rares27

Descarca baterie (prob pe siguranta 32)

63 posts in this topic

GEN-ul este monitorizat stai linistit :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

GEN-ul este monitorizat stai linistit :D

Ansamblul nu si componentele lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cum iti explici ca scade consumul cand scoate siguranta de la CEM? Alternatorul are siguranta ? De cand ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alternatoarele au siguranta de mai bine de 10 ani,una de vreo 120 A.Masuratorile le face cind totul este aproape rece,de obicei dupa ce schimba sau incarca bateria.CEM ul nu poate sa descarce bateria in 10 ore decit daca e; friptura;

[Am vaga impresie ca vrei sa-ti justfici titlul de ;carcotas sef; cu orice pret]

Incerc sa-l ajut pe coleg fara sa-l zapacesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zic, spor la ajutat, eu sunt satul cu ajutatul asta online fara sa masori corect unde trebuie fara o diagnoza bine facuta.

Omu a spus clar, scoate siguranta nr 32 (adica siguranta de la CEM) si scade consumul, deci teoretic este de la aia, tu-mi spui ca alternatorul are siguranta de 120A, adica ma iei si la misto .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Departe de mine gindul de a face misto.Nu sunt genul.Daca te uiti la distributia puterii, la foarte multe modele de masini au sigurante pe circuitul de alternator,de regula pe linga baterie.Intradevar scotind siguranta 32 scade consumul dar vorbim de mA .

Chestia cu tranzistorul din regulator am intilnit-o recent si mi-a dat bataie de cap vreme de citeva luni.Diagnoza cu informatie insuficienta e intradevar greoaie dar asta e farmecul,neuronii nu protesteaza chiar daca sunt pusi pe bigudiuri.

Cu stima

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cali5905 daca vin la brasov ce spui se poate rezolva problema in 2 zile daca iti las bestia pe mana:)))Caci nu mai stiu unde sa o mai duc ,imi vine sa o iau la topoare!!!!!! :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara sa-ti promit ;marea cu sarea;putem incerca.0745162424 Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata........vinovat pt descarcarea baterie era alternatorul :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce legatura este intre alternator si siguranta 32 ?

Nenea Popeye a patit fix acelasi lucru si chiar a spus sa verifici alternatorul, noi ne invarteam in jurul sigurantei 32 . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

a scos cineva borna de la el si consumul a scazut:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now