AdrianC

jante tabla cu et mai mic decat cel recomandat

43 posts in this topic

Marius, daca tu ai acum de 17 inchi probabil ca latimea lor e de minim 7 inchi. Deci janta ta de 7 inchi cu ET46 iese mai in afara decat una de 6inchi latime cu ET43. Nu are cum sa te deranjeze aspectul asta, sa atinga la viraje, sau in buza aripii la incarcare maxima. Singura problema e daca etrierul si discul de frana incap in janta de 15. Roata de rezerva de cat o ai? In CIV ce dimensiuni iti sunt trecute? De cat ai diametrul discurilor de frana? Oricare di detaliile astea iti va spune daca iti incape sau nu sistemul de franare in rotile de 15.

http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp

Facand si calcule vad ca pe interior ai 16mm mai mult spatiu si spre exterior 10mm mai mult spatiu. Chiar si cu ET33 nu ti-ar iesi roata mai in afara. Deci la o janta asa ingusta, si cu anvelopa de 195 poti merge linistit cu ET43.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Alex44, nu stiu detaliile discurilor de pe V50 ca nu am lucrat inca nimic la masina, rotile ei acum sunt de 17' zaurak, la RAR au scris asa: Alte Anvelope: 195/60 R16 90H, 215/45 R18 90H, iar ce am eu pe 15' is Debica Navigator2 allseason M+S 195/65/15. Daca iasa in afara nu ma deranjeaza estetica deloc doar sa le pot monta sa circul mai mult oras acuma iarna ce vine, dar nici sa le iau si sa nu le pot monta nu am rezolvat nimic, din ce am intrebat pe aici la cei cu V50 de 2,0 D au de tabla 6 1/2Jx16 ET5,25.

Share this post


Link to post
Share on other sites

195/60/16....aia s prosti.

piulitele le gasesti pe la 3 lei/buc pe febi...in caz ca nu ai

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce este aia febi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

marca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

FEBI sunt o porcarie... Se zgarie, se stramba, si ruginesc dupa 6 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma voi pronunta pt ca tocmai ce le am luat si pus pe jentile de tabla.

ce recomanzi atunci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele originale ofcors. FEBI sunt reimpachetatori de obicei,cumpara de la altii si le vand ca fiind ale lor. Eu am luat buson de baie de ulei pt mine de la Febi si dupa 2 strangeri deja incepe sa se rotunjeasca hexagonul .

Daca "injosesc" un fabricant, o fac pt ca am avut probleme cu calitatea,de aceea nu mai vand nici swag,mintex,zimmermann,facet,quinton hazell sau brembo

Si lista continua

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma pot pronunta dupa prima strangere la maxim din mana cu levierul.vom astepta sa treaca iarna cand le vom da jos si imi voi da cu parerea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu nevoie de ajutooooooor!!!!!

Vreau sa imi iau roti pentru iarna, pe 15, la cauciucuri m-am decis, Nokian WR D3 195/65/15...

Problema care ma roade sunt jentile:

1) In primul rand, decat sa imi iau originale Volvo din otel, mai bine imi iau din aliaj (not Volvo)

2) In al doilea rand, de ce toate jentile din aliaj pe 15" au latime 6.5 si nu 6????

3) Daca iau de tabla si au ET52.5 (pe 15", repet), o sa imi loveasca in etriere??

Vreau sa cumpar jante noi, nu mai risc sa iau SH...indiferent de unde...Doar ca nu as da 300 lei pe o janta "Volvo" din tabla cand pot sa iau din aliaj pentru 50 lei pe roata in plus sau sa iau de tabla de Ford (175-190 lei)...Chestia la cele de tabla ford e ca gasesc cu ET52.5 pe 15" si nu sunt sigur daca imi loveste etrierul sau nu.

Sunt ok astea?

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte usor sa-ti dai seama daca o sa atinga. Coboara la masina si vezi daca ai spatiu pt acei cativa milimetrii diferenta de offset.

Dar daca acum ai sa zicem jante de aliaj cu anvelope late, si pui jante de tabla mai inguste si cu anvelope mai inguste, chiar daca au offset putin mai mic si teoretic intra mai spre amortizor, fiind mai inguste per total s-ar putea sa nu fie nici o diferenta, sau sa fie chiar mai mult loc!

Masoara, sau fa un calcul. Sau foloseste un calculator online.

http://www.1010tires.com/Tools/Wheel-Offset-Calculator

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!! am un s40 din 2008 si cand l-am cumparat avea jante de tabla pe 16,iar eu am pus acum jante aliaj pe 17,cineva mi-a spus ca scrie chiar si in talon ca jantele pe 17 se potrivesc. . am facut bine sau nu???? va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai te-ai uitat in talon sau in carte sa vezi ce scrie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talonul meu scrie 205/55/r16 sau205/50/r 17 . Si din cate am inteles producatorul agreaza si 18 . Daca nu le ai in talon mergi la rar si ti le va trece (daca ai actele masinii inainte de inmatriculare mergi cu ele si iti trec dimensiunile trecute acolo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In talonul meu scrie 205/55/r16 sau205/50/r 17 . Si din cate am inteles producatorul agreaza si 18 . Daca nu le ai in talon mergi la rar si ti le va trece (daca ai actele masinii inainte de inmatriculare mergi cu ele si iti trec dimensiunile trecute acolo)

De unde stii tu ce dimensiuni are el trecute in talon? Eu spre exemplu am trecute doar roti pe 15"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mentionat cumva ce are el trecut in talon ? Am facut referire la dimensiunile date de producator . Si poti merge la rar si ti le trece +ceva acte care sa demonstreze ca VOLVO recomanda dimensiunile . Si iam scris omului sa stie pe langa jante de 17 ce cauciucuri are nevoie

Ps. Poate ai noroc sa te opreasca arr si iti salta talonul

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, baieti!

Revin cu o intrebare in cele ce urmeaza...Inca nu am jantele pentru iarna. Si ma gandeam sa iau din aliaj pana la urma daca gasesc ceva la 300-350 ron bucata :)

Problema mea este de ce tot ce gasesc pe internet (aliaj) are latime 6.5J (pe 15 inchi) si nu gasesc pe 6J? Astia 6.5 respectiv 6 sunt inchi si ei?

Pot sa pun cauciucurile 195/65/r15 pe jante de 15 cu latime 6.5J si nu 6?

Multumesc! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele tale potfi montate pe latimi de la 5,5 pana la 7.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now