Sign in to follow this  
Followers 0
Guest fgh

EXCURSII

14 posts in this topic

    Va propun aici sa povestiti pe unde a-ti fost cu/fara masina in tari straine. Sper sa avem pe cine intreba sau la cine sa cerem un sfat daca iesim din tara cu sau fara Volvo... Nu trebuie sa facem romane din asta ,cred ca cine este interesat de o destinatie anume poate cere detalii celor care au fost.De asemenea tot aici am putea sa organizam cite o iesire chiar mai lunga ...cu avionul , daca masina nu ne permita.Sint sigur ca amatori sint.

    Sa incep eu primul:  daca vreti sa mergeti in Dubai pot oferi toate detaliile, am fost de doua ori f. ieftin dar numai in lunile martie aprilie. De asemenea daca vreti detalii despre Thailanda...

      As merge si anul asta undeva dar nu stiu unde si nu am nici cu cine.Sotia mea face dializa si nu ne permitem o iesire mai mare de 3 zile.Astept propuneri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna f. ieftin ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte ieftin , adica in lunile martie ,aprilie sint cele mai mici preturi si deasemenea zboruri charter. Daca vrei sa sti un pret aprox. pentru 7 nopti cazare si bilet de avion dus-intors este cam 1100-1200 eur.Poate vi se pare mult dar in mai -iunie acelasi lucru e peste 2000 eur.Eu zic ca merita...ai ce vedea ai ce cumpara, plaje, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

excursie cu masina (volvache) impreuna cu prietena mea pana in NV Germania (Koln).....drum de 3 zile, prima oprire in budapesta (dormit in masina in centru..:), a doua oprire in nurenberg (dormit in masina, intr-o parcare de pe autostrada), a treia zi ajuns la destinatie.

drumul foarte bun, mai putin partea din Ro....apoi pe autostrada din ungaria si austria nimik spectaculos.....in germania foarte tare (cu autoturim autostrada e free)... parcari multe (pentru ca sunt distante mari) foarte bine dotate.

Dupa ce am terminat treaba acolo (conferinta 5 zile in care nu am folosit masina), o excursie scurta pana la amsterdam (era pacat sa nu mergem pentru ca era foarte aproape).....la S40 acasa...autostrada cu astfalt aproape rosu...n-am mai vazut asa ceva....viteza maxima 110 km/h....stiu ei de ce...:) dormit pe la moteluri mai ieftine, masina tinuta intr-o parcare cu 2 euro/ ora in loc de 4 euro/ ora cat era langa motel, etc...

dupa toate astea, drumul de intoarcere pe valea rihnului.....foarte tare, recomand....apoi vizita la salzburg unde am prins o parada a masinilor de epoca.

peste 5000km, nicio problema cu masina....pana acum e cea mai frumoasa excursie in "vest".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revelion la Budapesta 2007/2008.Cazare la un prieten pina pe 31, dupa, la Ibis in centrul orasului (195 euro/3 nopti) amenda parcare neregulementara 8.000 forinti (110 ron) nesimtire mare la un receptioner care ne-a zis ca putem parca acolo, plecare la Viena pt. inca trei zile(145 euro/ 2 nopti) si dupa ACASA!!!Autostrazi bune si la unguri si la austrieci preturi rezonabile la hoteluri si mincare iar la tzoale am prins primele reduceri! Insa a fost f.f.f frig asa ca de acum revelionul numai in tara il voi face si cind da caldura incep plecarile!

P.S. Amenda nu am platit-o !!! ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bulgaria, Balcic. Trecut pe la Giurgiu cu S40 in weekend, drum liber, mers cu aprox 100-130 prin Bulgaria. Nu am avit probleme cu politistii lor - se pare ca spre Turci sunt invatati aiurea, spre mare nu. Totul la jumate de pret acolo. Mancare excelenta, cu 10 euro mancai 2 persoane f. bine - nu cartofi prajiti, ci mancari elaborate, cu sosuri si salate.  Cazare mai buna ca la noi. Plaje mai putin aglomerate. Restaurante dragutze si pentru 1 euro bacshis iti foarte multumesc. Fatza de Romania eu m-am simtit mult mai bine acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Dragos, nu stiu sigur dar am inteles ca amenzile se pot plati si la noi la consulatul maghiar.Cica daca nu platesti nu mai poti iesi pe la ei cu masina cu numarul........care a  fost amendata.Tu ca persoana fizica nu ai probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult, stiam asta dar parca dupa cum m-au tratat prefer sa-mi schimb nr. de inmatriculare! ai probleme doar daca ai nesansa sa te opreasca! suma nu e mare vreo 110 ron o savad ce fac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concediul de anul trecut

Bucuresti-Viena-Stutgart-Paris-Villeneuve Loubert (intre Nice si Cannes)-Venetia-Plitvice Jedera (Croatia)-Balaton, vreo 7500Km si trei saptamani. Toate astea bineinteles cu rulota.

Ca sa nu va umplu forumul de poze etc cine vrea gaseste aici http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?t=882 mai multe.

Anul asta vreau sa merg in Norvegia pana la Tromso, Romania-Ungaria-Austria-Germania-Danemarca-Sudeia-Finlanda-Norvegia si bineinteles inapoi daca mai avem timp Norvegia-Danemarca-Germania-Olanda-Belgia-Franta-Elvetia si tot cu rulota. Daca avem timp, vreo 30-35 zile este realizabil. Am fost de cateva ori in Suedia si pot spune ca este superb, peisaje, natura, lacuri, munti, civilizatie nu mai vorbesc. Cel mai departe (3000km) am ajuns acum vreo trei ani in iarna pana la Varnamo in regiunea Smaland, un orasel superb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta da excursie, am citit si pe celalalt forum si mi-a placut mult. Si eu as fi tentat de Paris cam pe aceeasi ruta. Nu mi-e groaza decit de parcari in Paris...Mi-ai dat o idee cu campingul de la intrare.Eu vroiam sa merg pe autostrazi dar daca spui ca este f scump tre sa recalculez...Oricum felicitari pt. asa traseu si cu o rulota dupa masina...sint convins ca nu a fost simplu de loc...Ai putea sa pui niste poze si aici poate mai prind curaj si volvistii nostri .... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De parcari poti sa scapi daca mergi cu RER, trenul care merge din centrul parisului catre toate periferiile, era si langa camping-ul unde am stat dar nu l-am folosit din comoditate si mai ales pentru ca ne intorceam numai dupa miezul noptii la rulota. Greu nu este decat cand parchezi sau in spatii foarte inguste, in rest cu motorul de 2.0HDI si 136CP (acelasi si pe S40-V50) merge fara probleme. Autostrada ar fi fost interesanta daca eram fara rulota si puteam merge cu 130-140km/h, cu rulota viteza maxima este de 90km/h sau in cazul meu cu cupla antibalans 100km/h. Oricum peisajul, localitatile si eventualele obiective de vizitat sunt mult mai interesante pe drum national decat pe autostrada. Din pacate de pe Coasta de Azur nu se poate merge decat pe autostrada spre si prin Italia, si nu este deloc ieftin. Poze o sa pun de acasa.

post-770-12877846073099_thumb.jpg

post-770-12877846073677_thumb.jpg

post-770-12877846074293_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.turistder...acul-fara-fund/

ma manica sa-mi pun caciula, sa-mi iau libertatea sa merg p-acolo in jur de 15-20 dec doar o zi.

ar mai vrea cineva ?

poate vine cineva cu un awd sa-l testeze p-acolo, daca volvo poate urca, stiu io ? :smile: daca avem awd, o sa avem si gratar. am io grija.

hai ca daca nu va place la vulturi, poate va place la lacul scropoasa. acolo pot ajunge si io cu s60 -ul

http://www.turismlan...-muntii-bucegi/

tot in perioada aia, tot cu caciula, tot cu gratar....

amatori ?

aci e drum pentru toti. si pentru mine , si pentru awd, si pentru visatori.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot ai treaba cu apa,ba pe lac ,ba pe malul riului ,hai cu mine .

pe malul .... sti tu al carui riu sau fluviu-ce o fi ca habar nu am

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0