larahau

Modificare iluminare in interiorul masinii S40 an 2006

16 posts in this topic

Nu imi placea ca atunci cand deschideam usile la masina se aprindeau toate becurile de curtoazie si in fata si in spate.Eu vroiam sa se aprinda doar cele din spate dar singura posibilitate era ori sa le las sa se aprinda toate ori nici unul ca asa e la modelul asta de masina, asa ca dupa vreo doua nopti de masurat si modificat si gandit si baut...apa, am reusit :) chiar fara sa ard vreo siguranta a masinii :)

Dupa ce demontati partea de deasupra oglinzii cu luminile de curtoazie si butoanele si ce o mai fi pe acolo veti gasi un cablaj imprimat care trebuie modificat.

Modificarea care trebuie facuta la cablaj arata cam asa:

post-1859-0-10680000-1315692180_thumb.jp

In zona sagetilor albastre ingrosate va trebui intrerupte circuitele, eu le-am zgariat cu o surubelnita pana s-au intrerupt.Apoi din zona indicata cu sageata albastra subtire dezlipiti/scoateti firul care se afla original acolo si faceti legatura care am facut-o eu cu firul negru.Sper ca se intelege.

Mai pun 2 imagini poate va ajuta:

post-1859-0-45399900-1315692433_thumb.jp post-1859-0-60617800-1315692450_thumb.jp

Nu luati in seama lipiturile urate care se vad,voua o sa va iasa mai frumos probabil, eu am mai facut multe alte lipituri pe acolo pana sa ajung la varianta asta si de aceea se vad cam multe lipituri pe acolo :)

Ce face modificarea asta?

Practic prin aceasta modificare toate functiile butonului din mijloc vor fi valabile doar pentru becurile din spate.In fata nu se vor mai putea aprinde becurile in momentul cand deschideti usile.Pentru butoanele din fata singura comanda de aprindere se poate da din butoanele laterale, din dreptul fiecarui bec stanga/dreapta.Oricum eu zic ca nu e nevoie sa se aprinda becurile din fata cand deschideti usile, sunt suficiente cele de la picioare, mai ales daca puneti niste leduri :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateodata e bine sa nu se aprinda in fata. Depinde cu cine circuli in dreapta! :) Eu as vrea sa se aprinda si porbagajul cand se deschid usile. Si ma mai oftic ca nu avem si noi stopuri rosii in usi. Pana si skoda are.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e mai complicat de facut...dar se poate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in sfarsit ai ajuns la zi cu modificarile :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aproape...restul sunt mai marunte.Dar vor mai veni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze in avans daca sunt oarecum off-topic, insa va intreb daca aveti idee cum se demonteaza consola de lumini din fata, de deasupra oglinzii retrovizoare. Nu am gasit nimic legat de asta in sectiunea DIY si de aceea am indraznit sa scriu aici.

Cred ca s-a desprins ceva pe acolo pentru ca am un "soricel" care ma sacaie destul de tare la vibratii - si de la drum si de la motor - si as vrea sa dau jos consola ca sa fixez ce-o fi de fixat sa nu mai aud zgomotul ala. As fi incercat sa trag eu cumva de ea insa nu vreau sa stric tapiseria, in vreun fel.

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte usor. Trage cu grija de ea si va iesi.

Incepe cu clemele din fata sau din spate. Daca o iei din lateral risti sa le rupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e ceva, daca imi amintesc bine (in cazul in care nu ai varianta cu turela) este un "capac" dreptunghiular mare chiar in partea din fata, trebuie sa scoti capacul ala mai intai si vei vedea ca, consola este prinsa si cu un surub de caroserie/plafon dupa ce scoti surubelul ala poti sa dai jos consola cu totul.Repet ceea ce spun eu acuma e din amintiri si nu sunt foarte sigur ca este asa, dar daca tragi de ea si nu iese atunci sigur e un surub acolo.Capacul acela iese usor, bagi o surubelnita finuta intre spatiul care il delimieaza si tragi in jos, o sa iasa usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e ceva, daca imi amintesc bine (in cazul in care nu ai varianta cu turela) este un "capac" dreptunghiular mare chiar in partea din fata, trebuie sa scoti capacul ala mai intai si vei vedea ca, consola este prinsa si cu un surub de caroserie/plafon dupa ce scoti surubelul ala poti sa dai jos consola cu totul.Repet ceea ce spun eu acuma e din amintiri si nu sunt foarte sigur ca este asa, dar daca tragi de ea si nu iese atunci sigur e un surub acolo.Capacul acela iese usor, bagi o surubelnita finuta intre spatiul care il delimieaza si tragi in jos, o sa iasa usor.

Multam pentru raspunsuri!

Da, intre timp am gasit un post de-al tau unde ai link catre alt tutorial si ai pus si 2 poze (post #7):

M-am descurcat ieri seara, am dat jos plafoniera insa tot nu gasesc cauza "soricelului".

Dupa ce l-am montat la loc nu a mai bazait vreo cateva strazi insa apoi a inceput iar... :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva ai vreun cablu care se atinge de plastic in interior si la vibratii se aude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca este un cablu care iese spre oglinda retrovizoare heliomata; cablul este tinut pe plafoniera de un bandaj negru lat.

Dar, presupun doar, as spune ca este mai mult decat un cablu; la acceleratie vibreaza mai dur iar la denivelari ceva mai putin zgomotos ca si cum s-ar misca ceva acolo, ceva despre care nu imi dau seama. Daca tin mana pe plafoniera dispare zgomotul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai de cablul ala te intreb, la mine parca are si ceva burete pe acolo...Pune-i niste burete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Il dau jos iar diseara si ma uit dupa burete; daca n-are, ii pun.

Pe langa asta, mi s-a parut ieri ca se misca si plasticul negru imbinat cu cel gri; bucata aia lunga care tine si avertizarea de centura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e prinsa bucata aia de restul plafonierei dar la mine e fixa, nu se misca.Tre sa vezi poate e de la aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

 

E cam vechi topic-ul, dar scriu aici ca sa nu mai fac altul. :) 

De cateva zile a inceput sa zdrangane ceva prin zona plafonierei din fata. La mine este modelul de plafoniera cu prindere de plafon (2004-2006).

Asa ca m-am pus pe treaba si am inceput sa desfac. Prima data am dat jos plasticul transparent care acopera lampa din dreapta, si in acel moment a cazut si o piesa metalica. Mi-am dat seama ca e un ecran de protectie impotriva supraincalzirii plasticului din jur. Pare a avea si rol de deflector de lumina, sa focalizeze in laterale. 

M-am uitat mai atent si, cand colo, plastic topit si innegrit pe peste tot, plus niste crapaturi urate ... 

In ultima poza  este lipsa o bucata de plastic. Se poate vedea si in poza 3 in coltul din dreapta jos.

Nu am putut demonta total plafoniera pentru ca erau niste fire lipite de ea... probabil cele de la sanzorii de lumina parbriz si oglinda retrovizoare.

 

De cand e masina la mine (4 ani) nu am simtit miros de ars sau plastic topit...

De teama sa nu se intample ceva mai nasol, am comutat luminile pe "0".

 

Credeti ca ar fi o solutie sa trec pe LED? caldura degajata, ma gandesc ca nu va fi la fel de mare ca in cazul becurilor clasice.

Am vazut multe leduri care incep sa palpaie dupa un timp. Asa sunt toate?

 

Multumesc!

 

Cele bune,

Marc Tohanean

P_20170801_175243_BF.jpg

P_20170801_175719.jpg

P_20170801_175734.jpg

P_20170801_180040.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 minute, ionutmark a spus:

Salutare,

 

E cam vechi topic-ul, dar scriu aici ca sa nu mai fac altul. :) 

De cateva zile a inceput sa zdrangane ceva prin zona plafonierei din fata. La mine este modelul de plafoniera cu prindere de plafon (2004-2006).

Asa ca m-am pus pe treaba si am inceput sa desfac. Prima data am dat jos plasticul transparent care acopera lampa din dreapta, si in acel moment a cazut si o piesa metalica. Mi-am dat seama ca e un ecran de protectie impotriva supraincalzirii plasticului din jur. Pare a avea si rol de deflector de lumina, sa focalizeze in laterale. 

M-am uitat mai atent si, cand colo, plastic topit si innegrit pe peste tot, plus niste crapaturi urate ... 

In ultima poza  este lipsa o bucata de plastic. Se poate vedea si in poza 3 in coltul din dreapta jos.

Nu am putut demonta total plafoniera pentru ca erau niste fire lipite de ea... probabil cele de la sanzorii de lumina parbriz si oglinda retrovizoare.

 

De cand e masina la mine (4 ani) nu am simtit miros de ars sau plastic topit...

De teama sa nu se intample ceva mai nasol, am comutat luminile pe "0".

 

Credeti ca ar fi o solutie sa trec pe LED? caldura degajata, ma gandesc ca nu va fi la fel de mare ca in cazul becurilor clasice.

Am vazut multe leduri care incep sa palpaie dupa un timp. Asa sunt toate?

 

Multumesc!

 

Cele bune,

Marc Tohanean

 

P_20170801_175719.jpg

P_20170801_175734.jpg

P_20170801_180040.jpg

P_20170801_175243_BF.jpg

Acum am vazut ca "ultima poza" este afisata prima...

Multumesc.

Edited by ionutmark

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now