musashi1973

weekend pe transalpina

23 posts in this topic

Drum bun ! Sa faci poze multe, sa ne bucuram si noi de peisajul din parbrizul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut Transalpina de doua ori.

Prima data in 2008, cu un Nissan Primera, cand mi-a tremurat rau fundul, de teama ca raman naibii pe-acolo si n-aveam nici semnal la mobil, nici haleala pentru supravietuire :)) Imi amintesc ca, pe portiunea de dupa Sugag, am mai intalnit doar o singura masina, si nici ala nu se tinea prea bine.

A doua oara a fost in 2010, cu un Nissan Pathfinder, si a fost boierie. Nu am vazut insa niciun Volvo pe-acolo, iar cei cu masini mici se chinuiau groaznic pe portiunea de urcare, de dupa Ranca. Se lucra insa la drum, asa ca amintirile mele, cu hauri, cratere si pietroaie, s-ar putea sa mai fie bune doar pentru nepoti.

Sa ne spui ce si cum ai gasit traseul. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

!!!!Am plecat pe moldoveanu..... va salut de acolo!!!!!!!!

O sa ma uit dupa voi cum va coaceti :P!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu mine, mare mester ucenic-mecanic in dreapta ( sau in spate ) ;D;D;D

quote name='musashi1973' timestamp='1310758716' post='155380']

domn Bogdan , o sa merg cu o skoda noua ... dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimic de pe Transalpina? Nu tu poze, nu tu povesti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cam puturos Gusti :sleepy4: , nu s-a sinchisit sa-mi dea pozele mie, dar sa le mai puna aici ;D;D;D

Sa incepem : sambata, pe la 09:20 am fost ridicati din fata blocului de Gusti si prietena lui, care, foarte amabili, ne-au luat cu ei la plimbare! Am mers pe autostrada Bucuresti-Pitesti si prima oprire am facut-o la Dedulesti Varzaru' unde am servit faimosii mici ( nu mai sant cum erau odata ) ! Ne-am continuat drumul spre Ramnicul Valcea si am facut la un moment dat stanga spre Horezu ! A doua oprire a fost in Polovragi unde am facut o scurta vizita in pestera cu acelasi nume ( nu prea era cine stie ce ) ! Din Polovragi am mers spre Baia de Fier unde am vizitat pestera Muierilor cu bilete de pensionari ::) ( tariful unui bilet pentru adulti era de 10 lei iar pentru copii si pensionari de 5 lei ) . Casierul, care era si ghid, a fost amabil si ne-a taxat cu 20 lei pentru 4 bilete de pensionari :D:D:D . In unele locuri, traseul trebuia strabatut in mersul piticului, tavanul masurand nici mai mult nici mai putin de 1 metru ! Dupa o ora petrecuta in pestera am iesit la lumina si caldura ! In drumul spre Ranca am oprit la o stana unde am gasit de cumparat o branza de oaie foarte foarte buna ! Am trecut de Pasul Urdele, Obarsia Lotrului si ne-am indreptat spre Voineasa pentru a ne caza ! Am gasit camere libere la pensiunea Royal, un loc linistit si spre uimirea mea, foarte curat ! Am servit masa de seara si ne-am bagat la somn ! Dimineata , dupa ce ne-am trezit, :toothy1: am servit micul dejun amestecat cu putina telemea de oaie cumparata de la stana, ne-am strans catrafusele si am plecat spre Sibiu ! Ajunsi in capitala culturala europeana, ne-am intalnit cu Stefan ( membru volvo club ) care si el fusese pe transalpina, dar nu l-am putut contacta sa ne vedem din lipsa semnalului gsm ! Dupa cateva poze prin centrul Sibiului, am servit masa si am plecat spre Bucuresti, drum parcurs inpreuna pana la autostrada Pitesti, unde am prins o ambulanta si l-am lasat pe Stefan in urma ! In jurul orei 21:30 am ajuns acasa ! Cam atat de la mine ! Gusti, preia tu :wave::wave::wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

starea drumului,a asfaltului mai exact?

si starea portiunilor neasfaltate, mai ales ?

(iulirx)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...ce sa zic! superbe poze!!!

Mare dreptate ai. Am ramas impresionat. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rabdare, rabdare ! Cum am zis mai sus, Gusti este in posesia pozelor, am avut un singur aparat ! Legat de drum, foarte bun, unele portiuni se vad ca au fost proaspat asfaltate. Doar in doua locuri pe portiuni de maxim15-20 metri nu asfaltase, deci drum pietruit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe unde am mers noi asa am prins, maxim 40 metri neasfaltati !!! Gustiiii, pune pozele :D:D:D

adica pe 40 de metri nu ai asfalt, in rest este peste tot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informatiile de aici sunt destul de corecte. Drumul e ok si merita experienta [din vreo 120 km cred ca vreo 4-5 nu sunt asfaltati] .

Edited by pc80034

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gusti, se fac doua saptamani de cand am fost si tu tot nu ai pus pozele ! Macar punele pe cele in care apar eu si Mihaela si ceva din peisaje ;D;D;D

un pic de rabdare ...o sa vina si pozele .... trebuie sa le developez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau pe 13 14 august sa dau si eu o tura pe transalpina

locuri de dormit? sa nu spuneti ca la cort ca nu vreau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now