asashy

shimb de ulei in cutia de viteze

31 posts in this topic

Eu la masina sotiei (Honda de teren) am omis sa pun ulei original (am ascultat vanzatorul de la magazin) si am pus un produs similar. Dupa trei zile mi-a aruncat semeringurile de la cutie afara. Alti bani alta distractie. Asa ca aveti grija sa puneti numai ulei original la voi in cutia de viteze. Este adevarat ca japonezele sunt mai pretentioase. iar vanzatorii de la magazine nu au pegatirea necesara pentru sfaturi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia cu aruncatul simeringurilor afara, e de la nivelul mult prea mare de ulei din cutie. Se poate intampla si cu uleiul original! Folosirea unui ulei neadecvat duce la alte defectiuni ale acesteia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare !

Ai dreptate Razvane . In general asa este.

Se pare ca japonezele sunt mai pretentioase (auzite pe la mecanici). Cantitatea de ulei a fost buna doar uleiul era de la alt producator (poate chiar contrafacut). Am schimbat doua semeringuri si am pus aceeasi cantitate de ulei doar ca pe bidon scria Honda. Acum merge fara probleme.

Paste fericit tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi ce ulei este recomandat pentru cutia automata la s80 motor de 170cp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie mai sus la postul #25 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G. am citit undeva(nu gasesc acum exact postarea), despre un ulei care respecta normele Volvo, la 20 L- 400 lei.Intrebarea mea este: nu as putea la fiecare schimb de ulei motor, sa schimb si uleiul din cutie? la 400 lei pare mai convenabil decat 1600.. :hello: . Am sa recitesc toate postarile si peste cateva zile schimb uleiul din cutie! Mi-am amintit inca ceva: daca punem doar 8 litri si oprim motorul cand in cutie nu mai este ulei, nu este mai bine decat flush(parca asa se cheama operatiunea)? :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now