Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

volvos60

Tuning s60

20 posts in this topic

vreau sa-mi "aranjaz" putin s60-ul, daca are cineva cunostinta de spoilere, eleroane, sistem audio, jante 18' sau 19', rog raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

jante de 19 " nu cred ca poti pune pe s60. latimea maxima a cauciucului este 225. merg jante de 18 , insa trebe sa fii foarte atent sa nu le spargi. vei avea talonul inalt de doar 89 mm....(daca ai pune pe 19 ai avea talonul de doar 76mm, ceea ce face aproape imposibila circulatia prin gropile patriei. astea merg doar pe circuit - la prima linie de tramvai cu 10 km/h le spargi). masina va zdruncina deranjant, chiar jenant pentru un s60. in plus, cu un talon asa de mic trebuie neaparat sa cresti presiunea in pneuri . undeva la 2.8 bar fata de 2.5 bar normal.

daca tot pui jante noi, alege pe cele mai usoare si sa nu fie lucioase ( se vor murdari iremediabil de la frine). de preferat, matuite.

un exemplu. pacat ca nu se gasesc pe 18 ", insa e o idee de model....si sint extrem de usoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai bine o tunezi sub capota si lasi tu caroseria aia asa cum a facut-o nenea Volvo ?

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau sa-mi "aranjaz" putin s60-ul, daca are cineva cunostinta de spoilere, eleroane, sistem audio, jante 18' sau 19', rog raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot pune jante pe 19" dar sunt foarte greu de gasit pt Volvo S60 iar de aratat arata cel putin dubios .

Eu am jante pe 18" si sunt chiar ok dar costa cauciucurile cam 1000 ron/buc .

R o poti face fara probleme dar si asta costa .

DSCN2568.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pt pareri, intradevar dupa ce duminica seara am taiat 2 cauciucuri si a ciupit jantele actuale, am renuntat la cele de 19', deci o sa pun pe 18

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai bine o tunezi sub capota si lasi tu caroseria aia asa cum a facut-o nenea Volvo ?

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,pe 17'' nu te intereseaza,originale volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de S40 si nu merg pe V70 .

Din 2.5T se pot scoate cai frumosi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

un 2.5 T merge dus la 250-260 cp si 370 Nm numai din soft, fara nici un alt upgrade. mai sus, deja trebe sa te gindesti la ambreiaj, suspensie, frine, IC, filtre, evacuare, injectoare, pompa benzina....si devine "jenant" dpdv material.

filozofia volvo este axata pe confort. toate componentele sint gindite pentru confort. daca te gindesti sa faci o masina mai fisneata e ok, merge la bani rezonabili, daca , insa, te gindesti sa faci o masina sport mai bine te lasi. va trebui sa schimbi masina in proportie de 30-40 % si nu merita !

cel mai bine ii dai soft si respiratie si cu 1500-2000 euro esti boier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de S40 si nu merg pe V70 .

Din 2.5T se pot scoate cai frumosi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU poti ajunge la 250-260CP doar din "chip" .

Nu exista powerbox pt benzina .

Pretul este 350E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca ar exista power-box pentru benzina (desi NU exista) tot ti-as recomanda resoftare. power-boxul (chipul) e o prostie. iti spun din experienta mea ca am folosit asa ceva la a mea si n-a fost bine deloc.

daca te duci cu masina la resoftat , aceasta (motorul in primul rind), trebuie sa functioneze in parametri normali. daca nu functioneaza in parametri normali, repar-o mai intii si dupa aia faci resoftare.

probabil ca bogdan iti va face o diagoza inainte si una dupa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspunsuri, vreau sa va anunt, ca am trecut totusi pe roti mari 19', cauciucuri 235/35 r 19, si sunt la fel, ca inaltime cu cele de 17 cu cauciucuri 225/45 r 17, totodata va spun ca arata bestial 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai grija la virare . o sa-ti atinga aripa. (trebuie modificate opritoarele)

rotile sint mai late cu 10 mm si mai inalte cu 12 mm

sa te bucuri de ele, fara sa le spargi !

ps. daca tot le-ai pus pe masina, pune si tu o poza, doua, sa vedem si noi cum arata !

Share this post


Link to post
Share on other sites