Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

costinell_mc

Masina de tuns iarba

14 posts in this topic

Salut

Pentru 1500-1800 mp de curte (iarba) ce masina de tuns ar trebui sa iau in calcul: trimmer sau masina cu 4 roti? Ambele banuiesc ca pe benzina la suprafata asta...

Latimea este de 20m, lungimea cam 100, dar scadem casa si ramin pina in 2000 mp de tuns, caci majoritatea va fi iarba si pomi.

Am vazut niste masini cu motor Briggs&Straton pe la Makita si Partner care mi-au atras atentia, insa cred ca e cam obligatoriu si un trimmer...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie trimmer ca nu poti taia iarba din jurul pomilor .

Masini de tuns iarba pe benzina sunt multe, depinde doar cat vrei sa o ai, o scula de firma gen Husqvarna. Makita face scule bune dar nu stiu cat de tari sunt la tuns iarba . tongue.gif

Eu iti recomand Viking de la Stihl, sunt durabile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trimer? ai incercat vreodata?

coasa cu motor pe benzina

ideala pt suprafata ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patru roti pentru uniformitate si de ce nu comoditate.Motoarele Briggs sunt renumite ca fiabilitate.Personal utilizez unul de 20 de ani.Un mic trimer este util pentru pomi si marginile de linga garduri si borduri.Tunsa regulat, 1600 de metri patrati nu-ti ia mai mult de 30 de minute.

Spor la treaba.[pe mine ma relaxeaza activitatea asta]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine... eu imi dau cu parerea pe la becuri, xenoane si alte d-astea? :D

Pentru stiinta tuturor, la suprafata de 1500 mp iti trebuie o masina cu latime de taiere de minim 46 cm, autotractata, daca suprafata este plana merge masina de tuns iarba cu motor (cea cu 4 roti), eventual varianta electrica daca nu te incomodeaza plimbarea permanenta a cablului electric. Daca suprafata este denivelata sau in panta, atunci trebuie sa te gandesti la motocoasa. In cazul motocoasei, daca ai iarba si mici alte plante, merge capul cu fir dar acesta iti va rade tot si nu iti va lasa brazda in urma asa cum iti lasa o coasa clasica. Daca ai desis sau iarba foarte mare, se foloseste cutitul cu 4 sau 3 dinti, acesta, in mod special cel cu 3 dinti, daca stii sa cosesti, iti lasa brazda in spate, care poate fi adunata si data la animale sau poate fi usor stransa.

Cat despre echiparea masinilor de tuns iarba, Briggs face motoare foarte bune, fiabile si nu foarte sensibile la intretinere. Ca idee, pe piata mai toate masinile de tuns iarba care se respecta au motoare Briggs ori Honda, cele mai raspandite fiind Briggs (Makita, Stihl)

Raportul calitate pret, deocamdata, este usor in favoarea Makita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ costinell

Trimerul se foloseste doar pentru lucrari marunte, de retusat anumite lucrari pe langa garduri, pomi, alei, etc. La suprafata ta, nu ai ce face cu trimerul electric, daca il iei, intr-o saptamana esti cu el in service...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine hai ca la bormasini pt gips carton sunteti cei mai buni dar la masini de tuns iarba ...... mai aveti de invatat de la Stihl sau Husqvarna si trebuie sa recunosti ca am dreptate . tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie o masina de tuns pe benzina la suprafata ta. La cea electrica cablul e incomod de intins, tras, se agata de diverse obstacole. Fiind suprafata maricica, trebuie una buna. Sa aiba cos in spate mare sa aduni iarba. Trimerul este bun doar la pomi, alei mici, etc. Daca dispui de finante iti poti lua un tractoras de gradina (in genul celor de la Husqvarna) cu care poti curata si zapada iarna. Este si mai fun, va fi bataie cine sa taie iarba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E drum lung pina la tractoras... financiar vorbind

Terenul e drept, nu are pante, cu micile neregularitati inerente (nu e sfoara de la un cap la altul)

Sunt aproape hotarit la asta http://www.cosma-husqvarna.ro/masina-de-tuns-gazonul-partner-p53-625d/

Urmeaza sa vad ce service au in Romania, ca si asta e o parte importanta la noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patru roti pentru uniformitate si de ce nu comoditate.Motoarele Briggs sunt renumite ca fiabilitate.Personal utilizez unul de 20 de ani.Un mic trimer este util pentru pomi si marginile de linga garduri si borduri.Tunsa regulat, 1600 de metri patrati nu-ti ia mai mult de 30 de minute.

Spor la treaba.[pe mine ma relaxeaza activitatea asta]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic la fel, dai un ban dar stai in fatza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum reusesti tu sa tunzi 1600 mp in 30 de minute?

Merge masinaria cu cat la ora?

La un pas de 50 cm are vreo 3,2 km de parcurs + stransul ierbii tunse sau aruncatul celei colectate in cos, etc.

Mie imi ia pentru nici 150 mp aproape o ora, daca ma grabesc si nu alimentez masinaria (umana) cu bere rece, noroc ca nu ma grabesc si totul dureaza vreo 2-3 beri.

Am un Bosch electric, pe la jumatatea gamei ca pret/dotare, nu mai stiu codul. Ca o comparatie, vecinul a dus in service de vreo trei ori o masinarie similara de la Gardena ca a avut probleme cu ea.

Sfatul meu e sa-ti iei una pe benzina, uita de electrica ca-i incomoda pentru o suprafata asa mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de masina de tuns, masina de care a zis Costinel poate maxim 1750m2/h deci este imposibil sa faca 1600m2 in jumatate de ora, trebuie o masina care sa alerge cu cca 7-8 km/h ca sa poti tunde 1600m2 in jumatate de ora .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc si asa ceva, gen tractoras :D

Share this post


Link to post
Share on other sites