Dellmarko

Nu imi arata consumul....

30 posts in this topic

Salut am si eu un volvo s40 2004 si nu imi arata si mie consumu si ce trebuie el sa mai arate acolo.....si eu tot cred ca imi arata pe ecranu ala mic de sus da nu inteleg nimic ce scrie acolo....e posibil sa il arate acolo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Ecranul "ala mic de sus" cred ca ar fi sistemul de navigatie...consumul ti-l arata sub unul din ceasurile de bord (cel cu turatia daca nu ma insel). Pentru asta trebuie sa rotesti partea din capat a manetei din dreapta si iti va indica si consumul instantaneu, pe langa altele. Succes!

Salut! Ecranul "ala mic de sus" cred ca ar fi sistemul de navigatie...consumul ti-l arata un ecran micut dreptunghiular situat in partea stanga jos a bordului cu ceasurile aferente. Pentru asta trebuie sa rotesti partea din capat a manetei din dreapta si iti va indica si consumul instantaneu, pe langa altele. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@asahy la S40/V50 nu e ca la S80 :lol:

@Dellmarko sa incepem cu inceputul:Pe maneta de semnalizare ai o rotita pe care o poti misca?Daca o ai roteste de ea-prima informatie e viteza medie,a doua consumul instantaneu,a treia consumul mediu si ultima informatie e cat mai faci cu combustibilul ramas in rezervor.

Ce motor ai?Completeaza-ti profilul ;) Meniul in ce limba e?

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

da in primul rand sa ti completezi profilul

vita_fresh si daca invarti invers de rotita?:D

daca invarti in sensul acelor de ceasornic apare asa cum ai enumerat. si apar in zona de sus,de deasupra la kilometraj,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna ca nu ai computer de bord, probabil ai echipare KINETIC .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu ai inseamna ca nu are cum sa iti indice consumu.

Bogdan doar la Summ si Momentum se regaseste computeru de bord si navigatia?

sau

?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, orice echipare poate avea CB, conteaza ce s-a bifat la achizitie. De obicei masinile de flota nu au CB .

De pus soft pt CB se poate dar costa . Singura problema este cu maneta de semnalizare, nu stiu daca recunoaste CEM-ul butonul pt CB, adica este posibil sa nu functioneze butonul chiar daca ai bord cu CB . De exemplu comenzile audio functioneaza daca le montezi ulterior DAR ai eroare stocata, putin conteaza eroarea pt ca nu apare in bord si functioneaza butoanele.

Am pus soft in bord si merge dar nu am pus si maneta, probabil ca intr-o saptamana daca am vreun cobai o sa aflu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi se pare mie foarte ciudat e ca proprietarul original al masinii mele si-a luat pachet kinetic (nu am cb), dar totusi si-a pus navigatie, telefon, trapa, 8 airbag-uri, high performance audio,si alte nimicuri...Sunt sigura ca era mult mai avantajos financiar sa isi ia o echipare mometum poate chiar summum. Nu inteleg care a fost rationamentul ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva fostul proprietar a fost o firma ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat-o din Germania de la un dealer, din cate imi aduc aminte era o persoana fizica singurul proprietar anterior...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca este ciudat atunci, de obicei firmele aleg Kinetic + optiuni pt ca la impozitare se ia in considerare pretul de plecare fara optiuni, este o mica portita pt firme in Olanda si Germania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca este ciudat atunci, de obicei firmele aleg Kinetic + optiuni pt ca la impozitare se ia in considerare pretul de plecare fara optiuni, este o mica portita pt firme in Olanda si Germania .

Interesant de stiut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina ta bate spre summum si cred ca este singurul model cu atatea dotari si fara CB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e buna ca ploua in masina . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e buna ca ploua in masina . :D

:))

Dar desfunzi apoi canalele de scurgere si nu mai ploua :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai dar pe toate le stii tu mai Roby :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@asahy la S40/V50 nu e ca la S80 :lol:

@Dellmarko sa incepem cu inceputul:Pe maneta de semnalizare ai o rotita pe care o poti misca?Daca o ai roteste de ea-prima informatie e viteza medie,a doua consumul instantaneu,a treia consumul mediu si ultima informatie e cat mai faci cu combustibilul ramas in rezervor.

Ce motor ai?Completeaza-ti profilul ;) Meniul in ce limba e?

Scuze...nu am ştiut...de acum nu mă mai bag unde nu sunt sigur...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vrea trapa tre s-o inchida din cand in cand si nu-l ploua, da cand e senin

se lasa deschisa, insa nu sub pomi ca se c.c. vrabiile, cioroii, porumbii si alte

aripioare pa consola .... bafta, bafta, bafta, ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, am intrat in rand cu lumea si am achizitionat de curand un S40 1,6D, problema este ca nici mie nu-mi arata consumul instant, mediu....etc. am rotita pe maneta de semnal precum si buton de reset dar cu toate acestea nu-mi arata decat daca DSCT-ul este ON/OFF.

Aveti idee daca printr-un upgrade soft se poate remedia mica inconvenienta??? nu de alta dar e cam frustrant sa ai o frumusete de masina, sa nu stii cat consuma si ala cu loganul sa se laude ca lui ii consuma "6".

cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit pe la noi.Posibil ca ai versiunea kinetic si de aia nu ai.Ceva detalii despre masina + poze prin galerie daca vrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, am intrat in rand cu lumea si am achizitionat de curand un S40 1,6D, problema este ca nici mie nu-mi arata consumul instant, mediu....etc. am rotita pe maneta de semnal precum si buton de reset dar cu toate acestea nu-mi arata decat daca DSCT-ul este ON/OFF.

Aveti idee daca printr-un upgrade soft se poate remedia mica inconvenienta??? nu de alta dar e cam frustrant sa ai o frumusete de masina, sa nu stii cat consuma si ala cu loganul sa se laude ca lui ii consuma "6".

cu stima

Stai linistit, mai bine nu vrei sa vezi ce consum ai in Bucuresti....pe cb 7.4% si la pompa in jur de 8-8,2%. Ii poti spune tipului cu loganul sa-si puna vreo 5-6 saci de cartofi sa ajunga si el la greutatea s40-ului si sa-l intrebi apoi de consum. Motor mic (1.6d) pentru carcasa S40-ului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi se pare mult 8% real in oras ca bucurestiul+ caldura+oxigen putin.Lasa i pe aia cu loganu de nici o tona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now