galis

Filtru benzina din rezervor

5 posts in this topic

salutare. Am inteles din ce am citit in alte topicuri ca la modelul S 40 dupa 2004 nu exista filtru de benzina dar ca totusi exista un fel de filtru in rezervor undeva la pompa de benzina . Am fost la un mecanic si mi-a spus ca la masinile de acest gen exista posibilitatea ca filtru sa se poate comanda si inlocui doar odata cu pompa de benzina sau separat; iar in cazul in care nu se poate inlocui separat ar trebui macar suflat pt a se curata cat de cat. Si-a mai schimbat pana acum cineva filtru cu pricina ? eu as dori sa il curat pt ca de vreun an mi-a aparut un fel de trepidatii la relantiu si masina trage mai greu iar dupa spusele mecanicului asta ar fi problema principala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi "problema" o am si eu cu filtrul de benzina,la prima revizie dupa ce am cumparat masina, am achizitionat toate filtrele si uleiul necesar pentru schimb, dar am ramas cu filtrul de benzina pe langa, pentru ca nu "are" filtru de benzina,cel putin nu accesibil.Si pe mine ma intereseaza schimbatul sau cel putin curatatul acestuia. daca nu se poate face asa usor schimbul.Cam aceleasi simptome le am si eu.. cu trasul mai greu.Apropo...ce consum ai !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va plictisiti tare nu ? :)) Filtrul ala nu se schimba si nu aveti ce cauta la el sute de mii de km ! Nu aveti ce sufla ca nu e dacie si eu nu as prea umbla la pompa din rezervor, parerea mea.

Cum si-a dat mecanicul ala seama ca e de la filtru ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa atatea dacii care au trecut prin mana lor au zis ca se aplica la orice masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi daca au bagat combustibil din Rabă e normal sa se infunde filtrul cu rugina si Năsâp :):laughing6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now