Maurice

Achizitie XC70

102 posts in this topic

Salutare la toata lumea.

Vreau sa-mi iau un XC70 si as fi bucuros daca v-ati da cu parerea despre configuratia de mai jos:

D5AWD Summum,

Manuala sau Geartronic?????????????

Senzor umiditate, Scaun copii/incalzite, Sistem navigatie (este buna harta pentru RO?), Audio High Performance (sau varianta Premium Sound Dynaudio), BlueTooth, 4C-Suspensie adaptiva.

Semne de intrebare am la cutie, am vazut ca automata consuma cu 1l/100km mai mult, merita pretul + consumul raportate la confortul oferit.

Ar mai fi ceva de adaugat din optionale?

Exista la XC70 SunRoof (pavilion vitrat) nu doar trapa ci intreg planseul din sticla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Probabil, dupa intrebari, te gandesti la una noua. Pentru ca inca nu am reusit sa ma dau cu vreuna, din experienta unui Xc mai vechi pot sa-ti raspund asa:

1. Geartronic: comoditate, fara dureri de picior in traficul din bucuresti, consum usor marit, eventual probleme la cutie (a fost produsa candva o serie nu prea reusita); Manuala: stil mai sportiv, consum putin mai scazut, dureri de picior :), probleme aproape 0

2. senzori: din nou comoditate daca nu iti este greu sa dai de o maneta; scaune incalzite: piele -> o necesitate mai ales iarna; tapiterie normala -> un plus, intotdeauna e bina sa stai pe ceva cald :D; sistem navigatie: scump si nu acopera RO; recomand I-Go; sistem audio: depinde de ... ureche; ideea este ca nu-l poti schimba cu unul din magazin asa ca trebuie analizata optiunea foarte bine; dintishori albastrii: e o idee, personal nu i-am gasit utilitatea; poate ca hands-free; suspensia adaptiva: un plus de confort si stabilitate; daca ai banutii alege-o ca nu strica niciodata

3. Volvo nu are (din cate stiu) pavilion vitrat. in schimb trapa face toti banii. este una dintre cela mai silentioase (in modul deschis) pe care le-am intalnit.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC90 este disponibila si harta pentru Romania. Doar la Volvo RTI sistemul anterior....nu exista harta cu Romania....In rest subscriu si eu la ce a spus Spheedy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de raspunsuri.

Intr-adevar este vorba de unul nou.

Senzori de ploaie am acum si la peugeot si nu prea as accepta o alta masina de doua ori si ceva mai scumpa fara.

La dealer au spus ca acopera acum si romania dar nu stiu daca este buna harta sau te duce in balarii. Igo folosesc acum cu un palm HP dar parca este mult mai elegant cu el incorporat in bord si fara o mie de cabluri intinse.

Singura dezamagire este lipsa pavilionului de sticla cu toate ca am citit undeva pe un site dun australia de pavilion.

O sa merg in ianuarie sa fac un drive-test si cred ca o sa dau si comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am semnat contractul  ;) si saptamana viitoare platesc avansul  >:(

XC70D5Geartronic Summum cu accesoriile de mai jos:

Senzor umiditate

Scaune pentru copii integrate in bancheta spate (st/dr)

Siguranta electrica pentru copii la usile din spate

Senzor parcare cu avertizare sonora  fata/spate

Sistem de navigatie (RTI) fara TV, cu comanda pe volan

DVD harta Europei

Mufa casti pentru locurile din spate

Blue Tooth

Cotiera spate cu suport pentru pahare

Suport ochelari

Tavita hamburger cu suport pahare. cotiera fata

Antifurt jante aliaj

"4C" - Sistem suspensie adaptiva

Sistem audio Premium Sound

Am uitat ceva care merita pus?

As vrea sa iau culoarea la tapiterie Sandstone beige/Soft beige in conditiile in care masina este Oyster Grey Pearl dar oare rezista pielea bej la murdarie in timp? Acasa am canapele bej de 4 ani care arata super si nu cred ca au pielea de aceeasi calitate cu masina. Mai are cineva tapiteria deschisa la culoare? Cum se comporta in timp?

Aveam un prieten care se insura si tot timpul inainte de nunta ne teroriza pe toti: "Spune-mi ca fac bine, spune-mi ca nu gresesc" asa ca o sa-l citez:

Spuneti-mi ca fac bine ??? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, Aloooo  ;D XC70 are harta digitala a Romaniei. Pai ce facem aici, ne jucam !?

Maurice, te rog, modifica-ti configuratia si adauga cod 171 Servodirectie ajustabila la viteza. E un must, crede-ma. Clar nu ti-ai comandat-o la Bucuresti  :D

Best,

H

Salutare la toata lumea.

Vreau sa-mi iau un XC70 si as fi bucuros daca v-ati da cu parerea despre configuratia de mai jos:

D5AWD Summum,

Manuala sau Geartronic?????????????

Senzor umiditate, Scaun copii/incalzite, Sistem navigatie (este buna harta pentru RO?), Audio High Performance (sau varianta Premium Sound Dynaudio), BlueTooth, 4C-Suspensie adaptiva.

Semne de intrebare am la cutie, am vazut ca automata consuma cu 1l/100km mai mult, merita pretul + consumul raportate la confortul oferit.

Ar mai fi ceva de adaugat din optionale?

Exista la XC70 SunRoof (pavilion vitrat) nu doar trapa ci intreg planseul din sticla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine sefu, mai ales ca ma rogi o sa modific cand ma duc sa aleg culorile.

Sper sa nu faca figuri ca deja le-am trimis contractul semnat cu configuratia de mai sus.

Acu unde a mers suta >:(, pardon mia >:( >:(, pardon zece mii >:( >:(>:(, pardon zeci de mii mai merg cateva sute :rant: :rant:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat tot. Masina este promisa spre sfarsitul lunii martie. Abia astept, de fapt deja mi-am pierdut rabdarea.

O sa intru in "randul lumii", pardon randul posesorilor de Volvo cu acte in regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca iti iei cea mai faina masina ever made, dupa parerea mea.

Eu am un XC70 din 2005, tot cu ce ai tu pe ea. Si eu zic sa iti pui servo adaptiva la viteza. E super.

In rest, eu abia astept sa mi-l iau pe cel nou, desi sunt indragostit de al meu.

E boala, frate, iti zic eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ,numele meu este Draius si sunt de vreo luna proprietar de XC70 model 2008,foarte multumit,doar suspensiile  m i se par cam zgomotoase!!

Proprietari de XC70 model 2008 !!! a voastra cum este  ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Cum o este sa fii posesorul unui XC 70 2008???

    Cred ca nu exista o alta varianta mai buna:))

   

  Sa va stapaniti sanatosi masinile o masina scumpa dar serioasa.  Mie sincer mi-ar parea rau sa merg cu ea prin bucuresti:)))  Chiar daca as avea un XC 70 tot asa as proceda cum procedez si cu S40 il mai iau din cand in cand prin oras in rest numai la drum lung, Ce e drept fac cam 2500-3000 km prin bucuresti si Dacia Super Nova e facuta pentru asa ceva:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Darius, obisnuieste-te. Volvo s-a gandit la tari normale cand a construit masinile. S-o vezi cum sta pe drum in Germania la 250 km/h(am chip de la Heico) si mi se rupe sufletul cand o vad peste liniile noastre de tramvai. Ai o masina super faina, cred ca anul asta mi-o iau si eu. De cand a aparut, eu o visez si noaptea. ;D Am si condus-o, dar tot in Germania. Masina e incredibila.Eu am intrat cu a mea in zapada de 50 cm(pe masurate), unde altii impingeau Touareg-uri si alte gunoaie, si am facut partie sa iasa lumea din curtea interioare unde eram. Am martori pe toti muncitorii care se oprisera din dezapezit si se uitau cu gura cascata la un nebun cu un "break" negru care se urca pe nametii cat casa.

Am avut o iarna foarte amuzanta, ce sa zic. Imi placea masina rau si pana acum, de asta iarna sunt nebun dupa ea

Am prieteni care mergeau cu mine in masina si se cruceau ce poate sa faca pe strazi "virgine", care nici nu visasera la vreun utilaj de dezapezire. Se gandisera la un moment dat sa imi pun plug si sa dezapezesc eu :D...

Si este "doar" cel "vechi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

     Cum o este sa fii posesorul unui XC 70 2008???

     Cred ca nu exista o alta varianta mai buna:))

   

   Sa va stapaniti sanatosi masinile o masina scumpa dar serioasa.  Mie sincer mi-ar parea rau sa merg cu ea prin bucuresti:)))   Chiar daca as avea un XC 70 tot asa as proceda cum procedez si cu S40 il mai iau din cand in cand prin oras in rest numai la drum lung, Ce e drept fac cam 2500-3000 km prin bucuresti si Dacia Super Nova e facuta pentru asa ceva:)))

Cred ca voi da inapoi la leasing 307SW si iau pentru nevasta un 207, masina care eventual poate fi folosita si de mine. Din fericire nu prea merg asa mult prin oras, acasa am loc de loc de parcare platit/rezervat iar la firma avem de asemenea locuri. Vizitele in oras la clienti sunt rare, mai mult la cei din afara orasului. Ca sa fiu sincer nu iau masina cu gandul sa o frec in oras 10 ore/zi, acasa - firma si retur eventual mall, metro, carrefour, etc, la masina actuala din 130.000km in 3 1/2 ani mai mult de 3/4 i-am facut afara din oras sau si mai bine, afara din tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana asta vine in tara asa ca de saptamana viitoare am masinaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :headbang: :headbang: :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUT, DACA TOT AI LUAT XC70 ,  da si mie o parere, vreau sa-mi iau si eu . merita ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merita, mie-mi place in continuare si dupa 30.000km.

Daca poti si vrei sa-ti iei cred ca nu vei regreta alegerea facuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haionul cu deschidere/inchidere automatata face toti banii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai da si tu ceva detalii , ce are in plus fata de S60 ? ceva avantaje etc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este alta masina :)) S60 este un model vechi care se fabrica din 2001 iar V 70 a intrat in fabricatie in 2008 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 n-am avut asa ca nu-l pot compara  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

spune-mi te rog cu e cu suspensia adaptiva 4C, se merita sa o pun pe masina sau nu ?  si, daca tot ai xc70, spune-mi si mie te rog daca configuratiei asteia ii mai trebui ceva

Volvo XC70 3.2 kinetic Brailoiu Alin.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cotatia e de bun simt. Fireste ca intotdeauna mai poti pune una alta. Depinde strict de nevoile tale.

....Vrei neaparat benzina?

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am orientat la benzina pt ca mi se pare un pic mai "nesilentios" dieselul decat benzina. si mi se par motoarele mai fiabile -  parerea mea. oricum, daca tot am deschis discutia pe forum, astept orice sugestie ca sa pot definitiva comanda.  nu stiu cum se comporta cutiile astea noi geatronic G6 cum e la volvo, poate stie cineva

Share this post


Link to post
Share on other sites

si despre suspensia 4C daca se merita sau nu, daca are cineva la masina sau cunoaste problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now