Andu G

Turbo xc 90

36 posts in this topic

Salut, ma scuzati de intarziere ! Prima data am montat turbina joi dupa care am iesit cu ea la o tura ! A mers bine primii km dupa care mi-a intrat motorul in protectie din cauza unei sigurante arse :excl: ! In timp ce am montat turbina, am deranjat furtunasul de la tampoane, cel cu vacum, care actioneaza si VNT de la turbo ! Cat i-am dat cox pentru proba, furtunul a iesit de la inbinare si pompita vacumului mergand in gol a ars o siguranta :excl: motorul intrand in protectie ! Am fost la Bogdan ( I ) , am gasit furtunasul desprins, l-am pus la loc, a pus testerul pe masina si erorile nu dispareau ! Domnu' I si-a notat codurile erorilor si a promis ca ma suna cand are rezolvare ! Dupa doua ore m-a sunat si mi-a zis sa verific siguranta 'N' de pe randul 'N' si ce sa vezi, siguranta arsa ;D;D;D Am schimbat-o si totul merge brici ! Tot la Bogdan ( I ) am observat o pierdere usoara de ulei care s-a dovedit a fi de la conducta de retur a uleiului care unge turbina ! Cand am scos turbina am strambat fara sa vrem conducta respectiva care intra in motor si nu mai statea cum trebuie ! Sambata dimineata am dat jos din nou turbina , am indreptat conducta respectiva si am montat-o la loc ! Acum masina trage de zici ca i-am facut cip tunning :D:D:D

ps: pentru intrebari si raspunsuri va stau la dispozitie ! ! !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite cine este ;D;D;D

Am facut un drum scurt pana la Bogdan( i ) alias Detonator pentru o problema mai veche

Andule cine e mah Bogdan(I)

Tu bai Bogdane !

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

M-am gandit sa aduc in actualitate acest topic pt ca am avut unele probleme legate de turbo. A inceput cu bombarea intercoolerului, motorul pierdea putere pt ca pierdea presiunea in intercooler, la care se desprinsesera celulele din cauza presiunii prea mari. Am schimbar radiatorul si m-am gandit ca o fi o problema la turbo, care baga prea multa presiune de l-a bombat sus si jos. M-am dus la un service aici la noi in Tm, iar tipii de acolo au demontat turbo si mi-au spus ca axul nu prea are joc dar ca agata pe undeva si ca probabil ramanea geometria blocata in portiunea respectiva si baga prea multa presiune, asa ca mi-au schimbat kitul din turbo, pastrand doar carcasa. Inainte de a schimba turbo, motorul avea un fluirat frumos de la turbina cand acceleram. Acum nu prea se mai aude fluieratul, dar pe la 2000 de ture face un sunet urat, un fel de harsait, care dispare imedat, dar este mai pregnant si tine mai mult cand fortez mai tare motorul, mai ales daca accelerez mai tare in urcare. Mecanicii nu stiu ce poate fi, mi-au spus ca au verificat turbina, au demontat-o din nou si au trimis-o la Bucuresti sa fie verificata pe stand si ca totul este in regula. Totusi, sunetul neplacut este tot acolo si parca nici masina nu da tot ce ar putea. Este motorul D5 din 2004 si are acum 180.000km. Poate cineva sa-mi dea o explicatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

incearca sa te duci la un alt service fara sa le spui ca ai reparat turbina sa vezi ce verdict iti dau. Poate kit-ul de la turbo nu a fost montat bine! Daca accelerezi motorul (scoasa din viteza sau pe Neutru, depinde de cutie) pe la 2000-2500 rpm se aude zgomotul respectiv?

Ai idee unde la Bucuresti au trimis turbina? Cumva la Robnec: http://www.robnec.ro/

Daca a trimis-o la ei, da un telefon la Robnec si intreaba-i!

Parerea mea este ca ti-au luat banii degeaba, iar daca ramanea blocata geometria (cum spuneau), trebuia doar curatata!!!

Sau poate nu au schimbat nimic in turbo si si-au bagatt ei nasul sa o curete, iar cand au asamblat-o nu au pus ceva bine! Piesele vechi (axul, bucsele si palele) ti le-au dat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina a fost trimisa la Bucuresti la Power Chip si la certificatul constatator au anexat fisa de echilibrare dinamica, dar nu inteleg mare lucru din ea. Am s-o scanez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana sa ajungi la turbina trebuiau facute alte verificari . Turbina se schimba ultima .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am atasat fisa de echilibrare dinamica a turbosuflantei.

De verificat, omul de la service a spus ca a verificat tot, inclusiv senzorul de presiune de langa intrcooler, asupra caruia avea oarecari dubii la un moment dat, ca nu avea tensiunea care trebuia la turatie mare. A verificat de asemenea, sa nu fie scapari de presiune pe la coliere.

Daca persista zgomotul acela neplacut (nu foarte puternic, daca pun muzica pot sa-l ignor), inseamna ca ceva nu functioneaza corespunzator. Inainte iti era drag sa auzi fluieratul acela usor cand acceleram... Ce probleme ar putea aparea daca merg la un drum mai lung?

Scan_Doc0001.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cineva sa-mi explice ceva in legatura cu diagrama din atasament?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu are nici o vibratie . Problema este ca nu stiu la ce viteza se invarte turbina ta pt ca a fost testata pana la ~100.ooo rpm .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now