Tibi.Andrei

Întrebări despre un V50

66 posts in this topic

Buna din nou,

Ar fi de ajutor si cateva pareri, si nu primesc nici un telefon.

Este pretul prea mare ?

Km prea multi pt varsta ei ?

Dotari putine ?

Vreau sa aflu parerea voastra ca si potentiali clienti.

Si mai am o nedumerire, e normal la acest motor sa am un consum mediu de 7.1 la 500 km, vit medie 39 km/h ? (incerc sa evit agresivitatea si sa schimb vitezele corect)

Fac naveta la o fabrica de langa Alba Iulia aflata undeva la 13 km, drum national iesirea spre Teius, plus ca in Alba nu e nu stiu ce trafic dupa parerea mea. Mi-e teama sa nu am ceva defect.... filtrul de aer a fost schimbat urmeaza restul si distributia in cazul in care nu se vinde pana pe 15-20 oct 2011 (filtrul a fost primul, deoarece era destul de murdar si credeam ca de aici vine si consumul ridicat).

Am avut ocazia sa conduc si Megane (1.5 DCI 80 KW), Golf IV 1.9 TDI (74 KW), si nici una din aceste masini nu are consumul mediu mai mare de 5.5l/100km maxim 6l/100km la golf. Si vorbesc de consum mediu facut la peste 500 km.

Edited by HEIMÐALLR
Astfel de discuţii sunt interzise în Bursă, topicul acesta trebuia să-l faci tu, nu eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In primul rand consumul de care zici tu e la pompa sau pe bord? E mult daca zici ca mergi mai mult in afara si ca nu o duci agresiv. Eu o alerg de-i sar capacele pentru un consum mediu de 7.2-7.4 (la pompa), schimbat in 3500 rpm, alergat in afara pana la 180-190 unde se poate. La mers frumos, pana in 90-100 in afara trebuie sa-ti ia 4.8 maxim 5, iar cu ce mai mergi prin oras 5.5 daca zici ca nu umbli mult. Sotia mea pe aceeasi motorizare scoate consum de 6,2-6,4 exclusiv oras cu traversat tot centrul de cel putin 2 ori pe zi - consum la pompa (Satu Mare, la trafic tot cam pe-acolo cu Alba Iulia).

Masina e frumoasa, pretul e ok pentru dotarile pe care le are. Insa masinile se vand greu in perioada asta... Iar 8000E sunt bani, nu gluma. La km aia, cei de pe forum stiu ca in curand o sa pice DPF-ul, care e 1000 E. Rabdare, mai devreme sau mai tarziu o sa gasesti pe cineva care s-o ia acasa.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nici nu cred ca o sa primesti vreun telefon, poate vreun guster care sa nu stie ce inseamna Volvo .

Masina este KINETIC, adica cheala, faptul ca are AC si tu ii spui CLIMA suna interesant, NAVIGATIE VOLVO, hai sa fim seriosi, un GPS chinezesc lipit pe bord nu inseamna NAVIGATIE VOLVO, sa spui ca ai asa ceva pe masina este o insulta la adresa unuia care cunoaste Volvo . Navigatia Volvo arata asa.

Linie audio HI-FI Volvo, asta iarasi e tare, masina asta are sonorizarea BASIC, nu are nici macar HIGH Performance Sound System ca sa nu mai vb de Premium Sound System .

Km macar sunt reali sau pe acolo, pt o masina de firma este normal ca in 4 ani sa fie aproape 200.ooo km .

Alarma Volvo fara sa ai indicator stare pe bord nu am mai vazut pana acum.

Incearca sa editezi anuntul si sa-l pui exact cu dotarile masinii, nu cu dotari inventate.

La 8600E un coleg de forum si-a luat V50 2008 facelift in varianta Momentum + pachet sport care are mult mai multe dotari si este alta masina .

Este cam mult 8000E pt o masina care s-a vandut pe forum cu iar faptul ca ai o navigatie pusa si un carkit nu modifica in nici un fel pretul masinii .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pasionat,

Consumul este pe bord, la pompa nu am facut consumul, de ce intrebi e posibil ca indicatorul de bord sa indice un consum eronat? Daca intradevar consumul este peste normal, cum pot remedia problema ?

@carcotas sef

1. Referitor la clima sau AC; in conceptia mea Clima = AC si in nici un caz nu inseamna climatronic. (am sa editez anuntul si trec AC in loc de Clima daca se poate interpreta gresit nu a fost intentionat)

2. Navigatia Volvo, asa scrie pe acest display dupa cum bine se vede in poza, Scrie : VOLVO NAVIGATION SISTEM, de ce spuneti ca nu ar fi adevarat, si cum pot afla ce navigatie este pt a corecta aceasta gresala. Da intradevar un GPS la 3 mil face mult mai mult decat aceasta navigatie dar asta nu insemna ca nu o pot trece la dotari. Scuze de "insulta".

3. Legat de sonorizare, asta este teapa mea, asa scria in anuntul persoanei care mi-a vandut masina, am preluat aceasta informatie fiind convins de sunetul din masina care este net superior fata de Golf sau Megane chiar si in varianta basic.

4. Km sunt reali cel putin asta spune cartea service, o pot scana si pune pe forum daca se poate verifica de vre-un membru, chiar as dorii acest lucru.

5. Alarma volvo: Am facut aceasta afirmatie deoarece am un buton de panica pe telecomanda, si un buton pe consola de langa oglinda care am inteles ca activeaza un senzor ce declansaza alarma sau ce o fi daca masina este ridicata. (daca aceste sisteme nu fac parte din alaram si alarma este inexistenta am sa corectez si aceasta informatie.)

Eu am cumparat masina cu 7000 euro neinscrisa am mai cheltuit cu RAR, taxa poluare asig ob + casco + rovinietea ..... aproximativ 950 euro, fiind nemultumit de consum, am incercat sa o vand fara sa pierd nimic de aici vine si pretul de 8250 Euro neg ma gandeam ca o sa negociez maxim 250-300 euro.

Multumesc si astept in continuare parerile voastre mai ales legate de consum, daca reusesc sa corectez aceasta problema nu cred ca mai e cazul sa vand masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii standard la volvo botonul de panica,dar nu are treaba cu alarma..Senzorul ala de sus de langa oglinda nu ti functioneaza daca nu ai alarma volvo originala.am testat si la mine si nu face nimic.Daca ti permite portofelul fa tu plinul asa incet pana se umple ochi si la vro 2-300 km mai fa odata.La volvo este eroare de aprox 1l dar pe bord iti arata mai putin decat realul.Nu am auzit sa arata mai mult.La mine variaza in functie de cum merg cu masina de la 0,2 pana la maxim 0,8 mai mult pe CB decat real.

La sistemul high performance se aude mult mai bine decat la basic.

In rest masina arata fain.Sincer nu cred ca 7 este consumul real.Eu sunt din Sebes si stiu drumul dar mergand normal acolo tre sa scoti 5%.Totusi daca ai restetat tot la CB la viteza medie de 39/h hai sa zici 5,5 max 6%.Poti da o tura daca vrei pana la Turda la un tester la un membru de pe forum sa te asiguri de km sau alte erori stocate.Daca vrei pt informatii mai multe ne putem intalni

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-ai facut sa rad calumea domn´electrician. :laughing7: lasa omu´sa se incante cu dotarile... ca doar vea sa vanda masina!

cosum peste 7 mi se pare si mie cam mult, dar nu cunosc bijuteria asta de motor de 1,6... cunosc alta bijuterie (1,9dci), dar ni ci aia nu lua mai mult de 6 combinat.

spor la "gusteri"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariane nu compara mere cu pere, omu are motor de 1.6L, acest motor este facut strict pt consum si CO redus. Masina trebuie sa consume sub 6% mediu.

Bai Chuky nu fii mah nene rau ca acum iti aduc aminte de ce Volvo ai avut :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am vrut sa fiu rau, tu ai mentionat gusterii... tocmai de-aia i-am pus in ghilimele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai redus redus dar nici 3,8-4 cat va scrie in carte.eu ma refeream la ce arata la CB la el:sub 40 vit medie.si eu am zis cam 5.5 max 6 in caz ca i da si clima si mers bara n bara.Si la cum este drumu media sa fie pe la 5, ca se lucreaza la drum.Sau ii f mult 5-5.5 la o vit medie de 40?chiar asa de redus ar trebui sa fie?

LE eu nu comparam cu motoru meu.La mine mers la 100,gen duminica dimineata...dar nu in bucuresti.Testat simeria-orsova pe CB 4.2...real ca facusem plinul inainte sa plec in concediu,4,5.Si eram 4 pers si portbagaju abia se inchdiea.La intoarcere dupa 2500 km de serpentine prin grecia,macedonia,serbia pe Cb arata 5.1..real la pompa 5.7.La el sub 4.8 nu creca scoate nici batut media,in ROmania

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar am o problema, cum o rezolv unde pot pune un diagnostic cel mai aproape de Alba Iulia? thor4ever zicea ceva de Turda,... si cat ar costa un diagnosti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ia frumos legatura cu Volvo244 si vei afla cat costa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Userul volvo244 A.k.a Oliver din turda. el este cel mai aproape de noi.nu neaparat tre sa ai o problema.prima data fa ti un plin ochi si vezi consumu real.poate sa ti arate 10% daca tu ai 5% pe mine nu ma deranjeaza.numai ca pe toti i am auzit ca CB arata mai putin decat realul si atunci daca si la tine ii la fel atunci vei avea consum de 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum zic si colegii, cel mai sigur mod de a afla consumul e sa faci plinul la pompa pana in varf, resetezi odometrul (sper ca asa ii zice), mergi normal si iti faci treaba, iar dupa o vreme faci din nou plinul. N-ar strica sa dai si un reset la computerul de bord, in felul asta vezi si tu care e diferenta intre consumul real si cel dat de masina. Si la mine pe bord este in prezent o medie de 6.8, desi la pompa iese cum ziceam 7.2-7.4.

In ceea ce priveste dotarile, eu nu am nici ochiul format nici experienta lui BogdanG si le-am luat de bune din enumerare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Behu ca se vad cu ochiul liber, aia nu e navigatie de Volvo, RTIul se ridica din bord si are alta telecomanda iar dupa tapiserie iti dai seama ca este un Kinetic iar ala e chel, ma minunez ca are CB, majoritatea nu au .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vb cu volvo 244 si am sa-i fac o vizia dupa data de 30 sept, pana atunci nu pot deoarece o sa fiu plecat in delegatie. Va anunt daca o sa gasim vre-un defect sau nu. Multumesc pt ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa gasesti nimic probleme :D, poate doar km dati inapoi si o sa vezi ca masina nu o mai vinzi.Doar ca va trebui sa mai bagi bani in ea:dpf,poate discuri placute,igienizare clima+reincarcare(chiar daca zici ca baga rece ii bine sa ti golesti instalatia macar la 2-3 ani.)+ consumabile si distributie(pt astea sa l contactezi pe roberto de pe forum)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata rautate mai nene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realitatea...de la 5 PM

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumabilele le schimb saptamana aceasta, urmeaza distributia si cauciucuri de iaran toate pana la 1 noiembrie, apoi daca mai am probleme cu consumul merg la test la Turda. La un drum de Alba Iulia, Targu Mures am avut consum de 5.6. Clima functioneaza ok deocamdata am sa aman orice interventie asupra acesteia.

Cat costa piesele pt distributie la V50 ? Ma intereseaza un cost estimativ.

Km dati inpoi nu cred sunt destul de multi pt varsa masinii si am o carte service ce pare a fi ok in sensul ca exista evenimente la perioade de timp regulate, din pacate in cartea service la volvo nu se mentioneaza si in ce constau interventile, iar baza de date comuna ca si la VW nu exista decat pt perioada de garantie a masinii. In aceasta perioada a fost facut doar un upgrade la soft undeva la 20000km. Aceasta informatie o am de la reprezentanta Volvo cand am fost la verificare inainte de a cumpara masina.

Edited by Tibi.Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

vorbeste cu roberto pe forum,0746099706. Stiu ca la 1.6 este ceva mai scump ca la 2.0.Eu am dat pe pompa skf si curea role + curea alternator toate gates 645.Daca nu vrei cureaua aia ii vro 65.Undeva la 700 ajunge si la tine cu tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si utitat ca am scris aici acum ceva timp, dar din una in alta am ajuns din nou pe forum.... vreau doar sa va zic ca masina se comporta impecabil, dupa ce am facut ceva drumuri cu ea, am fost multumit si am renuntat la gandul de a vine masina. Acum am aproximativ 215000 si nu am avut nici o problema la masina. Consumul in oras ramane destul de ridicat (in jur de 7-8%), dar in afara nu trec peste 6% fie ca merg la ski, fie ca merg la peste vara cu masina burdusita .... Traiasca Volvo si urmatoarea masina o sa fie tot Volvo. Poate de data asta cu tempomat, asta chiar lipseste acestei masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La traficul din Alba iulia mi se pare putin cam maricel.Eu cand mai am treaba prin alba(in special sus in cetate prin zona spitalului) sebes-alba-sebes am cam max 6.5 real,la pompa.

Ai apucat sa i faci o comparatie consum CB vs pompa sa vezi diferenta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat de seama ca pe tine ,te intereseaza mai mult consumul la masina volvo ( si nu la trabant)

Cand ai sa dai 10 mil pe un furtun o sa zici ca urmatoarea masina e logan,daca vrei volvo lasa consumul sa fie ultima problema.

Eu tot nu inteleg asta cu consumul la masini ca volvo , bmw, etc .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi dar un BMW seria 3 break de 2L @143cp consuma mai putin decat V50 2.0D . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now