allty

Zgomot spate în urma schimbarii anvelopelor

10 posts in this topic

ACUM VRE-O CATEVA ZILE MI-AM ECHIPAT MASINA PENTRU IARNA CCU CAUCIUCURI FIRESTONE

NOI PE FATA 91H SI SH. PE SPATE 91 T TOATE BUNE SI FRUMOSE SI CU DESTUI BANI DUPA CE AM PLECAT DE LA VULCANIZARE AM INCEPUT SA AUD IN HABITACLU MASINI UN VUIET DESTUL DE SUPARATOR MAI ALES IN SPATE .

A DOUA ZI AM MERS IARASI LA VULCANIZARE L-AM LUAT PE SEFUL DE ACOLO SA-L PLIMB CA SA AUDA SI EL SI SA-MI DEA O PARERE .

RASPUNSUL A FOST CA ESTE NORMAL SA SE AUDA ASA .

VOI CE PARERE AVETI?

PRECIZEZ CA IN URMA ECHILIBRARI CAUCIUCURILOR MI SA SPUS CA AM GENTILE DE PE SPATE PUTIN STRAMBE SI CA AR TREBUI INDREPTATE DAR TOT ODATA SEFUL DE LA VULCANIZARE MI-A SPUS CA ACEL VUIET NU-I DIN CAUZA GENTILOR

Am văzut că ai dat "Like" propriei postări, dar să ştii că nouă nu ne place. Caută în Regulament să vezi dacă găseşti motivul... ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Trebuie sa ne spui mai multe despre zgomotul ala - e continuu sau e sacadat/ ritmic, se modifica odata cu viteza, se simt eventual si batai/trepidatii/oscilatii la rulare etc.

Anvelopele de iarna in general sunt mai zgomotoase decat cele de vara, prin caracteristicile suprafetei de rulare deci s-ar putea sa aiba dreptate domnul de la vulcanizare si sa fie normal.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ales daca sunt noi sau second dar cu uzura mica e normal sa se auda un zgomot in interior de la rulazul lor pe asfalt uscat. Cele de iarna au un profil mai stiat si un cauciuc diferit .Pot sa-ti spun ca zgomotul difera in intensitate de la o marca la alta. Cele mai putin zgomotoase si aderente pe care le-am avut pana acuma mi s-au parut Nokian-urile.Gentile daca sunt ovalizate bat nu cred ca fac zgomot la rulare.

Ps: Incerca sa scrii fara majuscule.E destul de obositor sa citesti un topic scris asa.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totdeauna cauciucurile de iarna fac mai mult zgomot pe asfalt uscat din cauza profilului si a faptului ca sint mai rigide . Ca auzi zgomotul mai mult in spate este fiindca in fata ai si zgomotul motorului.... stai linistit ca nu e nimic rau... atita doar sa fii atent ca nu mai ai tot atita aderenta la frinare ca la cauciucurile de vara !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucian, cauciucurile de iarna sunt mai moi decat cele de vara... tocmai pt. ca iarna sa ramana moi si sa nu se intareasca la frig. E acelasi motiv pt. care se tocesc mai repede vara daca mergi cu ele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa muti rotile din fata in spate si vezi daca se muta zgomotul in fata .

Incearca sa verifici cu mare atentie calea de rulare a anvelopelor spate, este posibil sa fie tocita neuniform, de aici si zgomotul .

Am intalnit anvelope care aratau ca noi dar aveau calea de rulare uzata neuniform.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomutul se mareste odata cu cresterea vitezei

Si eu am schimbat la inceputul verii pneurile Conti PremiumContact2 cu unele echivalente ca dimensiuni si performante Michelin PilotPrimacy iar zgomotul in mers s-a schimbat, e de la profil, nici cele de iarna nu fac asa, e un "vuiet-bazait" mai deranjant. Daca te uiti pe site-urile de teste/review cauciucuri o sa vezi ca unul din criteriile de evaluare e confortul interior/exterior la rulare. In cazul tau, fiind de iarna pe asfalt uscat si pe vremea asta e normal.. nu ai precizat daca sunt acelasi model fata-spate. Chiar si asa unele "SH" pot avea alt sunet ca cele noi, nu neaparat din cauza uzurii ci si din cauza vechimii, cele de iarna se fac tari, inelastice, aproape plastic cand imbatraneste cauciucul.

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucian, cauciucurile de iarna sunt mai moi decat cele de vara... tocmai pt. ca iarna sa ramana moi si sa nu se intareasca la frig. E acelasi motiv pt. care se tocesc mai repede vara daca mergi cu ele...

E adevarat ca e un cauciuc mai moale, poate nu m-am exprimat eu bine, dar au carne mai groasa si sint in general mai grele . Si datorita profilului sint mai zgomotoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asta este perfect adevarat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now