Sign in to follow this  
Followers 0
marco26

Doresc informatii despre demontarea ornamentelor interioare (usi)

3 posts in this topic

salut...a mai demontat cineva ornamentele de pe usi la s60?ale mele sunt curatate cred ca au fost vopsite,pe dedesubt se vede un negru lucios...vreau sa le curat de tot sau macar sa le vopsesc..

cine imi poate da ceva informatii...

multumesc anticipat!!

post-1077-0-38976100-1309522891_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa le dai jos trebuie sa demontezi fetele de la portiera.Sunt prinse cu niste sigurante si le dai jos usor cu fetele demontate. La mine acel ornament e o imitatie de carbon dar manerele si partea de jos a panoului de portiera unde se depoziteaza sunt din plastic negru vopsite.Banuiesc ca e "celebra" vopsea ecologica de care citisem acum cativa ani pe siteul oficial Volvo si unde se laudau ca incearca sa polueze cat mai putin si folosecs compusi organic la fabricarea ei. Cel putin manerele aratau execrabil de zgariate asa ca le-am dat jos si le-am decojit de vopsea cu grija folosind un cutit dupa care le-am lustruit cu o perie de pasla atasata la o bormasina.Provizoriu arata mai bine decat zgariate iar cand o sa apara zgarieturi si la partea de jos a panoului de portiera unde sunt buzunarele de depozitare am sa le duc la vopsit.Cred ca se pot lustrui si cu pasta 3M dupa ce indepartezi vopseaua.Incearca la un atelier unde fac polisari si cere o parere acolo.Daca vrei sa le demontezi tu vezi postul urmator:

In maxim 10 minute le-ai demontat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos....le-am demontat....singura chestie e ca sunt prinse pe dinauntru cu un fel de clema rotunda....pentru cei ce vor sa si le scoata recomandat ar fi sa inlaturati clema cu ceva nu trageti ca se rupe piciorusul de plastic,,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0