larahau

Jante concave

12 posts in this topic

Vreau sa cumpar jante la volvache dar nu sunt foarte hotarat.Imi plac foarte mult jantele concave dar problema e ca nu am gasit jante concave pe 18".Majoritatea pleaca de la 19" in sus.Ce ziceti am sanse sa gasesc ceva concav pe 18" ?Ca reper am ales Vossen vvs-cv1,repet, doar ca model stiu ca sunt cam scumpe dar ceva in genul lor mi-ar place foarte mult.Daca stiti ceva modele de genul, pe 18", va rog sa ma ajutati.

Sunt deschis si pentru alte modele/variante...

P.S. - Vossen vvs-cv1 sunt de la 19" in sus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică, ET negativ?

Aici nu ai găsit nimic ce să-ţi placă? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ce-ti doresti, la S40 poti pune maxim ET40, un offset mai mic duce la probleme fizice, pur si simplu rotile ating de aripi .

Ai 2 variante, fie uiti de roti concave fie schimbi masina :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai 2 variante, fie uiti de roti concave fie schimbi masina :D

Am ras de m-am prapadit de raspunsul tau, pe bune.Stiu...cateodata vrem sa facem din tantar armasar...cam greu...dar arata superb jantele concave si cred ca vor fi din ce in ce mai la moda :smile: daca ai la ce le pune :smile:

Totusi daca stiti ceva magazine din-astea cu jante sport unde poti sa si probezi sa vezi cum vin pe masina va rog sa imi dati de stire.Sunt pretentios la treaba cu jantele si de aceea caut ceva indicatii de la profesionisti...Voi ce recomandati?

Si ca sa inteleg si eu mai bine treaba cu ET-ul : daca eu am acum ET 52,5 si pun janta cu ET 40 asta inseamna ca imi scoate janta spre exterior cu 12,5 mm (cea cu 40 fata de cea cu 52.5)?

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar :D

In ecuatie intra si latimea jantei, o janta pe 18" este mai lata .

Uite aici un calculator care te poate ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

uita-te si aici : http://www.tyres-pne...0-2004-....html

si aici pentru a vedea ce latime de pneuri poti pune pe aceste jante : http://www.tyres-pne...les-advice.html

vei vedea ca singurele jante sint 8x18, deci poti pune cauciucuri late de 215, 225, 235, 245

nu cred ca mai late de 215 poti pune. cel mai mic et este 40.

de la bbs , pentru toate tipurile de masini : ce jante se pot pune....

de la pag 61 o sa vezi volvo.

asta e modelul ?

mai poti vizualiza aici citeva modele direct pe masina....

http://www.andysautosport.com/wheels/volvo_s40.html

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor de ajutor.

asta e modelul ?

Da ala e.Si cam asa ceva a-s vrea ca model chiar daca nu pot pune concave :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buy a BMW si ai rezolvat problema cu ..........concavele . :lol:

Din pacate pe S40 putine jante vin bine, ai de sapat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele vin bine tare si nici foarte incomode nu sunt!Nu vreau sa imi imaginez cum e cu alea de 18'' :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pe S40 putine jante vin bine, ai de sapat .

Pai de asta eram bucuros daca gaseam un magazin/service unde sa le pot si proba inainte sa cumpar, sa detina ei mai multe modele in stoc si sa le pot proba.Stiti, exista asa ceva in romania? da ma refer la ceva cat de cat mai profi nu la cei de la colt de strada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare poanta, pai cine crezi tu ca sta sa zgarie janta la tine pe masina doar pt ca tu ai vrea sa vezi cum arata .

LOL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca ar fi o treaba rentabila sa fiu eu primul care isi deschide astfel de magazin/service, pao daca e un magazin care se respecta isi permite sa strice un set de jante doar pentru asa ceva, doar pt probe.Si nici nu trebuie un set, e deajuns cate o janta din fiecare model.Ce t-i se pare atat de aiurea?Mie nu mi se pare deloc, ba chiar ar fi ceva super util pt toata lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now