Catalin76

zgomot motor

16 posts in this topic

SAlutare! De ceva timp avem din cand in cand un zgomot (rontzait) ciudat la motor in dreptul distributiei. IN ultima perioada acest zgomot se aude continuu (mai putin cateva minute cand masina este rece, numai ca acum este un rontait neregulat-zici ca este pe motorina...

Dupa ce s-a uitat si mecanicul - a desfacut tot ce se putea desface, disctib este ok, tachetii la fel, concluzia totul este ok, dar nu se stie de unde este acel zgomot.

Astazi am pus si testerul pe ea - nicio eroare.

S-a mai intalnit cineva cu asa ceva?

Am fost sfatuit sa merg la reprezentanta. Singura din Buc este Primus?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e variatorul de la distributie (Camshaft variable valve timing ) s-a, mai discutat cauta pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda... multumesc.. se pare ca din pacate ai avut dreptate. Am fost azi la Primus Auto si mi-au confirmat acest lucru.... INca mi-au spus ca trebuie sa fie schimbata si distributia daca se schimba acest pinion variator. Nu o sa o schimb avand in vedere ca nu schimb variatorul la ei- am totusi 30.000 km cu distributia asta

Caut cea mai buna oferta de pret acum..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, e bine ca ai aflat de unde provine acel zgomot ! Sant multe service-uri unde poti face reparatia si la pret mai mic decat la Primus ! Vezi ca gasesti si piese si service pe forum !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea înţeleg de ce trebuie schimbată distribuţia, dacă schimbi variatorul... ce dracu? Doar nu-i măritată cu el... :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mi-au spus ca trebuie schimbate si 3 semeringuri pe langa distrib. ca ei schimba totul... nu inteleg insa de ce sunt 3 smeringuri... nu sunt 2(pe fiecare parte)... ma rog..o sa vad cand o desfac.

Distributia cica trebuie sa o schimb pt. ca ei asa procedeaza, fiind reprezentanta. Cica in momentul in care se schimba acest pinion variator se desface si distributia.Scotind cureaua de distrib. aceasta isi poate schimba forma si nu pot da garantie pe variator fara sa schimbe distrib. Nu stiu ce sa zic, nu ma pricep. Am vb cu mecanicul meu care a spus ca nu este cazul de schimbare distrib.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zica si cei de la Primus !!!

Nu prea înţeleg de ce trebuie schimbată distribuţia, dacă schimbi variatorul... ce dracu? Doar nu-i măritată cu el... :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e variatorul de la distributie (Camshaft variable valve timing ) s-a, mai discutat cauta pe forum.

salut si eu am acelas zgomot la motor si nu stiam de unde provine mersi de informatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Same shit here!

Eu am comandat variatorul din state http://www.tascapart...r&siteid=213668

Cel mai mic pret pe care l-am gasit 181 USD cu tot cu transport. Dureaza pana il trimite dar in Romanica e de la 9 mil in sus. Trebuie calate axele cu came ca variatorul nu are locasuri pt fixare. Se prinde doar printr-un surub si trebuie mare grija

Codul dupa care il cauti e 6900015

Edited by tase

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal nu te supara am si eu o nelamurire am vazut pe forum problema pe care ai avuto la masina si se pare ca si eu trec prin aceleasi etape ,acelasi zgomot il am si eu,si cu siguranta e tot variatorul .imi poti spune si mie te rog ce trebuie cumparat si daca mai trebuie cumparat si altceva in afara de variator ?si imi poti spune te rog cat tea costat piesa?si de unde ai luato ca pe piese auto.ro nu am gasito si la mine in valcea nu e reprezentanta volvo.as fi recunoscator de cateva informatii.multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

POti sa imi spui si mie cui te adresezi?:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

POti sa imi spui si mie cui te adresezi?:blink:

sal intrebam pe cineva care a postat un topic cu aceeasi problema ca a mea da am gresit.ai idee referitor la ce broblema am?.mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intreaba in topicul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai intreaba in topicul respectiv.

da ce te deranjaza frate am batut la tine la usa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.am si eu o rugaminte am aceeasi problema la masina ,am un v40,1.6i,se aude un rontait pe relantiu si cred ca e pinionul varitor am inteles din forum ca ar fi o problema generala la volvo ,imi poti spune te rog ce piese ai cumparat si de unde ?camm cat ar costa?la mine la valcea nu am reprezentanta volvo.e doar pinionul sau si altceva?cam la cati bani sa maa astept.multumesc si scuze deranjul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna sa-ti fie inima ! Problema era ca ai creat un topic cu acelasi nume si acelasi subiect.

Apoi, ca ai doua conturi.

Apoi, ca folosesti un limbaj neadecvat.

Altfel, daca remediezi aceste mici aspecte, esti binevenit si iti vom raspunde, pe cat putem, la toate problemele tale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now