Sign in to follow this  
Followers 0
ValiU

Inca una! Valea jepilor, Babele, Omu, Valea Malaiesti

10 posts in this topic

Salut

Pentru cei interesati.... wee asta am mai reusit o urcare si coborare foarte frumoasa.

Valea Jepilor, cabana Caraiman, cabana Babele, saua cerbului, Varful Omu, valea Malaesti, cabana Malaesti, Poiana Izvoarelor, Cabana Gura Diham.

Aproximativ 25 km de mers pe munte. 10 ore.

Traseul este foarte frumos. Sunt convins ca multi il stiti dar pentru cei care vor totusi sa il incerce am sa fac o mica descriere.

Se urca pe sub telecabina pe un traseu de padure foarte frumos. Intr-o ora ajungi in zona de stanca. Pe aici este un traseu un pic mai periculos insa foarte frumos. E bine sa mergi cu incaltaminte adecvata si sa fi foarte atent. Pe munte, intr-o astfel de zona, nu poti gresi decat o singura data...... E bine sa aplici si regula sfanta "Totdeauna trei puncte de sprijin". Traseul nu e greu, erau foarte multi incepatori. Trebuie doar sa te inarmezi cu rabdare si entuziasm.

Am ajuns rapid in creasta. 3.30 ore fata de cele 4:30 propuse de cei care au facut traseul.

Tot aici am intalnit o intamplare foarte trista.

In ultima parte a zone abrupte am intalnit un tip intr-o stare foarte proasta pe care "prietenii" il lasasera acolo. Tipul era prima oara pe un astfel de traseu.... L-am ajutat sa urce si ultima parte a traseului, incurajari, pastile, apa.... a reusit.... Concluzia.... alegeti-va prietenii cu grije....

Oricum, bravo lui. Nu s-a lasat pana nu a urcat... incet incet am ajuns la cabana Caraiman unde "prietenii" lui....... mancau linistiti..... Dar cum nu cunosc toata situatia... nu am dreptul sa judec.

De aici am continuat pe la cabana Babele catre Cabana Omu. In saua Cerbului am intalnit un calugar care sufla in bucium. Impresionant. La Omu foarte frig.

Tot la Omu am intalnit si un grup de motociclisti enduro. Imi place la nebunie sportul asta... e o adevarata maestrie si cascada de adrenalina. Bravo lor!! Chiar daca fac cam multa galagie.

Am baut un ceai fierbinte care pot spune ca ne-a facut foarte bine, am mancat ce ne adusasem dupa care am plecat mai departe spre Valea Malaiesti.

Valea Malaiesti e o vale glaciala foarte larga si foarte frumoasa. Specatculoasa prin maretie si peisaj. Imi si imaginam ghetarul care coboara incet, incet spre zonele mai calde. Absolut superb. La capatul vaii, unde acum zeci de mii de ani era capatul ghetarului, se afla Cabana Malaiesti. Un loc pitoresc, retras dar la care se ajunge doar pe jos. Dupa cum veti vedea intr-o poza... este interzis manelistilor... :).

Dupa 30 de minute de pauza am continuat pe un traseu de "brau" sa ii zic asa. Un traseu foarte frumos care iti permite sa privesti lumea de sus: Brasov, Predeal, Azuga, Busteni....

Traseul a fost superb si foarte bine aranjat de catre Salvamont sau Jandarmi.

Dupa 2 ore am ajuns la Cabana Gura Diham unde.... ne-am trezit la realitate.

O vale plina de corturi, rulote, gratare(cu care nu pot spune ca sunt impotriva) siiiiii.... ati ghicit, manele si mizerie (la astea chiar sunt impotriva). Si inca ceva. Un drum pe care masinile reuseau sa ridice tot praful asa ca tot aerul curat din plamani a fost inlocuit cu miresmele civilizatiei.

Dar sa nu fiu carcotas, per ansamblu.... turul a fost o reusit. Ne-am clatit ochii cu peisajele superbe, am "ascultat" linistea muntelui si zgomotul apei care isi facea loc printre stanci, am respirat aerul curat.

Foarte frumos!!

Urmatorul traseu.... Piatra Craiului siii... speram noi, un traseu superb. Cheile Cheii din buila Vanturarita. Traseul de chei unde o sa trebuiasca sa mergem echipati.

Pentru cei care vreti sa vedeti si poze:

https://picasaweb.google.com/valiumbres/PozeJepiiOmuMalaesti?authkey=Gv1sRgCOSiluzz0_qYWg

(imi pare rau pentru calitatea pozelor insa... aparatul meu a obosit)

P.S. Scuze pentru titlu. Am dat enter-ul cand nu trebuia. (rog un moderator sa corecteze putin) Multumesc

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

bravo !

ai girja la prognoza meteo in piatra craiului: nu te poti feri (adaposti) de trasnete...si nu ai nici un fel de sursa de apa.sint trasee lungi (8-12 ore) de creasta, destul de periculoase , insa te vei indragosti de priveliste.

necesarul de apa cu lamiie este de minim 2L / persoana.(o lamiie medie stoarsa complet in 2L apa PLATA)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, Iulix.

Todeauna un sfat e bine venit. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si, daca iti plac trasee grele dar frumoase, incearca muntele rosu- virful ciucas. n-o sa regreti. cu apa, aceeasi problema. traseu de 8 ore.

(masina o parchezi la cabana muntele rosu, unde , cu 40-60 lei / camera destul de proasta, poti sta 1-2 nopti. drumul de urcare la cabana - 5-6 km - este dezastruos, insa , cu rabdare si fara sa ma injuri prea tare, il faci fara necazuri. eu am urcat cu rs-ul acolo, fara sa-l ating. deci se poate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa il fac. :) Din pacate vremea nu ne-a fost prielnica dar..... Poate o sa revin.

:)

M-a fascinat. Este superb. Si parca e un munte (in partea de jos) facut doar din nisip. Superb a fost. Traseul e chinuitor pana la viitoarea Cabana Ciucas dar e foarte frumos. De la viitoarea Cabana incepe si partea spectaculoasa.

Aici mi-am testat si cortul pe furtuna.... A fost cea mai frumoasa noapte petrecuta in cort. Fulgere, traznete, ploaie de ore bune. Cortul a rezistat cu succes. Nicio picatura. Din pacate pentru mine... eram cu un prieten in cort.... Nu am avut noroc sa fiu cu o fata sa mi se bage in brate de frica furtunii :P:)

Un traseu foarte frumos pe care l-am facut in Piatra Craiulu a fost Garofita Pietrii Craiului (am dormit in masina pentru ca era o ursoaica cu pui in zona iar in cabana sforaiau aia ca porcii) Padina Lancii (un traseu nemarcat paralele cu cel spre Marele Grohotis) de aici am ajuns in Poiana Inchisa unde ar fi cel mai inalt izvor din Piatra Craiului iar de aici in creasta prin dreapta poienii. Am trecut printr-un fel de semitunel cu deschidere spre prapastie. Era asa de adanca incat ma gandeam ca pana jos am timp sa imi sun toti prieteneii sa le spun ca am cazut :P:)

In zona aia am mancat la zmeura si fragute..... de mi-a iesit pe urechi :)

Dar mai sunt asa multe de vazut.....

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar Iulix.

Daca cunostii muntii Ciucas! Spune-mi, te rog cum e traseul de la Caba Muntele Rosu spre Varful Zaganul? Asta chiar mi-ar fi de ajutor.

Cat e de periculos, saritori, catarari? Cum e?

Multumesc

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

ala e mai usor. mult mai usor...gasesti si afine pe 2-3 kmp. (m-am tavalit prin afine ca un copil mic, e feeric, un covor de 15 cm moale, gustos, interzis)

e pentru familii cu copii mici care nu cer in brate. cu copii 6-7 ore, fara 4-5 ore. ai un pieptis de 1 ora de la muntele rosu si dupa aia lejer...coasta.

poze, multe poze spre mutele rosu. sint multe promontorii.traseu de duminica.frumos, insa grija la vreme: daca vine nasol, e nasol rau. ai un refugiu tip caraiman dar nu te incalzeste prea mult....

si la afine sint prietenii nostri acolo. nu mereu, insa sint. (nu poti ocoli zona)

pe tot acest traseu vezi traseul catre ciucas. si te intrebi de ce p-aici ?

io l-am facut doar o singura data si mi-a parut rau .... ca n-am facut ciucasul. (a nspea oara...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multunesc Iulix. Chiar e o informatie utila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata si traseul din wee asta. Pentru cei care au rabdare sa il vada.

Sa speram ca vremea tine cu noi.

Nu suntem noi cei din film. Felicitari pentru filmare si montaj.

Bravo lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0