Laura

Si a venit iarna in bucuresti...din pacate

13 posts in this topic

Voua vi se pare normal ce se intampla in Bucuresti?

Ok. Au fost curatate de zapada arterele principale, poti sa te misti, sa-ti rezolvi treburile.

Dar strazile secundare? Cu ele ce se intampla? Cand se va gandi cineva ca si pe acolo trebuie intrat va fi prea tarziu, va fi doar gheata si doar soarele de primavara o va topi.

Ce se intampla cu mormanele de zapada de pe marginea strazilor? Sunt oameni care au dat ore in sir la lopata ca sa-si poata scoate masina din parcare. Pleci in oras sau la servici...si cand te intorci, un "binevoitor" a ocupat locul frumos curatat de tine.

Pe cine sa injuri? Pe cel fara bun simt, pe primar, salubritatea? Azi s-a mai inmuiat putin frigul in Bucuresti, a fost o zi numai buna sa vina cine trebuie sa vina sa incarce muntii de zapada de pe strazi. Dar nu s-a intamplat nimic. Eu una n-am vazut pe nicaieri pe unde am mers nimic de genul asta.

Si in situatia asta nu pot sa nu-mi aduc aminte ca sunt ninsori si in alte tari, mult mai frecvent ca la noi, si cum exista niste masinute dragute care pur si simplu "taie" zapada de pe trotuare ca sa aiba si pietonii pe unde sa mearga.

Dar la noi nu se poate, nu sunt bani, nu exista bunavointa, nu stiu ce Dumnezeu nu exista la noi...

N-as vrea sa va fi plictisit, stiu ca nu v-am spus noutati si ca v-ati lovit si voi de lucrurile astea azi, dar mi-am zis si eu of-ul. Nu ca ar fi singurul  ;D  Dau drumul la televizor acum sa nu pierd stirile, sa vad daca s-a reluat circulatia pe autostrada soarelui, ca maine ar trebui sa circul pe acolo.

In rest, numai bine va doresc  :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ai dreptate,Laura...totul a devenit un ...no comment. Dupa cum ai vazut - il intrebau reporterii pe primarul general daca vor fi sanctiuni pentru cei care au "avut asa grija" de Bucuresti. Raspunsul ? NU, nu se ajunge la asa ceva, a fost un concurs de imprejurari...spaga s-a cheltuit deja, doar stim cum se fac licitatille in legatura cu firmele de dezapezire, nu?

  La fiecare ninsoare mai adevarata, Capitala asta europeana(in acte doar) se intoarce in cretacic !

Mama lor de cretini, ce-o fi asa de greu sa iasa cu niste utilaje si sa ia zapada aia de la plugurile alea care au ingropat masinile (parcari nu mai au cum sa faca oricum) ?

Mai lehamite imi e insa de anuntul Politiei  :police::"vom aplica amenzi ptr. cei care parcheaza neregulamentar" !!! Nu mai imi fac demult cruce...mi s-a luat si de asta...

P.s. Am avut un contract(muzical) in Groenlanda in 2000...acolo erau MUNTI de zapada, iar asfaltul de pe sosea era negru - incalzit pe dedesubt...tot traseul termo al orasului NUUK era pe sub sosele...

Acelasi no comment de la inceput...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei, cum va descurcati? Eu unul ma uit gu groaza la televizor si nu-mi vine sa cred ca stam in aceeasi tara...aici la Deva e soare si totul uscat...Sincer i-mi pare tare rau de voi cei care locuiti in zonele afectate ...Aveti mare grija cum conduceti ca la ce este prin Bucuresti totul e posibil...

  Va doresc un nou an fericit si sa scapati de infernul asta de iarna cit mai repede :sunny:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au "promis" ca in noaptea asta vor incarca muntii de zapada...abia astept sa ma uit maine dimineata pe geam :glasses9:

Si pentru ca romanul e inventiv (ca si bulgarul :) ) au aparut si micii intreprinzatori - lucratorii de la salubritate. Intre 120 si 150 ron una bucata deblocat masina din parcare, in functie de marimea gramezii de zapada.

Cat despre amenzile pentru parcare neregulamentara, intr-adevar, no comment.

ps: Scuze, acum imi dau seama, cred ca era mai potrivit sa deschid subiectul la Cafeneaua "infr"actorilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut 6 ore din Colentina pana in orasul Alexandria. Drumul pe portiunea care apartine de Alexandria era in stare mult mai buna comparativ cu portiunea dinspre Bucuresti. Astazi la intoarcere la fel... impecabila portiunea din Teleorman (asfalt in mare parte uscat).

Acum sa incepem cu urarile de bine. Prima si cea mai importanta pentru Domnu Marean' in sectorul caruia utilajele pentru dezapezit lipseau cu desavarsire ieri dimineata. Am facut 30 min din Colentina pana la intersectia Calea 13 Septembrie cu Antiaeriana si 3 ore de acolo pana la capatul Sos. Alexandriei.

Multumiri deasemenea si RATB-ului si fiermelor de maxi-taxi care au reusit sa ucida si ultima speranta de a te misca cu ajutorul autovehiculelor "pregatite" pentru iarna care cu generozitate alesesera sa blocheze toate intersectiile sau sa circule cat mai perpendicular pe axa drumului.

Nu vreau sa uit sa amintesc nici de tembelii de "soferi" + gabori care nu-si pun cauciucuri de iarna pentru ca "la noi nu ninge, ce-mi tebuie mie?". Si nu in ultimu rand un frigider de carne pentru toti idioti care s-au lasat masinile in drum pe strazi cu o banda pe sens.

Un plus totusi pentru politistii din intersectia Sos. Alexandriei cu Antiaeriana care au impins ieri la masini pana au cazut lati. Restul de soferi se uitau la ei chiar daca stateau ca prostii din cauza masinilor impotmolite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt indignat ca abia am vazut si noi niste zapada si s-au si grabit sa o dea la o parte de pe sosele! cel putin in arges! (a nins ceva mai putin e adevarat!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indignat.... ;D si pe mine ma doare carca de cat am dat la lopata sa dezapezesc doua masini. Unde mai pui ca mai am si cate un vecin nesimtzit de arunca toata zapada la vecinul sau in  strada iar apoi cand au vrut sa iasa....surpriza: derapau

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor degeaba vorbiti ca anu asta s-au miscat mult mai bine......uitati-va cum sunt soselele si m-ai uitati-va si la o harta.. sa vedeti cate strazi sunt ...si cam ce logistica ar trebui in conditiile in care afara ninge bine , astia scot plugurile si dupa 1 ora constatai ca au muncit aia degeaba.....

kiar nu se poate sa pui un utilaj la 10 strazi........ plus ca daca erau stazile goale poate dezepezeau mai mult si mai bine...

P.S. nu lucrez la A.D.P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    De vina e si populatia. Stau pe strada cu Daniela Nane, Columbeanu senior, prin spate sta Vacaroiu, si uite ca zapada pe trotuar e pana la genunchi. In blocul in care stau sunt fie bosorogi, fie comunisti, fie putori. Si chestia se propaga de-a lungul intregii strazi. Sa nu mai vorbesc ca e plin de ambasade in jur. Ne e usor sa comentam si sa aratam cu degetul si sa nu facem nimic. De fapt cam asta a inceput sa apara si pe-aici pe forum si sunt cam dezamagit. Speram sa o tinem in frau  :thefinger:

    Daca ar curata fiecare macar 5 metri de trotuar ar fi ca-n palma. Si lenea din pacate nu e singurul lucru in care excelam  :sleepy3:

    @strikeman : degeaba e Kiseleff-ul ca-n palma daca ma uit la el de la 20 de metri si nu pot sa ajung sa ies ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

strikeman... ;)

  "astia scot plugurile si dupa 1 ora constatai ca au muncit aia degeaba"

Asa si trebuie, sa misune non-stop cu plugurile alea si sa munceasca - mama lor - ca 3 anotimpuri stau plugurile degeaba si ruginesc.

  "m-ai uitati-va si la o harta.. sa vedeti cate strazi sunt"

Nu vorbeam de cite strazi sint - e imposibil sa intre pe toate cele mici - dar erau VARZA bulevardele si arterele mari, cu autobuze deraiate si tramvaie esuate...Bineinteles ca nu o sa intre cei de la ADP cu vreun BobCat printre blocuri - ca e greu, nu pot saracii dar harababura de pe strazi si scuzele primarilor de sectoare au tinut stirile SUS toata ziua aia...

  "plus ca daca erau stazile goale poate dezepezeau mai mult si mai bine..."

Cind or sa faca parcari ptr. fiecare masina, vor fi strazile goale. Unde sa-si puna masinile ? Pe trotuar, pe scara de la bloc? Eu am de 2 ani cerere de parcare si nimic! Oricum, mai bine ar fi toata tara doar o parcare mare si atit...Si e o mare bataie de joc ce se intampla cu plugurile alea care ingrop in munti de zapada toate masinile parcate-cit pot fi si ele de regulamentar-pe soselele bucurestene.Nu vine nimeni(asa cum se face in tarile civilizate) si sa incarce muntii aia de zapada si sa-i duca naibii undeva, ca incep sa ma enervez iar cind aud ca: "fratilor degeaba vorbiti ca anu asta s-au miscat mult mai bine" !

Nu merge nimic bine in tara asta, ce naiba...Toate sint doar o spoiala,cu toate guvernele care s-au perindat si au ros Ciolanul tarii asteia...

Fara suparare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF-TOPIC : M-a vazut cineva Vineri pe TVR1 ? Mi-au bagat aia microfonu'n gura si m-au intrebat daca am vazut vreun plug... Trebuia sa le zic ca am vazut doua mai mici care au facut shantzurile alea pe care merg masinile. Sau ca au fost plugushorul, da' nu le-am dat nimic ca's chitra  :thebirdman:  ©danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi-a placut joi dimineata - Bucuresti in amorteala, nefericiti care au inceput lucru dupa mijlocul saptamanii, masini ingropate in zapada si suieraturi de injuraturi pe la toate colturile...

Dar nimic nu m-a frapat mai mult decat o colega care a venit foarte indignata la mine spunandu-mi: "Draga, nu stiu cum ai venit tu azi, dar eu cand am iesit din scara blocului am innotat in zapada pana la genunchi...(multe vaicareli)...nu au dat nemernicii astia zapada la o parte...(alte vaicareli)".

Immmm, dah, ce ordinari - o acompaniez si eu adormit - dar apoi se aude un zdrang, imi pica fisa si rabufnesk: PAI CINE DRAKU SUNT EI???!!!

Tara lui IronCozma, ne-am invatat sa dam vina pe altii, sa ne vaicarim, sa blestemam  in stanga si in dreapta si sa stam cu mainile in san razand de necazu aluilalt eventual (reclama la sprite).

Mai tineti minte lozinca "Un leu pentru ateneu" - buna treaba.....

Dar ce ziceti de: < o lopata de zapada dupa fiecare masa >

Pai va spun io, ajungeau bucurestenii sa dezgroape si Sinaia si Predealu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am vazut cum fac altii (japonezii) cu zapada si m-am lamurit: aveau masini care luau zapada si o aruncau direct in camion (care astepta frumos la rand sa se umple si apoi pleca in graba.....venea altu' pregatit) si niste masinutze care transformau zapada in cuburi de gheta.....in ungaria am inteles ca strang zapada pe mijlocul drumului, nu pe margine, delimitand sensurile....

la noi am vazut aceleasi masini de gunoi cu o lama montata in fata.....cateva pluguri d-alea mai smechere si cam atat....

ceea ce vreau sa spun e ca nici dotare nu avem, nici contracte k-lumea, nici bun simt....si va zic toate astea dupa ce mi-am rupt spatele sapand dupa un loc de parcare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now