maverick

Accesorii noi disponibile pentru S60 - Polestar Tuning?

55 posts in this topic

Motivele pentru care am pus Polestar au fost 2:

- dinamica motorului si repartizarea cuplului pe palier de turatii

- cresterea de cuplu

Nicidecum cele 2 motive de mai sus - caii putere te ajuta strict la viteza maxima (ceea ce nu se justifica), si respectiv acestia rezulta din cuplu. Cuplul este cel care misca masina si te ajuta in depasiri, astfel incat in viteza a 3-a poti urca linistit acum pana la 4500 rpm - 120 kmh, de la 70, fara sa se intrerupa alimentarea si as ai putere si acolo.

De asta am pus Polestar.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putea fi si zero la suta in plus la putere. Un acces la cuplu de la turatii mai mici, cu mentinerea acestui cuplu mai mare pe o plaja mai mare, este SINGURUL lucru pe care il simti la condusul normal al masinii.

Sa-mi spuna si mie cineva care simte puterea masinii. Singurul care se simte e cuplul motor si cit de mult se simte in turatii. Indiferent de tipul de combustibil.

Daca, prin absurd, s-ar reduce puterea cu 10% si , in acelasi timp s-ar creste palierul de cuplu maxim cu 10 %, chiar pe o plaja de turatii mai ingusta, masina ar fi mai rapida in plaja de viteze normala.

Think again !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vorbeste de putere?

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica nici macar 10% plus ? Fara comentarii !!!

Mai sus te refereai la cuplu ? Daca da, inseamna ca nu realizezi ce inseamna 40 nm in plus la motor pe un s60d5. Cu cutia ei si greutatea ei masina se simte cu cel putin 20-30 % mai fisneata.si chiar este asa intre 30 si 130 km/h daca o tii in turatiile optime.

Ce inseamna : "fara comentarii" ? Ca nu merita ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now