daridan

butonul de ceata nu merge

22 posts in this topic

Are cineva idee dc nu merge butonul de ceata? Mentionez ca toate sigurantele sunt in regula dar canr apas butonul de ceata nu face contact.

Are cineva idee de ce?

MERSI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva idee dc nu merge butonul de ceata? Mentionez ca toate sigurantele sunt in regula dar canr apas butonul de ceata nu face contact.

Are cineva idee de ce?

MERSI!

la mine functioneaza doar cu faza scurta aprinsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine functioneaza doar cu faza scurta aprinsa

LA MINE NU VREA DE LOC.IN PRINCIPIU AR TREBUI SA FUNCTIONEZE CAND APRINZI LUMINILE SI APESI PE BUTON.DAR NU VREA.DE CE?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva idee dc nu merge butonul de ceata? Mentionez ca toate sigurantele sunt in regula dar canr apas butonul de ceata nu face contact.

Are cineva idee de ce?

MERSI!

Ai incercat sa schimbi becul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu dar o sa incerc.ultima data cand le-am verificat erau bine.

multumesc de idee!!

sper sa fie doar atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

am verificat becurile si sunt ok.

mai are cineva vreo idee de ce pote fi?

vu multumesc!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi mufa din spatele blocului de lumini daca face contact bine cu placa... misca de firele din mufa... eu asa am patit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi mufa din spatele blocului de lumini daca face contact bine cu placa... misca de firele din mufa... eu asa am patit...

alaltaieri m-am uitai la becuri si surpriza...becul de ceata din stanga era cazut in stop,l-am pus la loc si SURPRIZA...tot nu mergeau.

Le-am lasat asa si ieri cand am fost cu un vecin la vreo 30 de km de valcea,pe drum m-ia venit ideea sa apas butunul de ceata sa vad daca functioneaza si am avut o alta surpriza,martorul de ceata sa aprins si odata cu el si becurile de ceata.dupa vreo 2km pe drum de tara cu gropile aferente am mai incercat odata sa vad daca functioneaza si am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu mai apasam degeaba butonul,pt.ca acesta nu functiona.

Intrebarea e dece functioneaza decat cand are el cef si nu de fiecare data cand se apasa butonul?Sa nu mai fi vrut sa functioneze din cauza gropilor,are vreun fir care nu face bine contact?nu stiu ce sa mai fac,nu ca mi-ar tebui in fiecare zi dar luna viitoare vreau sa plec in vacanta in italia si pe drum daca o sa am nevoie de ele....ce fac?

are cineva idee dc poate fi sau cum sa rezolv aceasta problema??cry.gif

multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca functioneaza doar cand este ceata :P si asta pentru ca posesorii de Volvo nu merg ca loganistii, bemveistii, etc. de cum apune soarele gata si ei cu proiectoarele aprinse, asta ca cica da mai bine la caruta lor!

Pe spate merge "ceata"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar putea fi si de la releu ,trebuie sa dai bordul jos sa ajungi la el

Share this post


Link to post
Share on other sites

in mod normal pe spate eu la v40/2003 nu am avut decat pentru un singur bec pe spate instalatia pregatita cu fire si am tras eu fire si pentru celalalt stop

posibil sa fie de la un contact imperfect sau de la butonul de ceata

un electrician bun cred ca va rezolva problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca functioneaza doar cand este ceata :P si asta pentru ca posesorii de Volvo nu merg ca loganistii, bemveistii, etc. de cum apune soarele gata si ei cu proiectoarele aprinse, asta ca cica da mai bine la caruta lor!

Pe spate merge "ceata"?

pai pe spate nu merge.pe fata nu am proiectoare.

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

in mod normal pe spate eu la v40/2003 nu am avut decat pentru un singur bec pe spate instalatia pregatita cu fire si am tras eu fire si pentru celalalt stop

posibil sa fie de la un contact imperfect sau de la butonul de ceata

un electrician bun cred ca va rezolva problema

si eu am tras fire de vreo cateva luni si functioneaza amandoua,dar numai cand vor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca functioneaza doar cand este ceata :P si asta pentru ca posesorii de Volvo nu merg ca loganistii, bemveistii, etc. de cum apune soarele gata si ei cu proiectoarele aprinse, asta ca cica da mai bine la caruta lor!

Pe spate merge "ceata"?

nu am senzor de ceata.voloul meu ne e asa de pregatittongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc tuturor pt raspunsuri.In final sa dovedit ca era din cauza releului de ceata care nu facea contact bine.

Am desfacut bordul si am dat jos releu,am dat cu sprei de contacte si acum totul e ok.

inca o data va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar putea fi si de la releu ,trebuie sa dai bordul jos sa ajungi la el

Mersi,de idee.Ai avut dreptate,releul nu facea contact bine.Dupa ce am dat bordul jos am scos releul si am dat cu sprei de contacte iar acum totul e ok.

inca o data iti multumesc pt sfat.

icon_thumright.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm... imi poti detalia un pic cum ai dat jos bordul si unde anume gasesc acel releu? Releul nu se afla in cutia cu sigurante din interior de sub bord?

merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm... imi poti detalia un pic cum ai dat jos bordul si unde anume gasesc acel releu? Releul nu se afla in cutia cu sigurante din interior de sub bord?

merci!

nu,releul de ceata se afla undeva in spatele ceasurilor cate iti indica km/h,turatiile etc.

Trebuie sa lasi volanul la maxim in jos,sa desfaci cele 2 suruburi de la masca kilometrajului ,si sa le scoti co grije.Vezi ca dupa ce scoti masca ceasurile indicatoare mai sunt prinse in doua suruburi pe care trebuie sa le desfaci.dupa ce scoto suruburile tragi cu grije de si iese afara(daca nu iese trebuie se ii scoti si celelelte 2 rame ale ceasurilor indicatoare)

Odata scos , te uiti in gaura bordului si trebuie sa vezi un releu marca volvo pe care scrie "fog reder"sau ceva asa.Sa vezi daca e bun misti un pik de el si apesi butonul de ceata sa vezi daca face contact sau nu.Daca merge da-i cu niste sprei de contacte si dupa ce il pui mai fa de cateva ori acelasi lucru(misca de el si apasa butonul de ceata)pana vezi ca functioneaza de fiecare data cand apesi butonul.

Inaite de a monta bordul te sfatuiesc sa tragi mufa releului jos sub volan in cazul in care mai apar proble sa nu mai fi nevoit sa mai desfaci bordul,eu asa am facut.

Dupa ce pui cesul cu indicatoarele la loc te sfatuiesc sa pui cuntactul sa vezi daca a intrat bine in mufele din spate lui si ti se aprind sau sting toate becutile.in caz contrar misca un pic de el si cand vezi ca e ok prindel in cele 2 suruburi dupa care ii pui masca si o prinzi si pe ea in suruburi.

Daca mai ai vreo nelamurire sa-mi spui.sper sa iti fi fost de ajutor.

Salutari!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare, nu imi merg proiectoarele pe fata, am facut ce ati zis voi mai sus, dar nu am gasit acel releu. Mentionez ca am un S40 din 1997, 2.0l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-au mers vreodată? Sau sunt puse de tine ulterior?

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

de cand am eu masina nu au functionat, arata a fi cele originale.

PS. Am scimbat si becurile!

Ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now