boze

Achizitionare Volvo S40

76 posts in this topic

2.0 Diesel = turbo

1.8 Benzina = aspirat

Am acest benzinar pus pe masina! Este exceptional, intretinere nu foarte scumpa, se invarte rotund, si este relativ silentios in oras, sunt cativa colegi de pe acest forum care ma invidiaza :P

In plus de asta, este un motor Ford, aspirat, curat, distributie pe lant :D , dar nu foarte nervos :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.6d si 2.0d sunt ambele PSA. Diesel-uri de origine Volvo pe S40/V50 sunt doar cele in 5 cilindri (D5 si mai nou D3, D4).

ah, confuzia mea. Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cauza la aceste 2 motoare, mai precis sub 2000, se vand mai bine volvourile...ca in rest destul de rare restul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat ca este plina piata de 1,6 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De ceva timp incoace ma tot uit la anunturi legate de S40. Din ce am citit pe forum, clar fug de motorul 1.6 D- Probleme cu DPF-ul, demaraj lent, intretinere costisitoare etc. M-am orientat catre 2.0 D, dar nu am gasit nicio masina sub 100.000 km cu acest motor. 95% dintre anunturi vad ca au 1.6 D. Pana sa vad acest anunt : http://www.autovit.r...-C24394920.html , nu prea am luat in considerare benzina din cauza consumului mai mare. Totusi, masina asta ma atrage pt ca are 47.000 km, an 2008, partial piele,scaune incalzite si are trapa ( ! ). Nu stiu clar ce sistem audio are, sper sa nu fie cel basic si sa fie High Performance. Iar 7800 euro mi se pare ok avand in vedere ca restul sunt in jur de 8500 cu 1.6 d si aproape 100.000 km. ( daca nu aproape dublu fiind aduse de prin Belgia, Olanda si am inteles ca astea aduse in general sunt dubioase rau)

As vrea sa stiu ce parere aveti. Nu are cruise control, dar am un prieten care a reusit sa-si puna pe Lauguna II cruise control desi original nu avea. Presupun ca se poate si la volvo, asta in speranta sa gasesc butoanele din partea stanga a volanului. Ceea ce ma face sa nu o iau astazi este doar ca este pe benzina, si cand compar specificatiile cu motorul 2.0 D, vad ca sunt apropiate, (desigur, cuplul pe jumate la benzina) dar si consumul cu 2 L si putin mai mare decat cel al diesel-ului.

De asemenea, daca stiti ce consum are acest motor. Am inteles ca este de provenienta Mazda?

Astept opinii... Sa o iau pe asta sau sa sper si sa caut un 2.0D? . Multumesc!

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este basic sistemul audio.Nu stiu daca este cineva cu motorul de 2l benzina pe forum si nu cred ca are doar 107 cai.Parbriz incalzit 100% nu, incalzire auxiliara la benzinar nu stiu.Esti din bucuresti,suna l si vezi masina.Pt pretul ala nu prea ai ce comenta.

Disel vs benzina la motorul de 2l :sub 9-10 media nu cred ca iesi cu benzinarul dar depinde la ce o folosesti:concedii si extraurban sau 90% oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 2 litri este un Duratec de provenienta Ford si are 107KW adica 145CP. Este montat si pe Focus si Mondeo printre altele si este un motor foarte fiabil.

Consumul probabil 6-8L/100Km extraurban si 10-13l/100Km urban, in functie si de oras. Daca iti permiti consumul asta sau daca nu faci foarte multi km anual, banuiesc ca ar fi o alegere buna.

Cruise Control n-o sa poti monta dupa cumparare (a se citi "costurile sunt extrem de mari").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tind sa fac multi km anual. Este pentru concedii in general si pentru mers acasa ( 300 km dus, dintre care aproape jumatate sunt pe autostrada) - lunar, iar in oras cate 1-2 drumuri saptamanal. Clar nu o sa merg zilnic cu ea prin oras. Locuiesc in Bucuresti, vreau sa merg joi sa o vad.

Singurul lucru care ma trage inapoi acum ar fi sistemul audio. Presupun ca trebuie sa fac un compromis undeva. Multumesc pentru raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

La benzina nu ai nevoie de incalzire aux :headbang: la cat de repede se incalzesc, posibil sa aiba totusi, de obicei nu au.

Cruise costa ultima data cam 400 de euro, doar soft-ul, telecomanda din volan gasesti lejer, mi-am pus eu.

Sistemul audio daca este cel Basic, poti sa ii faci un upgrade cat de cat.

E unpic cam cheala la dotari dar daca km sunt reali si masina e in mintile ei e un pret bun, e un motor pe benzina ok, iar pretul e mai jos pentru ca la noi se vand greu benzinarele, in cunostinta de cauza.

Poate ai mai putea negocia vreo 300 la ea.....si iti pui Cruise :hello2: daca zici ca faci drumuri externe !

Eu banuiesc un ~7% media extern, nu cred sa ia mai mult, eu cu T5 (2.5turbo) la intruniri aveam un ~8% la mers normal, la mers temperat....nu mai conteaza :)).

Cineva avusese un S40 2.0L la intrunirea de la Harghita, cine e acea persoana sa isi dea cu parerea ? :lol:

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti merge si sa ti arate clar incalzirea parbriz(care pt el sunt fantele din bord pe care si dacia 1978 le are), incalzirea aux(care 90% nu are), proiectoare si ea nu are, nu cred ca are nici senzori ploaie. si sa ai motiv sa scazi din pret.Daca minte la astea apoi cele mai importante :gen km, etc garantat nu le afli.Macar are incalzirea in scaune abs si climatronic.Poate o iei pe la 7000.Si sa i schimbi jentile de 15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceea persoana care avea motorul de 2.0 benzina este @claudette.

Din cate stiu e un motor bun cu performante bune.Il cunosc de pe un Mondeo.

Cred ca sistemul este High Performance(dupa twettere-le de la oglinzi). Incalzire in parbriz nu are 100% pentru ca nu s-a montat la aceste modele.Incalzirea auxiliara chiar nu e nevoie de ea,fiind un benzinar.Daca referitor la km,acte este ok eu zic ca merita.

I-a legatura cu Bogdan G si mergeti impreuna sa vedeti/verificati masina.Iar daca ai acceptul lui,go for it ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit direct cu propietarul..erau doua anunturi separate, aceeasi masina, eu vorbind initial cu cumnatul lui. In fine, ideea e ca, pretul initial era 8800 euro si eu am zis ca vin vineri sa o vad la 12(joi nu putea). Dar ca mai e o familie intersata de masina, si a negociat cu ei 8200. Numai ca a insitat ca motorul are 107 cp, ca asa scrie in talonul masinii, ceea ce e dubios tare, avand in vedere ca motorul de 2.0 are 107 KW deci 145 CP (cum s-a si precizat aici). Consumul mi-a zis 8 in afara 10 in oras. eu speram sa scot 6-7 in afara :( , si ca masina numai ce a fost verificata de cineva la Primus si km sunt reali si nu are nicio problema/eroare etc.

eu speram sa negociez la un 7400 de la 7800, dar 8200... Iar nu stiu ce sa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, in talon este trecuta puterea in KW nu in cai si daca scrie 107 in talon e bine.

Cat despre consum de 6-7 la 2.0 benzina...succes :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"eu speram sa negociez la un 7400 de la 7800, dar 8200... Iar nu stiu ce sa fac. "

Tu observi ce an este? Atunci cand le vom vinde, noi astia cu ele mai batrane, cat sa cerem frate pe ele? 2 nuci si 3 castane plus un litru de bors ca bonus? Cat despre consum, sa zici doamne ajuta sa ajunga sa consume atat ;) Vrei consum sub 7 in afara? Orienteaza-te catre 2.0 Diesel......

Vrei masina full full fara piele si consum extra-mega-bio-tehnologic mic, sfatul meu orienteaza-te catre alta marca auto!

Cat despre volvo s40, vei auzi lucruri atat bune, cat si rele! Eu sincer, as schimba 1,8-ul meu cu un 2,0 :) ..... dar deh, asta a fost norocul meu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mai adineauri eram incurajat sa negociez la 7500 avand in vedere ca e benzina. Vad ca diesel-urile din 2008-2009 sunt undeva la 8000-9000 euro in anunturi, deci spercam ca benzina sa fie sub pretul asta. Atata tot...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mai adineauri eram incurajat sa negociez la 7500 avand in vedere ca e benzina. Vad ca diesel-urile din 2008-2009 sunt undeva la 8000-9000 euro in anunturi, deci spercam ca benzina sa fie sub pretul asta. Atata tot...

Nu te costa nimic sa incerci, spune-i omului ca atata poti si daca vrea bine daca nu nu.

Nu dispera, ca gasesti si masina potrivita ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te costa nimic sa incerci, spune-i omului ca atata poti si daca vrea bine daca nu nu.

Nu dispera, ca gasesti si masina potrivita ! :smile:

Mersi pentru nota de optimism! :smile:

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina buna isi mentine un pret bun! In alta ordine de idei, consider ca un motor pe benzina ar trebui sa aibe acelasi pret ca cel pe motorina. Gandeste-te numai prin faptul ca acest 2.0 benzina este un motor aspirat si nu necesita o investitie majora pe parcursul vietii lui. Plus ca masina are optiuni destul de frumusele. In locul tau, l-as lua pe Bogdan G de mana si nu ar rata ocazia de a cumpara-o daca este in regula :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ca alea disel de pe net la 8-9 mii oiro au kilometrajul restetat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar benzinarele ce au, sunt ocrotite prin lege? :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ca alea disel de pe net la 8-9 mii oiro au kilometrajul restetat

Da, imi imaginam eu ca toate sunt dat inapoi cu zeci de mii de km/sute. Bun, unde trebuie sa caut si cat trebuie sa dau pentru un S40, dupa 2008, sub 80.000 km, si eventual 2.0 D ? in 10.000 euro am sanse sa gasesc?

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are sub 80.ooo km este mai buna sau cum ?

PS> vrabia malai viseaza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, in talon este trecuta puterea in KW nu in cai si daca scrie 107 in talon e bine.

Cat despre consum de 6-7 la 2.0 benzina...succes :D

Ca posesor si de mondeo 2.0 aspirat-cel de 145 cai, pot sa va asigur ca consuma si 7% intre orase. va spun exact si conditiile. plecat din bucuresti cu rezervorul plin (umplut pana a sarit pompa) via tg-mures (un total de 800 km dus-intors plus alte mici drumuri prin bucuresti si tg-mures) mers pe dn1 in felul urmator: in localitati 80km/h, in afara constant 90-100 sau cat trebuia in depasirea unui tir. vreau sa spun ca am facut ca timp 4 ore jumatate la dus, asta deoarece desi am mers destul de constant mai apar si piedici, deci am avut si timp bun.

Rezevorul este de 60l . la pompa consumul per total mi-a iesit de 7.5, desi din bucuresti pana in comarnic am avut consum de 5%(deh, drum drept, mai mult localitati, fara tiruri). la mers "normal" (a se citi 140km in afara localitatii) am scos consum de 8.5%. Ideea este ca la un drum mai lung se observa diferenta de consum daca merg haotic sau constant.

In bucuresti exclusiv consumul este undeva la 12-13%, dar deh, masina mare, motor mare.

Masina e din 2005, am 120.000 km reali, numai eu am facut in ultimul an 20.000 cu ea, deci stiu ce vorbesc.

p.s apropo de diesel-uri, a venit un oprieten sa ma ia din tg-mures mai de mult, cu o skoda fabia 1.9 tdi si a scos consum de 7.5... deci nu m-a incantat de loc. este adevarat ca nu cunostea drumul, dar eu il stiu ca-n palma si l-am mai ajutat cu ....vezi ca vine curba, depaseste, etc... foarte dezamagit de consumul dieselului in afara. in bucuresti este in schimb o bijuterie.

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now