Matrixxx

Filtru polen

34 posts in this topic

Te asigur eu că nu mai este nici o altă rotiÅ£ă de 25 de dinti, in afară de alta de 12 dinti mai mare care agrenează cifrele, dar aia este mult mai solidă.Si asta mică se strică deoarece este făcută dintr-un fel de plastic cauciucat tocmai ca să nu ronÅ£ăie pe acolo.

  ;) La aerotermă se pot inlocui bucÅŸile din bronz cu niÅŸte rulmenÅ£i mici - axul nu poate fi decât de 7 sau 8 mm,si există rulmenÅ£i la interiorul ăsta.

Singura chestie ce îÅ£i trebuie este un strungar să-Å£i facă o bucÅŸuliÅ£ă pe care să fixezi rulmentul la ext. de carcasa motorului.Am făcut câteva motificări din astea si merg ceas elveÅ£ian ,mai ales că am pătit-o si eu cu datu jos ,gresat etc. ,iar la unele masini trebuie să dai chiar tot bordul jos să ajungi la motoraÅŸ , ÅŸi atunci să vezi supărare ,nu ca la Volvo te bagi pe dedesupt si scoti motorul  >:( >:(

;D Eu am avantajul că am un strunguleÅ£ mic ÅŸi-mi fac tot felul de chestii pe el ,ÅŸi-Å£i mai trebuie si un pic de imaginaÅ£ie.

Sănătate.. :occasion14: ÅŸi la mai mare !

  P.S. Dacă vrei incerc să fac niÅŸte poze la kilometrajul ăla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate,dumyg - mai e una de 12 - nu de 25, greseala mea.

Asa arata:

post-495-12877845862252_thumb.jpg

post-495-12877845862735_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr. pedala:"Cel second este luat de pe o masina in curs de dezmembrare?"

Da, e un baiat GABI - Chitila care are piese de Volvo. Nr. lui este :0722939212. Insista, de obicei raspunde mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...azi am dat si eu grila aia jos: acelasi rezultat ca si la opus - nu exista suportul si filtrul de polen.Sper sa nu mai vad prin anunturi de vanzare la 850-uri  mentiunea "filtru polen", ca ma iau nervii. :pain:

A fost totusi si o surpriza placuta - nu am gasit nici o murdarie sub grila aia, ma asteptam sa gasesc mormane de frunze,noroi, etc. dat fiind cei 10 anisori pe care-i are masina - de asemenea, nici un strop de rugina. Sint curios cum arata pe la incheieturile alea un logan dupa 10 ani. :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai decât să-l comanzi la ăia de unde ai luat si rotiÅ£a, ÅŸi poate mai iei una în plus  ;)

Fără filtru de polen e prost că-Å£i intră tot praful în maÅŸină ÅŸi se depune pe radiatoare mai ales pe cel de aer condiÅ£ionat ,că ăsta face condens. :sunny:

[attach=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de filtru de polen... Domnu' Alex, tot nu te-ai razgandit? Chiar nu am filtru de polen pe masina mea? :(

Daca vreau se poate pune? Sau incerc cu o carpa? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib: Daca masina e pana in 2000, nu ai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul e de acu 6 ANI

Closed

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.