stefanutzzz

schimbare lumini bord

53 posts in this topic

Salut, incep aceasta discutie pentru a primi cateva sfaturi in legatura cu schimbarea culori luminilor de bord la un volvo s40 din 2007 . a mai facut cineva asa ceva? e grea operatiunea ? realizabila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E destul de grea daca nu ai cunostinte de electronica.

Operatiunea se poate realiza la Bucuresti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, incep aceasta discutie pentru a primi cateva sfaturi in legatura cu schimbarea culori luminilor de bord la un volvo s40 din 2007 . a mai facut cineva asa ceva? e grea operatiunea ? realizabila?

eu am schimbat la v50 toate luminile din bord si restul masini daa pot pun poze

i107063_dsc01900.jpgi107064_dsc01901.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine Cristian, dar limbile care afiseaza viteza, combustibilul, turatia si temperatura apei nu le-ai putut lumina? La turometru lumina este putin mai slaba decat cea de la vitezometru ! Inca putin si iese bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata bine. eu am mai facut aceasta operatiune la un astra g si a fost destul de multa munca pentru ca aveam becuri si a trebuit sa le schimb cu leduri. dar la volvo in bord sunt leduri? sau tot becuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata bine. eu am mai facut aceasta operatiune la un astra g si a fost destul de multa munca pentru ca aveam becuri si a trebuit sa le schimb cu leduri. dar la volvo in bord sunt leduri? sau tot becuri?

Becuri si iar becuri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut Andu la volvo v50 sund leduri in toata masina si in bord, in placa centrala, la usi etc.sunt peste 100 leduri total ,,ai dreptate acele nu leam putut ilumina pentru k nu au leduri proprii ,,,capteaza lumina din interiorul bordului dar am schimbat lumina din bord acum din acest motiv,, i107167_dsc02271.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristian unde ai facut operatia si cat a durat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristian unde ai facut operatia si cat a durat?

salut ledurile mi lea schimbat un prieten care se pricepe la electronika eu lam ajutat..am muncit o zi de dimineata de la 8 pana noaptea la 2 daca ai pe cineva care se pricepe la lipit leduri nu e greu trebuie doar sostituite alea originale cu altele de alta culoare,,eu sunt in italia si leam schimbat aici daca ai alte nelamuriri intreaba-ma la volvo v50 stiu fiecare parte din masina cum se dezmonteaza, a ta ce volvo e??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristian, nu stiam ca au pus leduri pe astea mai noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu am s40 din 2007 , este la fell in interior si ma intereseaza cum se desface . as vrea sa le schimb verdele cu alb ma poti ajuta cu un tutorial de desfacere al ceasurilor si consolei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu am s40 din 2007 , este la fell in interior si ma intereseaza cum se desface . as vrea sa le schimb verdele cu alb ma poti ajuta cu un tutorial de desfacere al ceasurilor si consolei ?

le cam ai in diy.numa sa cauti

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu am s40 din 2007 , este la fell in interior si ma intereseaza cum se desface . as vrea sa le schimb verdele cu alb ma poti ajuta cu un tutorial de desfacere al ceasurilor si consolei ?

pune 2 poze cu bordul sa vad daca e la fel k la mine,,,a mea e v50 din 2005 daca e la fel sunt cateva smecherii kre iti scurteaza munca

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asa arata bordul. am desfacut ieri blocul de lumini si am vazut ca re becuri in el.

post-3179-0-45897300-1314869961_thumb.jp

post-3179-0-14550600-1314870023_thumb.jp

post-3179-0-35667300-1314870042_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos volanul!Nu il vinzi? :D Ce varianta de echipare ai?

Bordurile sunt la fel la toate pana in 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asa arata bordul. am desfacut ieri blocul de lumini si am vazut ca re becuri in el.

deci e la fel atunci daca vrei sa lumineze alb k la mine desfa bordul si vezi k doar sticla de la ceasuri e vopsita verde ledurile originale fac lumina alba,,displeyul de sus are o pelicola de plastic verde o dai jos si iti ramane displeyul iluminat alb (aceeasi poveste si cu displeyul de la radio,,are pelicola care face lumina verde )cel mai greu e cu displeyul din bord ala mic care arata km are tot pelicula de plastic verde e mai greu sa o scoti dar nu imposibil....(pentru k nu-l poti dezlipi de pe placa pentru k are sudate o gramada de picioruse ,,,pentru k sa stergi verdele de pe stikla din bord eu am folosit ,acetone,,de ala care se sterg fetele pe unghii ,,vezi k la indicatorul de motorina si ind. de apa tre sa razi cu ceva pentru k e o vopsea mai groasa,,daca mai e ceva intreaba-ma ok!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci e la fel atunci daca vrei sa lumineze alb k la mine desfa bordul si vezi k doar sticla de la ceasuri e vopsita verde ledurile originale fac lumina alba,,displeyul de sus are o pelicola de plastic verde o dai jos si iti ramane displeyul iluminat alb (aceeasi poveste si cu displeyul de la radio,,are pelicola care face lumina verde )cel mai greu e cu displeyul din bord ala mic care arata km are tot pelicula de plastic verde e mai greu sa o scoti dar nu imposibil....(pentru k nu-l poti dezlipi de pe placa pentru k are sudate o gramada de picioruse ,,,pentru k sa stergi verdele de pe stikla din bord eu am folosit ,acetone,,de ala care se sterg fetele pe unghii ,,vezi k la indicatorul de motorina si ind. de apa tre sa razi cu ceva pentru k e o vopsea mai groasa,,daca mai e ceva intreaba-ma ok!!!

deci ai reusit sa faci ceva???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule cristian ti-ai batut joc de limba romana in ultimul hal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule cristian ti-ai batut joc de limba romana in ultimul hal.

de ce crezi asta?

salut domnule adriann daca tot esti cu ortografia pe aici te rog sa ma corectezi tu,,eu am incercat sa ma fac inteles,sa il ajut sa inteleaga cum sa procedeze,de ce nu il ajuti tu daca esti asa de destept...sunt nou inscris si nu prea am avut timp sa citesc regulamentul sau cine sunt moderatori,,,rog un moderator sa imi steraga contul

salut domnule adriann daca tot esti cu ortografia pe aici te rog sa ma corectezi tu,,eu am incercat sa ma fac inteles,sa il ajut sa inteleaga cum sa procedeze,de ce nu il ajuti tu daca esti asa de destept...sunt nou inscris si nu prea am avut timp sa citesc regulamentul sau cine sunt moderatori,,,rog un moderator sa imi steraga contul

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce crezi asta?

salut domnule adriann daca tot esti cu ortografia pe aici te rog sa ma corectezi tu,,eu am incercat sa ma fac inteles,sa il ajut sa inteleaga cum sa procedeze,de ce nu il ajuti tu daca esti asa de destept...sunt nou inscris si nu prea am avut timp sa citesc regulamentul sau cine sunt moderatori,,,rog un moderator sa imi steraga contul

salut domnule adriann daca tot esti cu ortografia pe aici te rog sa ma corectezi tu,,eu am incercat sa ma fac inteles,sa il ajut sa inteleaga cum sa procedeze,de ce nu il ajuti tu daca esti asa de destept...sunt nou inscris si nu prea am avut timp sa citesc regulamentul sau cine sunt moderatori,,,rog un moderator sa imi steraga contul

Eu inteleg entuziasmul, si eu l-am avut la inceput, dar inainte sa te apuci sa ajuti oamenii incearca sa-i faci sa te placa. Asa functioneaza comunitatile online.

Orice om intreg la minte te va trata ca pe un copilas scapat de pe mess ce vorbeste intr-o limba straina.

Vezi care este mersul lucrurilor sa nu creezi situatii ca aceasta.

Pentru stergerea contului trimite un email gol la admin@volvo-club.ro de pe contul folosit la inregistrare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inteleg entuziasmul, si eu l-am avut la inceput, dar inainte sa te apuci sa ajuti oamenii incearca sa-i faci sa te placa. Asa functioneaza comunitatile online.

Orice om intreg la minte te va trata ca pe un copilas scapat de pe mess ce vorbeste intr-o limba straina.

Vezi care este mersul lucrurilor sa nu creezi situatii ca aceasta.

Pentru stergerea contului trimite un email gol la admin@volvo-club.ro de pe contul folosit la inregistrare.

ok mersi de informatie,,o zi buna in continuare

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut cristian. multumesc de sfaturi dar nu am avut timp sa ma uit. dar cand o sa am o sa anunt ce am facut si revin cu poze. si volanul nu il vand , o sa il reimbrac din nou in piele sa arate ca nou si atunci sa vezi volan superb

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut stefanutz volanul e original sau lai schimbat dupa ce ai cumparat masina,,,mi se pare k doar modelele R-design au volanul sportiv !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now