agr350r

Diverse componente caroserie V50 Vs. S40

58 posts in this topic

Sunt in dilema. Care ar fi diferenta intre cele 2 tipuri de proiectoare? Cele pe rotund sunt puse si pe S40. Merg si celelalte puse pe S40? Este vre-o diferenta intre cele doua tipuri de calitate, claritate, luminozitate, lungime si raza, brand, sticla este din plastic sau sticla? Voua care va plac mai mult adaptate pe un S40? Pentru instalarea lor, in afara de buton tablou comanda si cablaj, mai trebuie ceva?:)

post-695-0-71089100-1311504349_thumb.jpg

post-695-0-34211500-1311504356_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie soft care e cateva sute de ron tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie soft care e cateva sute de ron tongue.gif

M-ai lasat fara glas :(. Cateva sute poate la reprezentanta, dar sigur se poate aranja si altfel, de exemplu apeland la Bogdan G.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sigur daca Jupanu' te poate ajuta cu softul,cel mai bine fa-i o intrebare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablajul exista, deci ai nevoie doar de proiectoare si blocul de lumini. Softul a costat 280 RON in reprezentanta.

Nu stiu daca e vreo diferenta in ceea ce priveste claritatea, calitatea etc. Mie imi plac mai mult cele ne-rotunde, estetic vorbind, dar asta e chestie de gusturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa il intreb cand merg la el sa imi pun xenon si sa ii fac o diagnoza. Totusi am intrebat ceva, este vre-o diferenta intre cele 2 modele, ambele merg adaptate?:) Si mie tot cele ne-rotunde imi plac. Cand spui bloc de lumini, la ce te referi?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine, ar trebui sa mearga ambele...

Blocul de lumini, nu stiu daca l-am numit bine - adica chestia aia din stanga volanului de unde aprinzi farurile; acolo la masinile care nu au proiectoare de ceata e doar butonul pentru deschis capacul rezervorului si butonul pentru ceata spate. Nu merge sa ii pui doar butonul pentru proiectoare, trebuie schimbat tot blocul respectiv...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bloc de lumini inseamna acea componenta ce tine de aprinsul farurilor,proiectoarelor,intensitatea luminii in bord,ridicarea-coborarea fasciculului fazei scurte si deschiderea rezervorului.Banuiesc ca merg adaptate daca pui grila corespunzatoare.Prinderea lor in bara cred ca este aceeasi.

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate schimba cumva sticla de la proiector ? ca la mine ii ca geamu de la usa de la baie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi comparati prima editie cu cea facelift dupa 2008. Difera bara fata. Agresor ce an e masina? Thor sticla merge schimbata cu tot cu proiector. Eu am gasit pe la 300 lei ambele bucati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum mi se pare degeaba proiectoarele la volvo.poate cand aveam halogene se vedea diferenta,dar dupa ce ai xenonane cu sau fara ele pe bezna afara nu vad nimic diferenta,poate putin in laterale.mi se par degeaba,creca si din cauza pozitiei si marimii.la alte marci sunt mai pe lateral si au sticla cat pt juma de far.

decat sa dau 3mil pe ele mai bine desfac sticla si lipesc cu bisone alta.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi comparati prima editie cu cea facelift dupa 2008. Difera bara fata. Agresor ce an e masina? Thor sticla merge schimbata cu tot cu proiector. Eu am gasit pe la 300 lei ambele bucati.

2004 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu merg cele rotunde. Oricum decat sa dai aproape 1000 mai bine te linistesti. Vorba lui thor, nu e mare scofala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg domne, cum sa nu mearga, am atasat mai sus 2 poze cu modelele respective. Oricum toata ingineria ma duce la vre-o 500 ron, toata treaba fiind originala volvo, ce-i drept, sh :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa tine domne cele 2 modele sunt la fel? Hai sa iti spun un secret. Farurile nu se potrivesc de la unul la celalalt. Si nici grila fata. Si nici aripile. Ce zici de asta?

Ca sa iti raspund si la o alta intrebare. Sunt din sticla. Cel putin cele de sus (mi am spart eu unul). Deci nu merg polishate. Asa ca daca iei sh si sunt opace bat ca o cizma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:argue: Eu nu pricep unde vezi tu difetenta, pentru ca nu sunt cele cu facelift. Atasez inca 2 poze: masina mea vs. un V50 - AMBELE FARA FACELIFT. Cu sticla ai cam dreptate, cat despre lumina, as vrea sa le iau mai mult mai mult sa imi pun niste becuri galbene sa le folosesc pentru ceata.

post-695-0-32141800-1311784752_thumb.jpg

post-695-0-37339500-1311784892_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu vezi ca nu are pe ceata rotunde. Alea rotunde au venit pe facelift. Nu cred ca merg pentru ca au schimbat dimensiunile la spoiler si cel putin elementele pe care le am enumerat mai sus nu se potrivesc pe ale noastre. Incercat de mine. De altfel da un search pe un magazin online de piese si o sa vezi ca specifica inainte si dupa 2008. Cam asta.

Dar poti sa incerci pe rotund si sa ne dai un feed-back. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

agresor are dreptate. toate pozele atasate NU sunt de pe modele cu facelift! intradevar, una dintre primele poze are mai multe modificari estetice: proiectoare rotunde, fuste la praguri si la spoiler, jante pe 18 probabil, grila fata aparent de S, poate si altele, dar sigur nu este cu facelift! la facelift, spoilerul fata are nishte nervuri verticale agresive (foarte frumoase dupa parerea mea). nici fardurile nu sunt prezente pe faruri la masina din poza, deci sigur nu e cu facelift!

cum are modificari, e posibil sa fie elemente custom si deci sa nu gasesti proiectoare rorunde sa se potriveasca la tine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai evident ca nu iau de pe facelift, asta incercam sa explic si eu pana am ragusit :lol: , dar se pare ca nu ma intelege nimeni. Intrebarea mea era, care ar fi mai ok, cele rotunde sau cele rotunde partial. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea,mergi pe alea rotunde partial(adica alea de V).Arata mai ok si cine stie poate bat si mai bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

M am lamurit si eu! Mea culpa! Am vazut in service saptamana asta un model pre facelift cu ceata pe rotund. Se pare ca a fost o serie limitata sau prin vreo tara. Oricum sunt foarte rare. De obicei sunt atent la detalii cand vad un Volvo pe strada si n am mai vazut pe rotund. Avea si plasticurile de peste proiectoare cu gaura rotunda. Nu erau ca ale mele. In schimb bara era aceeasi. Deci probabil ca au aceeasi prindere. Acu, nu stiu daca sunt fix cele de pe facelift sau au alt cod.

La intrebarea care, eu zic sa iti pui cele care iti plac tie! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, mai aveai putin si ma luai la bataie :lol:. Bine ca m-am ferit sa mai scot un cuv in ultimile 2 sapt. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de, daca ai dileme asa de profunde! :) Pune si tu unul rotund pe stanga si unul oval pe dreapta.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca renunt deocamdata la proiectoare, pentru ca cer foarte mult pe ele, ce naiba, sunt 2 bucati de plastic :lol:

Deci pana la anu, ramane fara :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now