fata + spate daca ai fi optat pentru originalele Volvo.

    Frumos din partea lor ca au mai lasat la pret pentru piesele de origine, insa la manopera inca sunt foarte scumpi. Revizia + schimbatul placutelor n-ar fi trebuit sa dureze mai mult de 3h (exagerand cu migala).

    Dupa un calcul simplu, 20Eur/h manopera, inmultit cu 3h ar fi fost 60Eur. In niciun caz 200 !!!! Acu' nu stiu daca se inmulteste si cu cati mecanici se plimba prin jurul masinii, dar...dezamagitor...  :angry7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu numai mecanicii ce se plimba pe linga masina,cred ca si portarul e pus la socoteala ca iti arata unde sa parchezi masina :D.si mai am o intrebara:cati litri de ulei intra in motorul de 2.0 diesel? inca ceva:nu au vrut sa-mi dea placutele vechi inapoi decait daca am vociferat la ei!!!  asa ca sunt nerabdator ca masina sa iasa din garantie!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citez din VADIS

Fill new engine oil according to given volume and quality:

Oil grade                                Oil volume

WSS-M2C913-B SAE 5W-30        5.2 liters

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc.mi-au pus 6 litri pe factura si 5,2l in motor.restul a ramas la ei. nesimtiti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca pot fi Pro sau Contra acestui service auto, as fi subiectiv sa-l critic sau sa-l laud, pentru ca nu am ajuns la ei. Eu am pus doar o intrebare la Godfather si mi-a raspuns prompt si ii multumesc pt. asta. Avea si varianta sa nu-mi raspunda.....

 Insa pot sa va spun ca am fost ieri la reprezentanta din Szeghed (dupa nenumarate intrari si iesiri la reprez. din TM) cu doua masini: Un S40 nou pentru service-ul la 10.000km si cu masina mea pt. o problema la sistemul electric (srs). Nu am cuvinte sa descriu amabilitatea celor de acolo!!! Omul a povestit cu mine o ora!!!! si mi-a explicat in detaliu fiecare intrebare idioata care imi trecea mie prin cap!. Dar sa va spun de preturi!

La S40 cumparat anul trecut, revizia la TM este 800RON fara T.V.A. La Szheged am incremenit cand mi-a spus pretul!!! 160E cu toate taxele incluse! Euro calculat la 3.6

La S60, eu le-am explicat ca am problema cu SRS-ul si aia vreau sa o rezolve. Ei mi-au cerut nr. de km si mi-au explicat asa:" La nr. dumneavoastra de km procedura noastra spune ca trebuie sa verificam aia aia si aia.....mi-a aratat un listing enorm cu verificari!!! Eu ca romanul prost ce sunt, m-am agitat ca aveam numai vre-o 250 E disponibili pt. S60 ca nu ma intereseaza ce alte probleme are si ca eu vreau numai SRS-ul sa-l rezolve si cu cat mi-au scris ei in mail!!!. Tipul imi explica ca procedura lor e clara si ca ei nu fac rabat de la calitate si ca nu o baga in service daca nu sunt de acord sa-mi verifice tot listingul ala....Intr-un final cu rusine i-am spus ca nu cred ca am destui bani pt. ce vor ei!!! A inceput sa rada si sa sa-mi spuna ca toate astea suplimentare fata de ce am cerut eu SUNT GRATUITE si pe ei ii intereseaza in primul rand siguranta mea in masina aia si ca nu pt. bani m-au informat de verificari!!! In momentul ala am incremenit de rusine. M-au trecut toate apele si imi era o rusine cum nu am mai avut de cand am pupat prima fata  ;D. Am zis ok, mi-am cerut scuze pt. confuzie si am revenit dupa timpul precizat de ei (care apropo era peste programul lor de lucru si au facut asta pt. ca vin de departe si au acceptat ora mea de programare - respectiv ora 17 - ora lor)

 Am avut emotii cand am fost sa recuperez S60-ul ca avea o hartie cu multe tampenii scrise pe ea.... Pe urma m-am dumirit. Mi-a scos listing cu ce probleme am avut inainte de a se apuca de ea, si cu ce probleme ramase am, descoperite de ei si pe care eu nu le-am solicitat reparatie. Trebuie sa semnezi pe ambele! Cost: 32E!!!!!! adica un milion de lei...tradus la cursul lor. Am fost super incantat si stiu si ce mai trebuie schimbat! Am spus ca revin pt. schimbarea distributiei (la care am cerut oferta si mi-au spus 220E taxe incluse piesele - doua curele, pompa de apa si nu mai retin cate role intinzatoare + 6.3h manopera).

Am ramas foarte incantat de cat de bine stau la capitolul servicii si preturi, sincer in Romania la service autorizat nu ma mai duc! La chestii minore, gen bucse...garnituri ma duc la serviceuri micute si la chestiile majore, numai la Szheged. Sunt 260km din Deva pana acolo, asa ca e ok.

Si inca ceva: La ei service-ul ala periodic la masina noua a fost asa: Pana in 2001 - 10.000km, pana in 2008 - 20.000km si acum e 30.000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

budulane, crezi ca oamenii aia buni de la Szheged se pot baga si la 850-ul meu (in viitor) sa-mi schimbe distributia ? Sau se ocupa doar de masini mai noi - adica dupa 2000 ?...Ar fi super sa ma duc pina acolo, ca aici sint niste preturi de-ti cad maselele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, da-mi datele masinii tale si eu ii intreb si iti spun apoi aici (repara orice VOLVO din cate am inteles) sau iti dau adresa de mail a baiatului de acolo si il intrebi tu (in engleza sau maghiara).

Share this post


Link to post
Share on other sites

super buni maghiarii aia dar este cam peste mana sa venim din Bucuresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua

parerile noastre despre calitatea lucratorilor dintr-un service poate fi subiectiva,fiecare poate avea o zi proasta sau o indispozitie de moment.din acest motiv cred ca ar fi bine sa relatam patanii din service iar cei care citesc sa traga singuri concluzia.

eu am un s 40 2.0diesel.am fost la revizie la 50 mii km.toate bune si frumoase platesc factura foarte mare asa cum stiu toti cei care au trecut pe la primus , plec acasa si imi parchez masina in garaj.a doua zi ma pregatesc sa plec in vacanta ,si cand scot masina din garaj vad o balta de ulei sub masina.merg la primus unde meseriasii imi comunica ca am baia de ulei sparta,in urma reviziei la care fusese masina cu o zi inainte.

baieti isi cer scuze si imi spun ca in 5 zile imi schimba baia pe banii lor,lucru care s-a intamplat.

acum pun intrebarile:

-daca nu observam pata de ulei si calam motorul? cine acoperea paguba.

-daca au gresit si au spart baia de ulei cum au dat liber sa iasa masina din service?

-vacanta mea ratata cine o plateste?

deci d-lor de la primus nu va mai ofuscati ca sunteti facuti panarame,pt ca asta sunteti,niste iresponsabili .nimeni nu ar trebui sa lase o masina pe mana voastra,pt ca va bateti joc si asta pe f multi bani.

nu vreau sa ma gandesc daca aveam o problema la frana si o tratati tot asa...

vorbiti cu toti posesori de volvo si de la toti veti auzi d-le pacat de masina ca nu as mai cumpara alta din cauza serviceului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now