Ice

Achizitie Volvo S 40 / 1,6d

10 posts in this topic

Salut toti posesorii si conducatorii de Volvo si vin cu rugamintea la voi sa imi transmiteti din cunostintele voastre legate de aceasta marca si de acest model S40 cu motorul de 1,6 diesel de care sunt interesat.

Spre rusinea mea , nu cunosc nici un detaliu legat motor/ cutie / manevrabilitate / tinuta de drum / consum real sau preturile pieselor ( "cica" sunt ft ft scumpe ) dar sunt interesat sa achizitionez astfel de model din mai pcte de vedere ( siguranta/ aspect si financiar ).

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ceea ce vrei sa stii.E aceeasi masina doar ca varianta break.Spor la cititwink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut toti posesorii si conducatorii de Volvo si vin cu rugamintea la voi sa imi transmiteti din cunostintele voastre legate de aceasta marca si de acest model S40 cu motorul de 1,6 diesel de care sunt interesat.

Spre rusinea mea , nu cunosc nici un detaliu legat motor/ cutie / manevrabilitate / tinuta de drum / consum real sau preturile pieselor ( "cica" sunt ft ft scumpe ) dar sunt interesat sa achizitionez astfel de model din mai pcte de vedere ( siguranta/ aspect si financiar ).

Va multumesc.

Doar o parere, cauta un 2.0D mai puternica cu un consum aproape la fel ca la 1.6! Sunt multumit de 1.6 al meu dar cand vine vorba sa iau mai mult de 3 in masina cam greu la deal si urca consumul mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se prezinta cutia de viteze , e precisa ca o nemteasca sau mesteci in ea ca la un peugeot ?

Tinuta la drum intins cum e ??

Cu gropile din tara noastra cum se comporta ??

Ms mult de info .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia de viteze se prezinta bine,cu rapoarte bune.Eu nu prea mestec in ea,fiind cutii de Ford atat pe 1.6 cat si pe 2.0. 8)

Tinuta la drum e una buna,chiar una de referinta in clasa ei.Legat de gropile de pe la noi,nu prea sunt pe placul masinii dar iti faci treaba cu ea :D

Spor la achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomanzi sa caut mai degraba un 2,0 d ??

Ar mai multe plusuri decat minusuri decat 1,6 d ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,cauta un 2.0,mai multa putere,consum relativ acelasi cu 0.5-1 litru mai mult,cutie in 6 trepte si din ce am mai auzit si eu e mai reusit de cat cel de 1.6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot 2.0D recomand, este mai potrivit pt gabaritul masinii . Ca fiabilitate sunt comparabile, ambele au mici probleme cand sar de 200.ooo km, la 2.0D tine mai bine turbina dar se schimba infiorator de greu bujiile si distributia mai sare de la punct,

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, 2.0 dar se gasesc greu in afara! as zice ca depinde si de ce faci cu masina. 1.6 m-a impresionat initial si sunt f multumit acum de putere si comportament. pentru mine problema ar fi ca vreau o barca si nu pot sa iau in calcul sa pun pe a mea carlig de remorcare! acum imi pare rau ca nu am mai cautat (plecasem initial cu gandul de 2.0 dar dupa cateva luni de cautat am decis ca e ok si 1.6).

solutia mea: am sa vand masina nevestei (citroen c4 tot 1.6) si am sa dau ei actualul volvo. am sa caut atunci un 2.0 pentru mine. :)

sper sa fac asta intr-un an maxim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, 2.0 dar se gasesc greu in afara! as zice ca depinde si de ce faci cu masina. 1.6 m-a impresionat initial si sunt f multumit acum de putere si comportament. pentru mine problema ar fi ca vreau o barca si nu pot sa iau in calcul sa pun pe a mea carlig de remorcare! acum imi pare rau ca nu am mai cautat (plecasem initial cu gandul de 2.0 dar dupa cateva luni de cautat am decis ca e ok si 1.6).

solutia mea: am sa vand masina nevestei (citroen c4 tot 1.6) si am sa dau ei actualul volvo. am sa caut atunci un 2.0 pentru mine. :smile:

sper sa fac asta intr-un an maxim.

O sa ma uit atunci tot de un 2,0 , parerile voastre sunt destul de convingatoare . Butonand pe mobile.de am vz cateva diesel-uri de 2,0 destul de bine dotate si accesibile la bani si avand in jur de 150 mii km .

Multumesc si succes in gasirea Volvo-ului dorit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now